Jak wybielić firany? Tylko skuteczne sposoby

Data aktualizacji 27.04.2024

Jak wybielić firany? Tylko skuteczne sposoby

Jak wybielić firany, by oddać im blask nowości? Pięknie prezentujące się, śnieżnobiałe firanki to wizytówka każdego domu. Niestety, z czasem tracą one swój urok, żółkną lub szarzeją, co psuje estetykę wnętrza. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na skuteczne wybielenie. W tym artykule przedstawimy sprawdzone triki, dzięki którym Twoje firanki odzyskają dawny blask i będą zachwycać bielą. Dowiesz się czym wybielić firanki, jakie proporcje stosować i jakich błędów nie popełniać. Do dzieła!

Jak wybielić firany – ręcznie czy w pralce?

Przed przystąpieniem do wybielania firan, sprawdź metkę informacyjną producenta, aby upewnić się, jaka metoda wybielania jest odpowiednia dla danego rodzaju tkaniny. Jeżeli producent zezwala na umieszczanie tekstyliów w pralce, działaj! Gdy jednak na firance nie ma metek, a nie wiesz, jak była prana wcześniej, dla pewności lepiej będzie pozostać przy ręcznym praniu. 

Podajemy sposoby na wybielanie w pralce i ręcznie – obie metody są skuteczne, jeśli prawidłowo użyjesz detergentów.

Jakie firanki można wybielać poniższymi sposobami?

Domowe sposoby na wybielanie firanek są skuteczne i bezpieczne dla wielu rodzajów tkanin. Dobrze znoszą je naturalne tkaniny, takie jak bawełna i len. Większość syntetyków, takich jak poliester i nylon, również można bezpiecznie wybielać domowymi sposobami. 

Lepiej nie stosować żadnych alternatywnych rozwiązań dla firan jedwabnych i haftowanych. Jedwab jest wyjątkowo delikatny. Hafty również mogą zostać uszkodzone, jeśli odstąpisz od instrukcji prania dyktowanej metką producenta.

Czym wybielić firanki w domowych warunkach i jak to zrobić?

Żółknięcie i szarzenie firanek to problem tak stary, jak sama tradycja wieszania w oknach białych zasłon. Walczyły z tym już nasze prababcie. Ich metody z powodzeniem możesz zastosować także współcześnie. Do kompletu kilka metody z użyciem nowocześniejszych detergentów i ich naturalnych zamienników

Poniżej przedstawiamy sposoby na to, jak wybielić firankę przy użyciu:

 • sody oczyszczonej,
 • soli,
 • octu,
 • kwasku cytrynowego,
 • proszku do pieczenia,
 • płynu do naczyń,
 • skorupek jaj,
 • aspiryny.

Z pewnością masz w szafkach kuchennych większość tych naturalnych odświeżaczy bieli.

Nie przesadzaj z ilością wybielającego dodatku, bo za mocny roztwór może negatywnie odbić się na kondycji tkaniny. Jeśli po wybielaniu efekt nie będzie satysfakcjonujący, powtórz proces z takimi samymi proporcjami.

Soda oczyszczona

Soda to jeden z najskuteczniejszych naturalnych wybielaczy tkanin (i nie tylko). Możesz ją wykorzystać do prania lub do sporządzenia wybielającego roztworu.

 • Pranie w pralce: umieść firanki w bębnie, wsyp detergenty do prania tak jak zawsze. Tym razem do pojemnika na proszek dodaj 1 kopiastą łyżkę sody oczyszczonej. Wypierz w 30 stopniach, bez wirowania, na trybie dla tkanin delikatnych.
 • Pranie ręczne: przygotuj roztwór sody. Na każdy litr wody wsyp 1 kopiastą łyżkę sody. Włóż firanki do roztworu na minimum 2 godziny, a najlepiej na całą noc. Następnie wypłucz firanki, tak by nie została na nich ani odrobina roztworu. Przystąp do właściwego prania ręcznego – wykonaj je tak jak zwykle.
jak wybielić firanki - efekt zastosowania sposobów domowych
Firanki żółkną od słońca, zanieczyszczeń w powietrzu, dymu papierosowego i… czasu. Na szczęście niepozorna łyżka sody może przywrócić im dawny blask.

Sól kuchenna

Metody wybielania solą są skuteczne w przypadku lekko zabrudzonych i poszarzałych firanek.

Przygotuj roztwór – 2 łyżki soli na każdy 1 litr wody (około 130 gramów soli na 5 litrów). Możesz dodać do roztworu soli łyżkę octu spirytusowego, aby wzmocnić efekt wybielania. Włóż firany do roztworu na 20-30 minut. Wyjmij, dokładnie wypłucz i standardowo wypierz w pralce lub ręcznie.

Ocet

Ocet spirytusowy jest skutecznym i bezpiecznym wybielaczem domowym, który można stosować do firanek. Do wybielania najlepiej używać octu spirytusowego 10%.

