Kompozycje brzozy w ogrodzie – jak je tworzyć i co posadzić pod brzozami?

Data aktualizacji 18.04.2024

Kompozycje brzozy w ogrodzie – jak je tworzyć i co posadzić pod brzozami?

Kompozycje brzozy w ogrodzie mogą być gwiazdami Twojej posesji. Brzoza to piękne drzewo, które może dodać uroku każdemu ogrodowi. Jej smukła sylwetka i biała kora doskonale komponują się z różnymi roślinami, co pozwala na tworzenie ciekawych aranżacji. Z tego artykułu dowiesz się, jaka trudność pojawia się przy obsadzaniu brzozowego ogrodu oraz co posadzić pod brzozami, by kompozycja poradziła sobie przez długi czas. Czytaj!

Co wziąć pod uwagę planując kompozycje brzozy w ogrodzie?

Jeżeli jeszcze nie posadziłeś swojej brzozy, zapoznaj się z różnymi odmianami tego drzewa. Do dużych ogrodów idealnie nadaje się brzoza brodawkowata o smukłej sylwetce i białej korze. W mniejszych ogrodach lepiej sprawdzi się brzoza omszona o bardziej zwartej formie. Do miniaturowych kompozycji można wykorzystać brzozę karłowatą lub odmiany szczepione na pniu zwisającym.

Zanim przystąpisz do tworzenia kompozycji, zastanów się nad kilkoma kwestiami. Na kompozycje trzeba patrzeć w perspektywie lat.

  • Brzozy potrafią rozrosnąć się do imponujących rozmiarów. Sprawdź, jak rozległe będzie Twoje drzewo za kilkanaście lat. 
  • Im bardziej rozległa korona, tym bardziej zacieniona przestrzeń pod drzewem. To wpływa na glebę i całoroczną możliwość przetrwania sadzonek. Wybrane rośliny nie mogą wymagać dużych dawek światła.
  • Brzoza osusza grunt, toteż, jeśli teren nie jest bardzo mokry, pod drzewem nie przetrwają rośliny wymagające dużej wilgotności. 
  • Przeanalizuj ogólny układ ogrodu, by odpowiednio wkomponować do niego brzozę. Chcesz, by stanowiła centralny punkt, a może subtelnie zacieniała żwirową ścieżkę? Planuj z wyprzedzeniem!
brzozy w ogrodzie duże wraz z roślinami towarzyszącymi
Im większa brzoza, tym mniej towarzyszących roślin da sobie pod nią radę. Weź pod uwagę, że Twoja kompozycja ogrodowa będzie co jakiś czas wymagała zmian.

Jak określić wilgotność gleby pod brzozową aranżację?

Przy dobieraniu roślin do towarzystwa brzozy szkopuł leży w wilgotności podłoża. Możesz ją łatwo określić na trzy sposoby.

  • Wbijanie patyczka w ziemię na około 10 cm. Jeśli gleba jest sucha, patyczek będzie wchodził ciężko. Do wilgotnej zatopi się bez większych problemów i wyjdzie oblepiony ziemią. Bardzo wilgotna wejdzie w glebę jak w masło, po wyjęciu ziemia będzie z niego wręcz spływała.
  • Formowanie kulki z gleby. Sucha będzie się kruszyła. Wilgotna stworzy kulkę jak z ciasta, można ja swobodnie turlać w dłoniach. Kulka bardzo wilgotna przyklei się do dłoni.
  • Obserwacja. Sucha gleba jest jasna i lekko popękana. Im bardziej wilgotna, tym ciemniejsza, gładsza.

Najlepiej sprawdzać wilgotność gleby rano, kiedy jest ona najchłodniejsza. Odczekaj 2-3 dni od ostatniego deszczu.

Co posadzić pod brzozami? 13 roślin

Wybierz rośliny, które najbardziej Ci się podobają, pasują do uwarunkowań terenowych i specyfiki Twojej brzozy. Określ wilgotność gleby i poziom nasłonecznienia. Następnie przeczytaj jak najwięcej o interesujących Cię gatunkach. Niestety nie mamy tutaj miejsca na szczegółowe opisanie każdego, ale są to gatunki ogólnie popularne – każdy ogrodnik powinien je znać ;). 

Oto byliny, krzewy, hosty i paprocie, które radzą sobie z trudnym towarzystwem dominującego drzewa. Możesz wokół nich bazować swoje unikatowe kompozycje brzozy w ogrodzie. Są wśród nich gatunki wysokie, niskie, kwitnące i bezkwiatowe. 

