Myszy w domu – jak się ich pozbyć?

Data aktualizacji 10.07.2024

Myszy w domu – jak się ich pozbyć?

Myszy w domu to małe, ale uciążliwe szkodniki, zdolne, by siać spustoszenie w domach. Niszczą żywność, gryzą meble i przenoszą choroby. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się ich z naszego otoczenia. W tym artykule przedstawimy sprawdzone metody, które pomogą Ci pozbyć się myszy z domu raz na zawsze! Poznasz także sposoby na rozpoznanie infestacji myszy i zabezpieczenie domu na przyszłość. Przeczytaj!

Jak upewnić się, że masz myszy w domu?

Pierwszym krokiem do pozbycia się problemu jest jego identyfikacja. O ile mysz (jeszcze) nie przebiegła Ci pod nogami, upewnij się, że to na pewno te gryzonie wprowadziły się do Twojego domu. Powinieneś ponadto dowiedzieć się, w którym miejscu rezydują myszy, by pozbywanie ich było jak najskuteczniejsze.

  • Małe, ciemne odchody myszy można znaleźć w pobliżu źródeł pożywienia, gniazd i na trasach przemieszczania się gryzoni.
  • Myszy budują gniazda z miękkich materiałów, takich jak papier, tektura lub słoma. Można je znaleźć w zacienionych, ciepłych miejscach, np. pod podłogą, na strychu lub w garażu.
  • Myszy podgryzają kable, sprzęty, jedzenie i opakowania, pozostawiając charakterystyczne ślady malutkich nadgryzień.
  • Te gryzonie są aktywne nocą, więc w ciszy można usłyszeć dźwięki drapania i pisków. Dochodzą ze ścian, spod podłogi lub z sufitu.
  • Zwierzęta ocierają się o ściany i pozostawiają tłuste, brudne smugi widoczne w świetle.
  • Wydzielają charakterystyczny, stęchły zapach, który może być wyczuwalny w domu, zwłaszcza w miejscach, gdzie się gromadzą. Jeśli więc do kompletu z powyższymi oznakami czujesz podejrzany zapach w pomieszczeniu, gdzie go nie było, obecność myszy w domu jest pewna.

Szczyt aktywności myszy przypada na okres od października do lutego. Wiosną i latem gryzonie te częściej przebywają na zewnątrz, ale mogą nadal pojawiać się w domach, zwłaszcza jeśli znajdą tam łatwy dostęp do pożywienia i schronienia.

Gdzie najczęściej pojawiają się myszki?

Szczególnie narażone na inwazję myszy są domy wpisujące się w poniższe kryteria.

  • Zlokalizowane w pobliżu terenów zielonych, takich jak lasy, pola lub parki.
  • Zaniedbane, z licznymi szparami, dziurami i pęknięciami w ścianach, podłogach i fundamentach, przez które myszy mogą się dostać do środka.
  • Zagracone, bo bałagan co zapewnia myszom schronienie i miejsca do budowy gniazd.

Podejrzewając zasiedlenie przez gryzonie, warto rozliczyć się uczciwie z kondycją swojego domu i podejściem do porządku. Gniazd szukaj w pierwszej kolejności w piwnicy i na strychu. Dobrym kandydatem na mysią rezydencję może być także garaż.

Myszy w domu a położenie posesji przy lesie
Myszki w domu przy lesie i innych terenach zielonych to wcale nie taki rzadki problem! Mieszkając na obrzeżach cywilizacji, musisz mieć oczy i uszy otwarte.

Jak się pozbyć myszy z domu skutecznie i pokojowo?

Istnieje kilka skutecznych metod na pożegnanie się z myszami. Nie poruszamy kwestii trutek ani klasycznych pułapek, ponieważ są inne metody, bardziej humanitarne dla gryzoni, a i bezpieczniejsze dla człowieka. Zachęcamy, by z nich skorzystać, bo destrukcyjna natura myszy nie jest ich złośliwością, a po prostu metodą na przetrwanie,

Pułapki i odstraszacze

Możesz pozbyć się myszy stosując jedną z nowoczesnych metod, służących za zastępstwo dla klasycznych pułapek. Są to tzw. pułapki żywołowne i odstraszacze ultradźwiękowe.

