Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Poradnik
Data aktualizacji 28.05.2024
Wśród niezbędnych narzędzi dla każdego miłośnika zieleni, opryskiwacz akumulatorowy stanowi niezastąpione wsparcie w walce z chwastami i szkodnikami. W morzu dostępnych na rynku opcji wybór odpowiedniego modelu może być jednak wyzwaniem. Z tego powodu warto dowiedzieć się, na co dokładnie należy zwrócić uwagę. Sprawdź więc poradnik, w którym podpowiadam, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić i dokonaj świadomego mądrego wyboru!
Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? 5 najważniejszych cech
Na początek warto skupić się na kluczowych cechach, którymi powinny charakteryzować się opryskiwacze ogrodowe z akumulatorem. Jak się pewnie domyślasz, chodzi przede wszystkim o aspekty bezpośrednio powiązane z rodzajem zasilania. Zacznijmy więc właśnie od nich.
1. Typ akumulatora
Zastanawiając się, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić, sprawdź w pierwszej kolejności typ akumulatora. To kluczowy czynnik. Co zatem wybrać?
Jednym z powszechnie stosowanych rodzajów akumulatorów jest ten ołowiowo-kadmowy. Charakteryzuje się wysoką wydajnością i trwałością. Sprawia to, że taki rodzaj jest doskonałym wyborem do zasilania wszelkich narzędzi ogrodowych.
Akumulatory tego typu są stosunkowo tanie w produkcji i łatwo można je zregenerować. W razie awarii nie będziesz musiał liczyć się z wysokimi kosztami. Modele ołowiowo-kadmowe są też odporne na głębokie rozładowania, co przekłada się na długą żywotność baterii.
Opryskiwacz zasilany ołowiowo-kadmowym akumulatorem z pewnością będzie stanowić solidne i niezawodne narzędzie do codziennej pracy w ogrodzie.
2. Napięcie nominalne akumulatora
Napięcie nominalne akumulatora to kolejny istotny parametr, który należy rozważyć podczas wyboru opryskiwacza akumulatorowego. Wartość ta określa potencjał energetyczny akumulatora i ma wpływ na jego wydajność oraz czas pracy.
W przypadku opryskiwaczy często możesz spotkać się z napięciem ok. 12 V. To świetne rozwiązanie do prac w przydomowym ogrodzie. Dzięki temu sprzęt będzie wydajny, ale też stosunkowo lekki i poręczny. A jak wiadomo, opryskiwanie może zająć nieco czasu. Lepiej więc nie nadwyrężać swoich sił i sięgnąć po praktyczne rozwiązania.
Wyższe napięcie wybierz wtedy, gdy do wykonania są bardziej wymagające zadania lub gdy obszar jest naprawdę spory. Wtedy wyższa moc sprawi, że szybciej uporasz się ze swoją pracą.
3. Pojemność akumulatora
Pojemność akumulatora to wartość, która określa, ilość energii elektrycznej akumulator może przechować. Przekłada się to oczywiście na czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Najczęściej pojemność akumulatora podawana jest w amperogodzinach (Ah). Im większa, tym dłużej będzie działał opryskiwacz przed koniecznością ponownego naładowania.
Do mniejszych ogrodów, gdzie nie jest wymagana duża intensywność pracy, akumulatory o pojemności do 8 Ah będą wystarczające i sprawdzą się doskonale. Przy dużych obszarach przyda się nieco większa pojemność, jednak nie warto z nią przesadzać – urządzenie może być już wtedy o wiele cięższe. Niekiedy więc lepiej wykonać przerwę na ładowanie niż dźwigać sprzęt ważący nawet ponad 10 kg.
4. Czas pracy po pełnym naładowaniu
O czym jeszcze warto pamiętać, rozważając, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? O czasie pracy urządzenia na jednym ładowaniu. W większości przypadków polecane są modele, które będą w stanie pracować po pełnym naładowaniu do ok. 5 h. To w zupełności wystarczy do jednorazowego opryskania zarówno małego, jak i dużego ogrodu. Co ciekawe, taki czas pracy gwarantują najczęściej modele z pojemnością akumulatora do wspomnianych wcześniej 8 Ah.
