Jak usunąć grzyb ze ściany – 6 skutecznych sposobów

Data aktualizacji 10.04.2024

Jak usunąć grzyb ze ściany – 6 skutecznych sposobów

Usuwanie grzyba ze ściany jest ważnym zadaniem, które nie tylko poprawia estetykę pomieszczenia, ale także zapobiega potencjalnym problemom zdrowotnym. Istnieje kilka skutecznych sposobów radzenia sobie z grzybem przy użyciu domowych środków.

W tym artykule zobaczysz, jak usunąć grzyb ze ściany, aby powierzchnia w końcu pięknie się prezentowała. Czytaj dalej i zapoznaj się ze sprawdzonymi i skutecznymi sposobami. 

Jak usunąć grzyb ze ściany? Skuteczne metody 

1 Soda oczyszczona 

W każdym domu powinna w szafce znaleźć się soda oczyszczona. Jest to proszek, który sprawdza się w naprawdę wielu czynnościach porządkowych. W tym do usunięcia grzyba ze ściany. 

Jak jej użyć? Należy zmieszać sodę oczyszczoną z wodą. Powstanie z niej pasta, którą trzeba rozprowadzić po powierzchni, która jest zainfekowana grzybem. Mieszankę pozostaw na ścianie na około godzinę. Następnie wystarczy tylko dokładnie przetrzeć powierzchnię czystą wodą. Gotowe! Widzisz, jak niewiele potrzeba, aby poradzić sobie z grzybem? 

2 Ocet 

Kolejnym przyjacielem człowieka w domu, jeśli chodzi o zanieczyszczenia, jest ocet. Przyda się także, kiedy chcesz usunąć grzyb ze ściany. Ocet jest skutecznym środkiem dezynfekującym i grzybobójczym. 

Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Możesz spróbować rozcieńczyć ocet z wodą w proporcji 1:1. Następnie zaaplikować na powierzchnię zainfekowaną grzybem za pomocą sprayu lub gąbki. Pozostaw mieszankę na ścianie przez kilka godzin, a następnie dokładnie przetrzyj powierzchnię czystą wodą.

3 Sól kuchenna 

Sól kuchenna posłużyć może nie tylko do doprawiania posiłków. Sprawdzi się także do stworzenia mieszanki, która poradzi sobie z grzybem na ścianach. 

Jak usunąć grzyba ze ściany? Wystarczy, że zmieszasz sól kuchenną z wodą i nałożysz w miejscu, gdzie powstał niechciany grzyb. Sól kuchenna działa jako naturalny środek dezynfekujący, który może pomóc w eliminacji grzyba.

aranżacja piwnicy na strefę wypoczynkową, w której może pojawić się grzyb
Problem z wilgocią, a w konsekwencji grzybem, może się pojawić w piwnicy zaadaptowanej na strefę wypoczynkową. Odprowadzania wilgoci nie ułatwia miękka wykładzina. Na szczęście wystarczy prosta mieszanka, by ściany znów stały się czyste.

4 Czosnek 

Jest to śmierdząca metoda, ale jak najbardziej skuteczna. Czosnek jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych, dlatego może być skutecznym składnikiem domowego preparatu do usuwania grzyba ze ściany.

Do wykonania preparatu będzie Ci potrzebne: 

  • połowa szklanki octu, 
  • soda oczyszczona, 
  • 4 ząbki czosnku (zgniecione),
  • 2 łyżeczki czosnku granulowanego. 

Do naczynia z octem dodaj ząbki czosnku i czosnek granulowany. Następnie dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Przed nałożeniem preparatu na ścianę, posyp miejsce zainfekowane przez grzyb sodą oczyszczoną. Pozwoli to na zmiękczenie grzyba i jego łatwiejsze usunięcie. Następnie nałóż mieszankę z czosnku za pomocą pędzelka lub gąbeczki i pozostaw na kilka godzin. Po upływie wyznaczonego czasu przetrzyj ścianę czystą wodą. Gotowe! 

5 Woda utleniona 

Woda utleniona również może być skutecznym środkiem, ponieważ działa bakteriobójczo. Jak usunąć grzyb ze ściany za pomocą tego produktu?

Wystarczy wymieszać wodę utlenioną z wodą w proporcji 1:1 i zaaplikować na powierzchnię zainfekowaną grzybem. Pozostaw mieszankę na ścianie przez około godzinę, a następnie przetrzyj powierzchnię wodą.

6 Olejki eteryczne 

Olejki eteryczne, takie jak olejek lawendowy, herbaciany czy eukaliptusowy mogą być skutecznym środkiem do usuwania grzyba ze ściany. Należy dodać kilka kropel wybranego olejku do wody, zaaplikować na zainfekowaną powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia. Dzięki ich właściwościom przeciwgrzybiczym mogą pomóc w eliminacji nalotu na ścianie i usunąć nieprzyjemny zapach. 