Żywołowne pułapki składają się z klatki lub tunelu z przynętą i drzwiczek, które zamykają się za myszą, gdy ta wejdzie do środka. Uwięzioną myszkę wywozimy daleko od domu, w pobliże łąki lub lasu. Najtańsze żywołapki kupisz już za kilkanaście złotych.

humanitarny sposób na myszy w domu - żywołowne pułapki
Oto jak się pozbyć myszy z domu bez wyrzutów sumienia. Żywołapka to dobra alternatywa, która nie zrobi krzywdy gryzoniowi. Wywieź myszkę kilka-kilkanaście kilometrów od domu i wypuść na łące.

Inną opcją są odstraszacze na gryzonie emitujący dźwięki niesłyszalne dla człowieka. Dźwięki te są jednak bardzo nieprzyjemne dla myszy, toteż jak najszybciej wynoszą się z pola rażenia. Co więcej, dźwięki skłaniają do przeprowadzki także szczury i kuny. Ich cena zaczyna się od około 100 złotych. Warto jednak raz zdecydować się na taki wydatek, bo sprzęty są wielorazowe. Przydadzą się, zwłaszcza jeśli Twój dom jest szczególnie narażony na obecność gryzoni z racji swojego położenia lub stanu. 

Drażniące zapachy

Myszy cechuje bardzo czuły węch. Jest dla nich ważnym narzędziem nawigacji i poszukiwania pożywienia. Istnieje szereg zapachów, których te gryzonie nie tolerują i które można wykorzystać w celu ich odstraszenia z domu. 

Myszy nie znoszą zapachu:

  • mięty,
  • lawendy,
  • eukaliptusa,
  • wrotyczu, 
  • dziewanny,
  • cytryny (świeżej i spleśniałej),
  • czarnego pieprzu,
  • liści laurowych,
  • czosnku,
  • octu.

Zapachy możesz pozyskać z suszonych liści, np. suszone ziele wrotyczu kupisz w formie herbatek. Przydadzą się także olejki eteryczne. 

  • Wypełnij małe saszetki suszonymi ziołami i pieprzem. Umieść je w miejscach, w których podejrzewasz obecność myszy.
  • Nasącz waciki wybranym olejkiem eterycznym i rozłóż je w miejscach, gdzie widoczne są ślady myszy. Zwłaszcza tam, gdzie znalazłeś ich gniazdo. Możesz je również położyć w szafkach kuchennych i spiżarniach – tam myszy mogą szukać pożywienia.
  • Można samodzielnie przygotować spray odstraszający myszy, mieszając wodę z olejkiem eterycznym i odrobiną octu. Należy rozpylać go w miejscach, gdzie myszy najczęściej się pojawiają.
  • Dodaj kilka kropel olejku eterycznego do dyfuzora i uruchom go w pomieszczeniu, w którym chcesz pozbyć się myszy.

Zapachowe metody można łączyć, dla jak największej skuteczności. Ważne jest, aby regularnie je odnawiać (olejki co 2-3 dni, suszonki co tydzień), ponieważ ich zapach z czasem słabnie. 

Folia aluminiowa

Folia aluminiowa może być skutecznym sposobem na odstraszanie myszy z domu, ponieważ nie lubią jej wyglądu, dźwięku i dotyku.

  • Rozłóż paski folii aluminiowej w miejscach, gdzie widzisz ślady myszy lub podejrzewasz, że się przemieszczają. Niechętnie będą chodzić po folii ze względu na nieprzyjemną strukturę.
  • Potnij folię na kawałki i użyj ich do wypełnienia wszelkich otworów, szczelin i pęknięć w ścianach, podłogach, fundamentach i innych miejscach, przez które myszy mogą się dostać do domu.
  • Potnij folię na paski, powieś je w drzwiach i niskich oknach – tam gdzie myszy mogą wchodzić do domu. Szum i ruch folii na wietrze są w stanie je zniechęcić.

Folia nie sprawi, że zwierzęta uciekną w popłochu. Będzie im jednak trudniej przemieszczać się po domu, zwłaszcza jeśli zablokujesz ich ulubione szlaki. Wykorzystaj folię jako jedną z metod, a kumulacja nieprzyjemnych czynników skłoni myszki w domu do jeszcze szybszej wyprowadzki.

Zwierzę kontra zwierzę

Koty i psy skutecznie wypłoszą myszy z każdego zakamarka. 