5. Czas ładowania akumulatora
Kluczowy może okazać się także sam czas ładowania akumulatora. Tutaj trzeba jednak liczyć się z dość wysokimi wartościami. Większość opryskiwaczy będzie gotowa do ponownej pracy nawet dopiero po 9-11 godzinach. Tyle czasu zajmuje najczęściej pełne ładowanie – szczególnie w przypadku urządzeń z dużą pojemnością akumulatora. Warto jednak mieć ten fakt na uwadze, by chociażby móc odpowiednio zaplanować pracę w swoim ogrodzie.
Jaki opryskiwacz akumulatorowy? Kilka innych ważnych aspektów
Wiesz już, jakie są najważniejsze aspekty, jeśli chodzi o opryskiwacz akumulatorowy – jaki wybrać typ akumulatora, napięcie czy pojemność. Teraz nadszedł czas na kilka dodatkowych cech, które będą ułatwiać Ci opryski w ogrodzie. Mowa już o uniwersalnych parametrach każdego opryskiwacza – niezależnych od rodzaju zasilania.
Pojemność zbiornika
Opryskiwacze akumulatorowe to najczęściej dość zgrabne urządzenia. Z tego powodu są wyposażone w nieco mniejszy zbiornik niż np. modele spalinowe. Abyś nie musiał co chwilę przerywać pracy na dolewanie preparatu, dobrze szukać rozwiązań ze zbiornikiem o pojemności 16-20 litrów.
Oczywiście to, na jaki obszar wystarczy taka ilość cieczy, zależy głównie od środków, których używasz. Najczęściej jednak pojemność 20 litrów wystarcza do oprysku obszaru o wielkości od 200 do 400 m2.
Ciśnienie robocze
Ciśnienie robocze opryskiwacza odnosi się do siły, z jaką roztwór jest wyrzucany z dyszy urządzenia. Wysoka wartość może być niezbędna do skutecznego zwalczania chwastów i szkodników oraz równomiernego rozprowadzania środków ochrony roślin.
Modele przeznaczone do użytku domowego zazwyczaj gwarantują ciśnienie w zakresie od 1,5 do 5 barów. Przy klasycznym zastosowaniu i w niewielkim ogrodzie jest to odpowiednia wartość. Dzięki temu możesz liczyć na wysoką wydajność oraz skuteczność.
Kupując opryskiwacz, staraj się szukać modeli z regulowanym ciśnieniem roboczym. Wtedy dopasujesz siłę oprysku do potrzeb danych gatunków roślin czy zadań, które wykonujesz.
Długość węża
Długość węża wpływa na wygodę i efektywność pracy, zwłaszcza w większych ogrodach. Wiąże się to bowiem z większym zasięgiem. Tym samym nie będziesz musiał cały czas się przemieszczać, by dotrzeć w każdy zakamarek ogrodu. Do użytku domowego najczęściej polecany jest wąż, który wraz z uchwytem mierzy ok. 120 cm. Wtedy dotarcie opryskiem nawet na dużą wysokość nie będzie problemem.
Wydajność dyszy
Wydajność dyszy wpływa na efektywność i skuteczność opryskiwacza akumulatorowego. To wartość określająca ilość cieczy, która jest rozpylana w określonym czasie, zwykle podawana w litrach na minutę (l/min). Jaką wybrać? Do prac w przydomowym ogrodzie polecana jest wydajność między 1,5 a 3 l/min.
Dobrze, jeśli da się nią manewrować – np. decydując się na użycie pojedynczej lub podwójnej dyszy. Wtedy ponownie dopasujesz ten parametr pod rodzaj pracy, którą aktualnie wykonujesz.
