Paproć w domu – pielęgnacja i uprawa rośliny

Data aktualizacji 08.04.2024

Paproć w domu – pielęgnacja i uprawa rośliny

Paprotka to roślina klasyk, która swoje miejsce ma w wielu polskich domach. Doskonale prezentuje się we wnętrzach w różnych stylach, a do tego można wzbogacić ją o stylową donicę lub modny kwietnik. Aby jednak paproć w domu wyglądała pięknie i zdrowo, warto dowiedzieć się, jak o nią zadbać. Poznanie wskazówek co do pielęgnacji i uprawy tej rośliny pozwoli Ci cieszyć się jej wzrostem, a co za tym idzie – wspaniałym wyglądem!

Paproć w domu – pielęgnacja tej popularnej rośliny

Paprocie to rośliny, które w naturze rosną w lasach – można je spotkać zarówno w tych tropikalnych, jak i naszych polskich. Należą do poszycia leśnego, przez co wymagają określonych warunków do wzrostu. Czasami ciężko jest je odtworzyć w mieszkaniu, jednak podpowiem Ci, co koniecznie musisz wziąć pod uwagę, jeśli marzy Ci się paprotka w domu. Stosuj się do nich bez względu na to, na który gatunek tej wyjątkowej rośliny się zdecydujesz – niekropień, ciemnotkę okrągłolistną, paprotkę zwyczajną lub inną spośród wielu rodzajów.

Jakich warunków wymagają paprocie w domu? Gdzie ustawić paprotkę?

Uprawa paproci w domu wymaga skupienia się przede wszystkim na temperaturze, wilgotności powietrza, nasłonecznieniu i odpowiednim podłożu. O resztę pielęgnacji będziesz w stanie zadbać dzięki odpowiednim krokom, o których więcej piszę poniżej. 

Temperatura

Zacznijmy od temperatury. Paprotki ze względu na swoje pochodzenie lubią ciepło. W okresie wiosenno-letnim temperatura może sięgać nawet 25 stopni, z kolei jesienią i zimą, czyli w okresie wegetacji, polecane jest, aby wynosiła ona od 15 do 18 stopni. 

Musisz jednak wiedzieć, że paproć w domu nie lubi się z przeciągami i zmiennymi temperaturami – bardzo dobrze wpływa na nią jednak odpowiednia wentylacja w pomieszczeniu. Dodatkowo zaszkodzić mogą jej dym tytoniowy oraz opary kuchenne. 

Wilgotność powietrza

Równie ważna jest kwestia wilgotności powietrza, która powinna wynosić aż 50-70% dla optymalnego rozwoju tej rośliny. Możesz wspomóc paprotki w domu poprzez regularne zraszanie i dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza. Jeśli jednak w Twoim mieszkaniu jest bardzo suche powietrze i nie planujesz nic z nim zrobić, paprotka może uschnąć. Zauważysz to najpierw poprzez brązowe, kruszące się końcówki listków. Dlatego zastanów się, w którym pomieszczeniu postawić paprotkę – może łazienka dobrze się sprawdzi?

Nasłonecznienie

Tutaj jednak znaczenie ma nasłonecznienie. Jeśli w łazience nie posiadasz okien, taka opcja raczej się nie sprawdzi. W przypadku paproci należy unikać bezpośrednich promieni słonecznych, które mogą nawet przypalić listki rośliny. Jednak paprotki najlepiej rosną w jasnych wnętrzach, gdzie światło słoneczne jest rozproszone. Możesz więc ustawić je na półce znajdującej się niedaleko okna. 

Podłoże i doniczka

Po zakupie paprotki warto ją przesadzić, gdyż zapewne będzie ona posadzona w ziemi uniwersalnej. A dla wzrostu paproci potrzebne będzie odpowiednie podłoże. Możesz kupić gotową mieszankę przeznaczoną dla paproci. 

Drugą, nieco bardziej wymagającą opcją, jest samodzielnie przygotowanie takiego podłoża. Oto jego niezbędne składniki, o których pisze Mikołaj Kołodziejski w swoim artykule na blogu florapoint.pl:

  • czips kokosowy – 30%,
  • włókno kokosowe – 30%,
  • torf kwaśny – 20%
  • podłoże uniwersalne – 10%
  • mieszanka keramzytu i perlitu w stosunku 1:1 – 10%.