Kot to oczywisty wybór. Już sam zapach drapieżnika zmobilizuje gryzonie do poszukania innego lokum, nawet jeśli ten nieszczególnie będzie zainteresowany polowaniem. 

Kot i mysz żyjący w przyjaźni
Chociaż nie każdy kot rwie się do polowania, taki widok jest rzadkością z racji instynktu samozachowawczego myszy.

Z myszami może rozprawić się również pies z instynktem łowieckim. Czy wiesz, że yorkshire terrier został wyhodowany w celu polowania na szczury? W walce ze szkodnikami wyjątkowymi predyspozycjami cechują się także inne terriery, pinczery i jamniki. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pies, nawet w obrębie tych ras, będzie naturalnym wrogiem  myszy. Niektóre psy mogą okazać się zbyt łagodne, aby być skutecznymi w tej roli.

Jeżeli problem z infestacją myszy powtarza się, a myślisz o pupilu, rozważ którąś z tych czterech opcji. Wystarczy, że pierwsza myszka robiąca rekonesans wystraszy się czworonoga, by całe gniazdo zmieniło plany.

Telefon do specjalisty

Jeśli infestacja myszy jest duża (co można wywnioskować z ilości odchodów, śladów po zębach i intensywności nocnych harców), najskuteczniejszą metodą okaże się skorzystanie z pomocy firmy deratyzacyjnej. Specjaliści pozbędą się z domu każdego gryzonia. Określą, skąd się biorą i wskażą problematyczne elementy konstrukcji domu. 

Jak posprzątać w domu, by ostatecznie zniechęcić myszki?

Myszy w domu zagnieżdżają się, ponieważ jest im tam dobrze. Mają co jeść, więc sprzątanie ma na celu skończenie z dokarmianiem ich.

  • Przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach: Umieść wszystkie produkty spożywcze, takie jak płatki zbożowe, mąka, ryż i makarony, w szczelnych pojemnikach z tworzywa sztucznego lub szkła.
  • Regularnie sprzątaj podłogi i blaty, aby usunąć wszelkie okruchy.
  • Nie pozwalaj na gromadzenie się śmieci w domu. Wyrzucaj je codziennie.
  • Myj miski zwierząt domowych i karm pupili tylko o konkretnych porach, kiedy jesteś w pobliżu.
  • Wyjmij wszystkie przedmioty z szafek kuchennych i spiżarnianych i dokładnie je wyczyść, by nie uchowały się żadne odchody.

Działania mające na celu usunięcie myszy muszą iść w parze z dodatkowym sprzątaniem. To przyspieszy rozwiązanie problemu i zapobiegnie powtórkom.

Jak zabezpieczyć dom na przyszłość?

Za pomocą silikonu lub pianki poliuretanowej uszczelnij wszelkie otwory i pęknięcia w ścianach, podłogach, fundamentach i wokół rur. Nie zostawiaj worków ze śmieciami na zewnątrz dłużej niż to konieczne. Usuń z domu wszelkie przedmioty, które mogą służyć myszom jako schronienie, takie jak stosy kartonów, stare meble i śmieci. Przechowuj drewno opałowe z dala od domu. Do kompletu, zamocuj w drzwiach siatki, by nic nie dostało się do środka podczas wietrzenia domu.

Kombinowanie, jak się pozbyć myszy z domu, zda się na nic, jeśli posesja wciąż będzie dla nich otwarta i zachęcająca. Nie odkładaj remontu i sprzątania, zwłaszcza gdy mieszkasz w pobliżu terenów zielonych.

kobieta zamykająca żywność w słoikach by nie dobrały się do niej myszki w domu
Smakowite, pachnące jedzenie pełne cukru to rarytas dla każdej myszki w domu. Przyda się komplet szczelnych słojów do przechowywania łakoci.

Czy myszy są groźne?

Z pozbywaniem się myszy nie należy czekać ani chwili. Myszy mogą przenosić groźne choroby, a nawet gryźć kable elektryczne, co stwarza ryzyko pożaru. Tak więc, na dłuższą metę obecność myszy w domu jest niebezpieczna.

Kiedy jednak widzisz mysz, nie panikuj. To nie są zwierzęta skłonne do atakowania ludzi. Spokojnie idź do sklepu po lawendowy olejek eteryczny i rolkę folii aluminiowej, a potem zabieraj się za gruntowne sprzątanie.