Opryskiwacz akumulatorowy – jaki wybrać? Podsumowanie
Jaki opryskiwacz akumulatorowy zatem wybrać? Zwróć przede wszystkim uwagę na cechy związane z rodzajem zasilania. Do użytku w przydomowym ogrodzie szukaj modelu z akumulatorem ołowiowo-kadmowym o napięciu ok. 12 V i pojemności do 8 Ah. Staraj się wybrać model, który na jednym ładowaniu gwarantuje pracę do przynajmniej 5 h i ładuje się „do pełna” w ciągu max. 9-11 h.
Aby mieć pewność, że stawiasz na wydajne i funkcjonalne urządzenie, opryskiwacz akumulatorowy powinien być wyposażony również w zbiornik o pojemności ok. 20 l i węża o długości ok. 120 cm. Zalecane ciśnienie robocze to od 1,5 do 5 barów, a polecana wydajność dyszy – między 1,5 a 3 l/min.
Wybierając opryskiwacz z takimi parametrami, z pewnością będziesz zadowolony. Praca przebiegnie szybko i sprawnie, a jej efekty będą satysfakcjonujące.
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Drzewa tlenowce – wszystko co trzeba wiedzieć o Oxytree
Drzewa tlenowce dają szansę na obiecującą walkę z kryzysem klimatycznym. Mogą okazać się prawdziwą rewolucją dla środowiska naturalnego. Nauka daje człowiekowi szansę, by, w przeciwieństwie do tego, co robił przez tyle lat, odciążyć naturę w oczyszczaniu planety. Co więcej, tlenowce bez problemu posadzisz w swoim […]
Montaż słupków ogrodzeniowych – instrukcja krok po kroku
Montaż słupków ogrodzeniowych jest kluczowym etapem budowy ogrodzenia. Determinuje stabilność i trwałość całej konstrukcji. Jeśli więc chcesz, aby Twoje ogrodzenie było solidne i estetyczne, warto poświęcić czas na dokładne zaplanowanie oraz wykonanie tego zadania. Jak zatem krok po kroku powinien wyglądać montaż słupków ogrodzeniowych? Instrukcja, […]
Jaki rozdrabniacz do gałęzi – frezowy czy nożowy? Poradnik
Stoisz przed wyborem idealnego rozdrabniacza do gałęzi? Pamiętaj, że zakup odpowiedniego modelu może znacząco wpłynąć na to, jak szybko i wygodnie pozbędziesz się ogrodowych odpadów. Urządzenia te najczęściej występują w dwóch głównych wariantach – frezowym i nożowym. Każdy z nich ma oczywiście swoje zalety. Modele […]
Jaka dmuchawa do liści? Poradnik
Jesień to piękna pora roku, która ma jedno „ale” – opadające liście zalegające później w ogrodzie. Usuwanie ich grabiami nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Dobrze więc w takiej sytuacji sięgnąć po dmuchawę. Z jej pomocą uprzątniesz posesję raz-dwa! Jaka dmuchawa do liści będzie jednak najlepsza? […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Poradnik
Wśród niezbędnych narzędzi dla każdego miłośnika zieleni, opryskiwacz akumulatorowy stanowi niezastąpione wsparcie w walce z chwastami i szkodnikami. W morzu dostępnych na rynku opcji wybór odpowiedniego modelu może być jednak wyzwaniem. Z tego powodu warto dowiedzieć się, na co dokładnie należy zwrócić uwagę. Sprawdź więc […]
Montaż paneli ogrodzeniowych – wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem prac
Panele ogrodzeniowe są popularnym wyborem zarówno wśród właścicieli domów, jak i firm. Są estetyczne, trwałe, a ich montaż nie jest skomplikowany. Dlatego bardzo często są wybierane, jako zabezpieczenie działki. W tym artykule przedstawię Ci krok po kroku, na czym polega montaż paneli ogrodzeniowych, jakie narzędzia […]