  1. Bukszpan zwyczajny. Dobrze znosi cień rzucany przez koronę. Wytrzymuje okresowe przesuszenia. Można go przycinać na różne kształty.
  2. Irga błyszcząca. Rośnie na różnych typach gleb, nawet ubogich. Rozłożysty krzew o błyszczących, zielonych liściach i białych kwiatach kwitnących wiosną. Daje sobie radę w zacienionych miejscach. 
  3. Mahonia pospolita. Elegancki krzew o skórzastych, błyszczących liściach i żółtych kwiatach kwitnących wiosną. Lubi mokre gleby, rośnie w cieniu i półcieniu. 
  4. Tawuła van Houtte’a. Krzew o zwartym kształcie i obfitym białym kwitnieniu. Dobrze znosi zaniedbanie i nie wymaga częstego podlewania. Szybko rośnie. 
  5. Brunera wielkolistna. Preferuje cień lub półcień. Liście brunery są duże, sercowate i mają charakterystyczne srebrzyste plamy. Preferuje gleby wilgotne, toteż sprawdzi się przy małych brzozach.
  6. Kostrzewa popielata. Zimozielona trawa o kępiastym pokroju, dorastająca do 30-60 cm wysokości. Dobrze toleruje suszę.
  7. Paproć królewska. Ta majestatyczna paproć dorasta do 1,5 metra wysokości, preferuje wilgotną glebę i cień.
  8. Nerecznica samcza. Pospolita paproć, która dorasta do 60 cm wysokości. Nie potrzebuje dużo słońca i dobrze radzi sobie w różnych warunkach wilgotnościowych gleby.
  9. Jasnota plamista. Osiąga do 40 cm wysokości. Kwiaty mogą mieć różne kolory, takie jak różowy, biały, fioletowy lub czerwony. Preferuje umiarkowanie wilgotną glebę. Radzi sobie w słonecznych i półcienistych warunkach.
  10. Miodunka pstra. Wyróżnia się liśćmi w kształcie lancetowatym. Ich powierzchnia jest ciemnozielona, pokryta srebrzystymi plamami, co nadaje roślinie unikalny, marmurkowy wzór. Lubi umiarkowanie wilgotną glebę i półcieniste warunki.
  11. Macierzanka piaskowa. Niska, płożąca się bylina. Kwiaty są małe, różowe lub białe i zebrane w gęste, szczytowe kwiatostany. Preferuje suche gleby, więc poradzi sobie pod dużą brzozą.
  12. Barwinek pospolity. Wieloletnia roślina zielna o płożących pędach, dorastająca do 30 cm. Kwiaty są duże, niebieskie lub fioletowe, pojedyncze, wyrastające na szczytach pędów. Lubi cień, toleruje suche podłoże.
  13. Wrzośce – różne odmiany. Kolorystyka wrzosów i ich wytrzymałość na trudne warunki czyni je jednymi z najchętniej wybieranych towarzyszy dla brzóz.

Co NIE urośnie pod brzozą?

Krótko mówiąc, większość roślin. Odpadają wszystkie kwiaty potrzebujące dużej ilości słońca oraz rośliny wymagające mokrej gleby. 

Delikatne kwitnące rośliny mogą się przyjąć na jakiś czas, jeśli brzoza jest mała, a korona prześwitująca, ale nie ma co się do nich przywiązywać. Radzimy pozostać przy wymienionych powyżej gatunkach, chyba że masz duszę ogrodnika-eksperymentatora.

Wskazówki tworzenia nietuzinkowych kompozycji

Jak wykorzystać wymienione powyżej rośliny w kompozycjach? Zastosuj te wskazówki do stworzenia unikatowego zestawienia.

  • Warstwy. Stwórz kompozycję z roślin o różnej wysokości, aby uzyskać efekt naturalnego chaosu. Na pierwszym planie posadź niskie rośliny, w tle umieść wyższe gatunki.
  • Kolorystyka. Wybierz rośliny o kontrastujących ze sobą kolorach liści i kwiatów. Warto zestawiać różne barwy, ponieważ biel brzozowej kory tak naprawdę przyjmuje wszystko.
  • Kształty. Zróżnicuj kształty liści i kwiatów, aby uzyskać ciekawą kompozycję. Obok roślin o pierzastych liściach posadź rośliny o liściach sercowatych lub lancetowatych. Kwiatowy dywan zestaw z surową, wysoką paprocią.

Miej na uwadze, że kompozycje brzozy w ogrodzie są często weryfikowane przez… samą naturę! Jeżeli jakaś roślina się nie przyjmie bądź gotowy do zastąpienia jej innym gatunkiem.  Bez żalu potraktuj to jako okazję do ponownego uwolnienia kreatywności.

3 ogrodowe inspiracje 

Oto 3 inspiracje na kompozycje z brzozy. W Sieci oczywiście znajdziesz ich więcej – te potraktuj tylko jako przykłady. 

Iluzja dzikości

Chcesz, by Twój ogród miał naturalistyczny, wręcz dziki klimat? Posadź pod brzozą paprocie. Dobrze poradzi sobie nerecznica i wytrzymała paproć królewska. 

pomysł na to co posadzić pod brzozami - trawy i paprocie
Oto co posadzić pod brzozami, by zaprosić do ogrodu nieokiełznaną naturę. Mała brzoza w otoczeniu paproci. Źródło: Gardeners World.