Poza podłożem bardzo ważna jest doniczka, w której umieścisz paproć. W domu warto wykorzystać doniczkę z odpływem i podstawką. Dopiero ją możesz umieścić w ozdobnej osłonce. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której podłoże stanie się zbyt mokre i na dnie doniczki będzie zbierać się woda. Dobrym rozwiązaniem są doniczki z terakoty, które odprowadzają wilgoć także poprzez swoje ścianki.

zadbane paprotki w domu jako element aranżacji
Paproć w domu odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem, jeśli zadbasz o jej potrzeby. W przeciwnym wypadku jej liście mogą usychać.

Jak dbać o paproć w domu?

Kluczowe w przypadku paproci w domu jest oczywiście regularne podlewanie. Trzeba jednak robić to w odpowiedni sposób. Dla tej rośliny niebezpieczne jest zarówno zbyt suche, jak i zbyt mokre podłoże. Dlatego podczas podlewania pamiętaj, że ziemia powinna być wilgotna, a nie przesiąknięta wodą. Jeśli nie chcesz przesadzić, możesz wstawić roślinę do miski z wodą na kilkadziesiąt minut, a pobierze ona tyle wody, ile potrzebuje. Aby sprawdzić, czy to dobry moment, zanurz palec w podłożu. Jeśli poczujesz, że jest mokry i przykleją się do niego kawałki ziemi, wstrzymaj się z podlewaniem jeszcze przynajmniej kilka dni. 

Nie ma jednej reguły, która mówiłaby, co ile podlewać paproć w domu. Zimą i jesienią robi się to jednak zdecydowanie rzadziej – często nawet raz na 2 tygodnie. Latem może się zdarzyć, że konieczne będzie wykonywanie tej czynności nawet kilka razy w tygodniu. Zawsze oceniaj stan swojej rośliny. I nie zapominaj o podlewaniu – bo przesuszona ziemia również może okazać się zabójcza dla paprotki.

Ponieważ paprotki uwielbiają wilgotne powietrze, możesz regularnie je zraszać. Zaopatrz się w specjalną butelkę, która tworzy delikatną mgiełkę i psikaj roślinę. Ważne jest, aby nie robić tego zbyt intensywnie. Zdecydowanie nie jest polecane polewanie paprotek wodą pod prysznicem. O ile sprawdza się to doskonale w przypadku innych gatunków roślin, dla paproci może się to skończyć bardzo źle.

zadbana paprotka w domu - aranżacja wnętrza
Zadbana paproć to ozdoba dla każdego wnętrza! Zieleni nigdy za dużo, prawda?

Paprocie w domu – jak je uprawiać?

Wiesz już, jak pielęgnować paprotki w domu. Przejdźmy do kolejnych etapów, które obejmuje uprawa tych wyjątkowych roślin.

Nawożenie paprotek

Paprotka w domu może sporo zyskać na intensywnym nawożeniu. Powinno ono jednak zacząć się wczesną wiosną, a zakończyć w lipcu. Wtedy nawóz możesz stosować raz na 1-2 tygodnie. Kolejnym etapem jest moment przejściowy – od lipca do października – wtedy wykorzystuj nawóz rzadziej, raz na 3-4 tygodnie. Jesień i zima są dla paprotek czasem odpoczynku, wtedy całkowicie zrezygnuj z nawożenia. 

Jaki nawóz zastosować? W sklepach ogrodniczych znajdziesz nawozy dedykowanie paprociom i to właśnie one są świetnym wyborem. Możesz wybrać także klasyczny biohumus, który doskonale radzi sobie z różnymi gatunkami roślin. 

Przesadzanie paprotki w domu

Nie musisz przesadzać paprotki w narzuconym odgórnie okresie, np. na początku wiosny. Sugeruj się wzrostem rośliny i rozmiarem jej bryły korzeniowej. Jeśli widzisz, że doniczka jest dla niej wyraźnie za mała, wtedy pora na przesadzanie.