Podsumowanie

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie objawów infestacji myszy w domu. Zaliczają się do nich ślady odchodów, smugi na meblach, dziury w ścianach, piski i drapanie w nocy. 

W walce z myszami można zastosować różne metody. Najskuteczniejsze będzie zastosowanie pułapek żywołownych i odstraszaczy ultradźwiękowych. Do dyspozycji są także metody zapachowe i aluminiowa folia. Jeśli myszki w domu to częsty problem, pomyśl o kocie lub psie z instynktem łowieckim. Do kompletu urządź gruntowne sprzątanie domu, ze szczególnym uwzględnieniem kuchni i spiżarni. W przypadku poważnych problemów warto niezwłocznie skonsultować się z profesjonalistą od deratyzacji.

Pamiętaj, że zapobieganie inwazji myszy jest zawsze lepsze niż jej zwalczanie. Ważne jest, aby regularnie sprzątać dom, usuwać źródła pożywienia dla myszy (np. rozsypane jedzenie, otwarte pojemniki na śmieci) i uszczelniać wszelkie otwory, przez które myszy mogą się dostać do domu.

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Czy pościel satynowa jest dobra? Poznaj jej zalety i wady

Do wnętrz, Porady

Czy pościel satynowa jest dobra? Poznaj jej zalety i wady

Pościele satynowe to rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością – szczególnie latem. Produkuje się je najczęściej z naturalnej czystej bawełny, jednak o lekko śliskim i połyskującym wykończeniu. Dzięki temu wprowadzają do sypialni aurę elegancji oraz luksusu. Czy jednak takie zestawy będą godne polecenia pod względem […]

czytaj dalej

Jaka spawarka dla amatora? Poradnik od A do Z

Porady

Jaka spawarka dla amatora? Poradnik od A do Z

Artykuł sponsorowany Zastanawiasz się, jaka spawarka dla amatora będzie najlepsza? Wybór odpowiedniego sprzętu do spawania może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym fachowym zajęciem. Z tego poradnika dowiesz się jednak, jakie urządzenie będzie polecane dla osoby początkującej oraz na co zwrócić […]

czytaj dalej

Wyposażenie pokoju hotelowego – czego nie może w nim zabraknąć?

Porady

Wyposażenie pokoju hotelowego – czego nie może w nim zabraknąć?

Nie da się ukryć, że wyposażenie pokoju hotelowego ma ogromne znaczenie dla komfortu całego pobytu. Niezależnie od tego, czy jest to krótka wizyta, czy dłuższy wyjazd, elementy takie jak wygodne meble, nowoczesne rozwiązania technologiczne, jakość snu, wyposażenie łazienki, a także dodatkowe akcesoria mogą znacząco wpłynąć na […]

czytaj dalej

Pościel satynowa czy bawełniana – co wybrać? Poradnik

Do wnętrz, Porady

Pościel satynowa czy bawełniana – co wybrać? Poradnik

Przy wyborze odpowiedniej pościeli często kluczowe są nie tylko względy estetyczne, ale także te związane z komfortem. Jaki zestaw będzie więc godny polecenia? Lepiej sprawdzi się pościel satynowa czy bawełniana? Te pytania z pewnością zadajesz sobie podczas zakupów. Postaram się więc na nie odpowiedzieć. Omówię […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Porady

Jak wybielić firany? Tylko skuteczne sposoby

Jak wybielić firany, by oddać im blask nowości? Pięknie prezentujące się, śnieżnobiałe firanki to wizytówka każdego domu. Niestety, z czasem tracą one swój urok, żółkną lub szarzeją, co psuje estetykę wnętrza. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na skuteczne wybielenie. W tym artykule przedstawimy sprawdzone […]

czytaj dalej

Jak wybielić firany? Tylko skuteczne sposoby

Do wnętrz, Porady

Pościel na lato – jaka sprawdzi się najlepiej?

Lato to pora roku, która wprowadza do sypialni wiele zmian. Wysokie temperatury sprawiają, że każdy z nas szuka rozwiązań, które zapewnią komfortowy i spokojny sen. Kluczowym elementem, który może wpłynąć na jakość odpoczynku, jest oczywiście pościel. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prostym zadaniem. W tym […]

czytaj dalej

Pościel na lato – jaka sprawdzi się najlepiej?