 • Pranie w pralce: wlej 0,5 szklanki (125 ml) octu spirytusowego do komory na płyn w pralce. Wsyp proszek do prania bieli. Wypierz w 30 stopniach na trybie dla tkanin delikatnych. 
 • Pranie ręczne: wymieszaj 0,5 szklanki (125 ml) octu spirytusowego z 5 litrami ciepłej wody. Włóż firanki do roztworu octu i pozostaw je w nim na 30 minut do 1 godziny. Dokładnie wypłucz firanki w czystej wodzie, aż ocet zostanie całkowicie usunięty.

Kwasek cytrynowy

Kolejny sposób na to, jak wybielić firanki – wykorzystaj kwasek cytrynowy dostępny w każdym sklepie.

 • Pranie w pralce: wlej 0,5 szklanki (125 ml) kwasku do komory na płyn. Dodaj proszek do bieli. Wypierz na programie do delikatnych tkanin.
 • Pranie ręczne: przygotuj roztwór. Zaleca się użyć 5 gramów kwasku cytrynowego na 1 litr ciepłej wody (do 10 gramów w przypadku mocno pożółkłych firan). Pozostaw w nim firanki na 30 minut do 1 godziny. Dokładnie wypłucz i przeprowadź właściwe pranie.
czym wybielić firanki - szklanka soku z cytryny
Do tego, jak wybielić firankę można używać także świeżego soku z cytryny. Uważaj, by nie było w nim żadnej pestki.

Proszek do pieczenia

Proszek ma analogiczne właściwości co soda oczyszczona, ale jest od niej słabszy. Dlatego do wybielania firanek używamy go więcej.

 • Pranie w pralce: wsyp 1 paczkę proszku (15 gramów) do szuflady z detergentami piorącymi. Dodaj detergenty i wypierz jak zwykle.
 • Pranie ręczne: użyj 1 opakowania proszku do pieczenia (15 gramów) na 5 litrów ciepłej wody. Dokładnie wymieszaj, aby proszek całkowicie się rozpuścił. Możesz dodać do roztworu łyżkę octu spirytusowego lub soli kuchennej, aby wzmocnić roztwór. Pozostaw firanki w roztworze na minimum 20 minut, do 1 godziny w przypadku mocno zabrudzonych firanek.

Płyn do naczyń

Płyn do naczyń doskonale usuwa tłuszcz. Jeśli szukasz sposobu na to, jak wybielić firany zawieszone w kuchni, warto wypróbować właśnie tę metodę. Za część zabrudzeń odpowiadają bowiem tłuste opary.

Wymieszaj 2 łyżki stołowe płynu do naczyń z 5 litrami ciepłej wody. Włóż firanki do roztworu i pozostaw je w nim na 30 minut do 1 godziny. Wypłucz firanki w czystej wodzie, aż płyn do naczyń zostanie całkowicie usunięty. Wypierz jak zwykle w pralce lub ręcznie i zostaw do wyschnięcia.

suszenie firanki w oknie po domowym wybielaniu
Jeśli to możliwe, susz firanki z dala od mocnego światła słonecznego, przy lekkim zachmurzeniu. Niech woda wyparuje w temperaturze pokojowej. Nie wiruj delikatnego materiału na wysokich obrotach.

Skorupki jaj

Ulubiony sposób na to, jak wybielić firanki przed Wielkanocą. Wykorzystaj skorupki jaj skrojonych do świątecznej sałatki! Zawarte w nich minerały pomagają usunąć zabrudzenia i przywrócić firankom nieskazitelną biel. Metoda do zastosowania w pralce.

 • Pranie w pralce: umyj i wysusz 3-4 skorupki jajek. Pokrusz je na drobne kawałki. Umieść pokruszone skorupki jajek w lnianym lub bawełnianym woreczku. Dokładnie zawiąż woreczek, aby skorupki nie wydostały się podczas prania. Włóż woreczek do bębna razem z firankami, dodaj detergenty, wypierz jak zawsze.
 • Pranie ręczne: umyj i wysusz 3-4 skorupki. Wymieszaj pokruszone skorupki jajek z 5 litrami ciepłej wody. Pozostaw roztwór na kilka godzin, aby minerały przeszły do wody. Włóż firanki do roztworu i pozostaw je w nim na 30 minut do 1 godziny. Dokładnie wypłucz, potem ręcznie wypierz jak zwykle.

Aspiryna

Tak, zwykła aspiryna. Zawiera kwas acetylosalicylowy. Kwas ten ma również właściwości wybielające. 

Stwórz roztwór – 1 tabletka aspiryny na 1 litr ciepłej wody. Kiedy aspiryna się rozpuści, umieść w niej firanki. Potrzymaj w roztworze 15-20 minut i wypierz jak zawsze, ręcznie lub w pralce.

Jak wybielić firankę, która mocno pożółkła?

Powyższa lista sposobów na to, czym wybielić firanki, sprawdza się przy lekkich zmianach koloru. Gdy zaś tekstylia są mocno zabrudzone, konieczne będzie użycie specjalnego odplamiacza lub wybielacza dedykowanego firankom. Takie środki dostaniesz w sklepie z chemią gospodarczą. 

Ostatecznością jest oddanie firan do pralni chemicznej. Specjaliści mają metody wręcz magiczne, w porównaniu z możliwościami domowych środków. 