Wybierz doniczkę, która ma średnicę niewiele większą od poprzedniej – najlepiej o maksymalnie 3 centymetry. Dzięki temu roślina zachowa tempo wzrostu. Zadbaj o to, aby na dnie znalazła się warstwa drenująca w postaci keramzytu, co pozwoli Ci uniknąć przelania paprotki.

Rozmnażanie paproci

Paprocie w domu można rozmnażać, aby z jednej sadzonki uzyskać kilka roślin. Najlepiej robić to w momencie przesadzania paprotki, dzięki czemu podział rośliny matecznej (a tym samym jej korzeni) będzie dużo łatwiejszy. Uważaj jednak przy tym, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Jeśli bryła korzeni jest dość sucha, możesz zamoczyć ją na chwilę w wodzie.

Rozmnażanie paproci odbywa się także poprzez pobieranie kłączy i ukorzenianie ich w wodzie lub bezpośrednio w ziemi. Jednak jest to zdecydowanie dłuższy proces i nie zawsze kończy się powodzeniem. 

Źródła:

  1. PAPROCIE WYMAGANIA I UPRAWA, Mikołaj Kołodziejski, www.florapoint.pl, [dostęp 8.04.2024].

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Jak czyścić rolety? Podpowiadamy!

Porady

Jak czyścić rolety? Podpowiadamy!

Rolety są popularnym elementem wystroju wnętrz, zapewniając zarówno prywatność, jak i kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Pewnie wiele osób zastanawia się jak czyścić rolety, ponieważ podobnie, jak każdy inny element wyposażenia domowego, wymagają one regularnej pielęgnacji i odświeżenia. Wszystko po to, aby utrzymać […]

czytaj dalej

Jak wybielić firany? Tylko skuteczne sposoby

Porady

Jak wybielić firany? Tylko skuteczne sposoby

Jak wybielić firany, by oddać im blask nowości? Pięknie prezentujące się, śnieżnobiałe firanki to wizytówka każdego domu. Niestety, z czasem tracą one swój urok, żółkną lub szarzeją, co psuje estetykę wnętrza. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na skuteczne wybielenie. W tym artykule przedstawimy sprawdzone […]

czytaj dalej

Jak odnowić parkiet? Praktyczny poradnik 

Porady

Jak odnowić parkiet? Praktyczny poradnik 

Parkiet jest jednym z najbardziej eleganckich i trwałych rodzajów podłóg, które można mieć w domu. Z czasem jednak nawet najpiękniejszy parkiet może stracić swój blask i stać się zarysowany czy matowy. Na szczęście, odnowienie parkietu nie musi być trudne ani kosztowne. W tym artykule pokażę […]

czytaj dalej

Co wziąć pod uwagę przy zakupie granitu na blat kuchenny?

Porady

Co wziąć pod uwagę przy zakupie granitu na blat kuchenny?

Blaty granitowe od lat cieszą się ogromną popularnością w kuchniach dzięki swojej wyjątkowej trwałości, estetyce i funkcjonalności. Granit jest nie tylko odporny na zarysowania czy wysokie temperatury, ale także wprowadza do wnętrza naturalne piękno i elegancję. Wybór odpowiedniego blatu wymaga jednak uwzględnienia kilku aspektów, które […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Porady

Jak zrobić wianek na drzwi DIY? Krok po kroku

Tworzenie własnego wianka na drzwi to doskonały sposób na dodanie osobistego akcentu do wystroju domu. Wianek może być ozdobą na każdą porę roku, a jego wykonanie jest prostsze, niż się wydaje.  Jak zrobić wianek na drzwi, aby prezentował się dostojnie i elegancko? Czytaj dalej i […]

czytaj dalej

Jak zrobić wianek na drzwi DIY? Krok po kroku

Porady

Czym i jak malować metalowe elementy wewnątrz domu?

Malowanie metalowych elementów w domu to doskonały sposób na ich odświeżenie, ochronę przed korozją oraz dopasowanie do wystroju wnętrza. Jednak, aby uzyskać trwały i estetyczny efekt, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni oraz dobór właściwych narzędzi i produktów, takich jak emalia do metalu. Sprawdź, o czym […]

czytaj dalej

Czym i jak malować metalowe elementy wewnątrz domu?