Różnorodna trawiasta kompozycja

Połączenie ozdobnych traw, różnych odcieni zieleni i wytrzymałych roślin o liściach przeplatanych bielą. Kompozycja wymagająca wiele pielęgnacji… ale warto!

kompozycje brzozy w ogrodzie autorstwa profesjonalnego projektanta
Różnorodna kompozycja pod małymi brzozami – takie drzewko pozwala zaszaleć bardziej niż duże, stare brzozy z rozległym systemem korzeniowym. Źródło: Colm Joseph Gardens, portfolio projektanta ogrodów.

Zielone rozmaitości

Młode brzozy w towarzystwie kęp ozdobnych traw i przyciętego bukszpanu. Znalazło się miejsce także na paprocie. W tej kompozycji panuje tylko pozorny nieład – gdy przyjrzysz się bliżej, zobaczysz, że nic tu nie jest przypadkowe.

pomysłowa kompozycja z brzozą i zielonymi roślinami w ogrodzie
Ten ogród urokliwie prezentuje się zwłaszcza zimą. Źródło: Pinterest Breton Thomas Studio,

Podsumowanie

Brzoza jest trudnym drzewem. Potrafi zdominować teren – kompletnie go osuszyć, a swoją koroną uniemożliwić przetrwanie rosnącym pod nią towarzyszom. Jednakże, dla miłośników wspaniałej estetyki brzóz, takie problemy są do przeskoczenia odpowiednią ilością wiedzy! 

By stworzyć piękne kompozycje brzozy w ogrodzie, wystarczy wybrać odpowiedni gatunek drzewa, posadzić ją w wilgotnym, słonecznym miejscu i dobrać rośliny towarzyszące. Przy odrobinie pielęgnacji brzoza będzie cieszyć oko przez wiele lat. 

Uprawa roślin pod brzozą może być wyzwaniem, ale przy odpowiednim doborze gatunków i pielęgnacji można stworzyć niesamowity, cieszący oko ogród. Twórz unikalne, zróżnicowane kompozycje. Łącz formy i kolory. Czy wiesz już, co posadzić pod brzozami w Twoim ogrodzie?

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Ile kosztują siatki ogrodzeniowe?

Porady

Ile kosztują siatki ogrodzeniowe?

Ile kosztują siatki ogrodzeniowe? To pytanie często pojawia się przy planowaniu ogrodzenia posesji. Koszt zależy od materiału, rodzaju powłoki oraz wysokości siatki, co daje szeroki wybór w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. W tym artykule omówimy, ile kosztują siatki ogrodzeniowe, jakie są ich rodzaje […]

czytaj dalej

Jak usunąć grzyb ze ściany – 6 skutecznych sposobów

Porady

Jak usunąć grzyb ze ściany – 6 skutecznych sposobów

Usuwanie grzyba ze ściany jest ważnym zadaniem, które nie tylko poprawia estetykę pomieszczenia, ale także zapobiega potencjalnym problemom zdrowotnym. Istnieje kilka skutecznych sposobów radzenia sobie z grzybem przy użyciu domowych środków. W tym artykule zobaczysz, jak usunąć grzyb ze ściany, aby powierzchnia w końcu pięknie […]

czytaj dalej

Malowanie szafek w kuchni – o tym trzeba pamiętać

Porady

Malowanie szafek w kuchni – o tym trzeba pamiętać

Artykuł sponsorowany Odświeżenie wyglądu kuchni nie musi wiązać się z kosztownym remontem. Czasami wystarczy przemalowanie szafek kuchennych, aby nadać pomieszczeniu zupełnie nowy charakter. Jest to nie tylko ekonomiczne rozwiązanie, ale także sposób na kreatywne wyrażenie swojego stylu. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik, dzięki któremu malowanie […]

czytaj dalej

Jak czyścić rolety? Podpowiadamy!

Porady

Jak czyścić rolety? Podpowiadamy!

Rolety są popularnym elementem wystroju wnętrz, zapewniając zarówno prywatność, jak i kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Pewnie wiele osób zastanawia się jak czyścić rolety, ponieważ podobnie, jak każdy inny element wyposażenia domowego, wymagają one regularnej pielęgnacji i odświeżenia. Wszystko po to, aby utrzymać […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Porady

Rolety czy żaluzje – które rozwiązanie wybrać?

Aranżacja wnętrza nie kończy się na doborze odpowiednich mebli czy kolorów ścian. Osłony okienne odgrywają równie ważną rolę w końcowym efekcie wizualnym. Zastanawiasz się, co wybrać do swojej przestrzeni – rolety czy żaluzje? Oba te rozwiązania mają swoje unikalne cechy i korzyści, które mogą znacznie […]

czytaj dalej

Rolety czy żaluzje – które rozwiązanie wybrać?

Porady

Jak pozbyć się ziemiórek? Poradnik

Pozbycie się ziemiórek nie jest łatwe. Bardzo szybko można nabawić się plagi tych szkodników. Ziemiórki rozmnażają się w błyskawicznym tempie. Nie są groźne dla ludzi, jednak mogą być bardzo irytujące. Potrafią przenosić się z rośliny na roślinę, co w konsekwencji może doprowadzić do zepsucia się […]

czytaj dalej

Jak pozbyć się ziemiórek? Poradnik