Odradzamy wybielanie firanek środkami nieprzeznaczonymi do tego. Niektórzy decydują się na wykorzystanie w roztworach wybielających np. środków typu Domestos. Grozi to poważnym uszkodzeniem tkaniny, a nawet może stworzyć zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza jeśli substancja zareaguje z innymi detergentami.

Jak zabezpieczyć firanki przed żółknięciem na przyszłość?

Żółknięcie firanek to powszechny problem, który może być spowodowany przez wiele czynników, takich jak światło słoneczne, kurz, dym papierosowy i zanieczyszczenia powietrza. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, aby temu zapobiec i zachować firanki lśniąco białe przez dłuższy czas.

 • Pierz firanki co kilka tygodni, aby usunąć zanieczyszczenia, które mogą powodować żółknięcie, jeśli dłużej pozostaną na materiale.
 • W bardzo słoneczne dni opuszczaj rolety, bo mocne promieniowanie UV nie służy bieli.
 • Susz firanki w cieniu. Podczas suszenia firanek zapewnij dobrą cyrkulację powietrza, aby szybko wysychały.
 • Nie pal w domu, a kiedy gotujesz, uruchamiaj wyciąg. Im mniej zanieczyszczeń w powietrzu, tym lepsza kondycja firanek.

Podsumowanie

Wyjaśniliśmy szczegółowo, jak wybielić firany, bez angażowania do tego specjalistycznych chemikaliów. Powyższe metody są bezpieczne dla materiałów i zdrowia, a równocześnie bardzo tanie. Sprawdzą się w przypadku naturalnie pożółkłych i poszarzałych firanek. Jeszcze raz przeczytaj, czym wybielić firanki, sprawdź, co akurat masz w domowych szafkach i działaj! A jeśli Twoje tekstylia mocno pożółkły, rozważ oddanie ich do pralni – w specjalistycznych rękach na pewno odżyją.

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Paproć w domu – pielęgnacja i uprawa rośliny

Porady

Paproć w domu – pielęgnacja i uprawa rośliny

Paprotka to roślina klasyk, która swoje miejsce ma w wielu polskich domach. Doskonale prezentuje się we wnętrzach w różnych stylach, a do tego można wzbogacić ją o stylową donicę lub modny kwietnik. Aby jednak paproć w domu wyglądała pięknie i zdrowo, warto dowiedzieć się, jak […]

czytaj dalej

Czy pościel satynowa jest dobra? Poznaj jej zalety i wady

Do wnętrz, Porady

Czy pościel satynowa jest dobra? Poznaj jej zalety i wady

Pościele satynowe to rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością – szczególnie latem. Produkuje się je najczęściej z naturalnej czystej bawełny, jednak o lekko śliskim i połyskującym wykończeniu. Dzięki temu wprowadzają do sypialni aurę elegancji oraz luksusu. Czy jednak takie zestawy będą godne polecenia pod względem […]

czytaj dalej

Kompozycje brzozy w ogrodzie – jak je tworzyć i co posadzić pod brzozami?

Porady

Kompozycje brzozy w ogrodzie – jak je tworzyć i co posadzić pod brzozami?

Kompozycje brzozy w ogrodzie mogą być gwiazdami Twojej posesji. Brzoza to piękne drzewo, które może dodać uroku każdemu ogrodowi. Jej smukła sylwetka i biała kora doskonale komponują się z różnymi roślinami, co pozwala na tworzenie ciekawych aranżacji. Z tego artykułu dowiesz się, jaka trudność pojawia […]

czytaj dalej

Jak usunąć grzyb ze ściany – 6 skutecznych sposobów

Porady

Jak usunąć grzyb ze ściany – 6 skutecznych sposobów

Usuwanie grzyba ze ściany jest ważnym zadaniem, które nie tylko poprawia estetykę pomieszczenia, ale także zapobiega potencjalnym problemom zdrowotnym. Istnieje kilka skutecznych sposobów radzenia sobie z grzybem przy użyciu domowych środków. W tym artykule zobaczysz, jak usunąć grzyb ze ściany, aby powierzchnia w końcu pięknie […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Porady

Myszy w domu – jak się ich pozbyć?

Myszy w domu to małe, ale uciążliwe szkodniki, zdolne, by siać spustoszenie w domach. Niszczą żywność, gryzą meble i przenoszą choroby. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się ich z naszego otoczenia. W tym artykule przedstawimy sprawdzone metody, które pomogą Ci pozbyć się myszy […]

czytaj dalej

Myszy w domu – jak się ich pozbyć?

Porady

Jak wybielić firany? Tylko skuteczne sposoby

Jak wybielić firany, by oddać im blask nowości? Pięknie prezentujące się, śnieżnobiałe firanki to wizytówka każdego domu. Niestety, z czasem tracą one swój urok, żółkną lub szarzeją, co psuje estetykę wnętrza. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na skuteczne wybielenie. W tym artykule przedstawimy sprawdzone […]

czytaj dalej

Jak wybielić firany? Tylko skuteczne sposoby