Jak usunąć grzyba ze ściany – wskazówki, o których warto pamiętać podczas czyszczenia powierzchni 

  • Załóż rękawice ochronne – podczas usuwania grzyba ze ściany zaleca się noszenie rękawic ochronnych. Wszystko po to, aby uniknąć kontaktu z mieszankami czyszczącymi, a także nie dotykać nalotu na ścianie. Rękawice pomagają chronić skórę przed podrażnieniami. 
  • Przetestuj przygotowany środek – zanim spryskasz lub nałożysz przygotowaną mieszankę na wszystkie punkty zainfekowane grzybem, przetestuj je. Przetestuj wybrany środek na niewidocznym fragmencie ściany, aby upewnić się, że nie spowoduje on szkód ani nie zmieni koloru powierzchni. Jest to istotne szczególnie w przypadku delikatnych lub malowanych powierzchni. W ten sposób nie doprowadzisz do większych zniszczeń. 
  • Zapewnij wentylację w pomieszczeniu – podczas czyszczenia grzyba zaleca się dobrą wentylację pomieszczenia, aby uniknąć wdychania preparatów. Otwórz okna i drzwi, aby zapewnić przepływ świeżego powietrza. W ten sposób także wilgoć ze ściany zniknie szybciej.

Pamiętaj – jeśli wyżej wymienione sposoby nie poradziły sobie z grzybem na ścianie lub jest go po prostu za dużo, poradź się specjalisty. On pomoże Ci uporać się z problemem. 

To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak pozbyć się grzyba ze ściany. Wykorzystaj sprawdzone sposoby wymienione powyżej. Jeśli nie zadziałają, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. 

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Jak odnowić parkiet? Praktyczny poradnik 

Porady

Jak odnowić parkiet? Praktyczny poradnik 

Parkiet jest jednym z najbardziej eleganckich i trwałych rodzajów podłóg, które można mieć w domu. Z czasem jednak nawet najpiękniejszy parkiet może stracić swój blask i stać się zarysowany czy matowy. Na szczęście, odnowienie parkietu nie musi być trudne ani kosztowne. W tym artykule pokażę […]

czytaj dalej

Co na okna w kuchni? Najciekawsze propozycje

Aranżacja wnętrz, Porady

Co na okna w kuchni? Najciekawsze propozycje

Ciekawe zaaranżowanie okna w kuchni to dla wielu z nas nie lada wyzwanie. Poniekąd jest to dość specyficzne pomieszczenie, w którym panują nieco inne zasady niż w pozostałych częściach mieszkania. Należy uważać, aby tekstylia w żaden sposób nie przeszkadzały podczas gotowania i nie stanowiły zagrożenia. […]

czytaj dalej

Czy pościel satynowa jest dobra? Poznaj jej zalety i wady

Do wnętrz, Porady

Czy pościel satynowa jest dobra? Poznaj jej zalety i wady

Pościele satynowe to rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością – szczególnie latem. Produkuje się je najczęściej z naturalnej czystej bawełny, jednak o lekko śliskim i połyskującym wykończeniu. Dzięki temu wprowadzają do sypialni aurę elegancji oraz luksusu. Czy jednak takie zestawy będą godne polecenia pod względem […]

czytaj dalej

Od czego zależą gwiazdki w hotelach?

Porady

Od czego zależą gwiazdki w hotelach?

Planując podróż, zapewne zwracasz uwagę na ilość gwiazdek przy nazwie hotelu. Czy wiesz, co dokładnie oznaczają te symbole? Czy wyższa liczba gwiazdek zawsze przekłada się na lepszą jakość usług? W tym artykule przybliżę Ci, od czego zależą gwiazdki w hotelach oraz dlaczego warto wiedzieć, co […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Porady

Jak odnowić parkiet? Praktyczny poradnik 

Parkiet jest jednym z najbardziej eleganckich i trwałych rodzajów podłóg, które można mieć w domu. Z czasem jednak nawet najpiękniejszy parkiet może stracić swój blask i stać się zarysowany czy matowy. Na szczęście, odnowienie parkietu nie musi być trudne ani kosztowne. W tym artykule pokażę […]

czytaj dalej

Jak odnowić parkiet? Praktyczny poradnik 

Porady

Jak zrobić wianek na drzwi DIY? Krok po kroku

Tworzenie własnego wianka na drzwi to doskonały sposób na dodanie osobistego akcentu do wystroju domu. Wianek może być ozdobą na każdą porę roku, a jego wykonanie jest prostsze, niż się wydaje.  Jak zrobić wianek na drzwi, aby prezentował się dostojnie i elegancko? Czytaj dalej i […]

czytaj dalej

Jak zrobić wianek na drzwi DIY? Krok po kroku