Tryb zimowy w oknach, czyli jak przestawić okno na tryb zimowy
Data aktualizacji 18.10.2024

Zima to czas, kiedy w domu chcemy cieszyć się ciepłą i przytulną atmosferą. Co jednak w sytuacji, gdy zimno wkrada się do pomieszczeń, bo okna wpuszczają do domu przeszywający wiatr? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystarczy ustawić tryb zimowy w oknach. To bardzo prosta czynność, która pozwoli Ci swobodnie przełączać się między ustawieniem letnim i zimowym, w zależności od sytuacji za oknem. Sprawdź, jak przestawić okno na tryb zimowy, i co jeszcze musisz wiedzieć o tej zmianie!
Czym jest tryb zimowy w oknach?
Tryb zimowy w oknach odpowiada za ich szczelność. W takim ustawieniu uszczelka mocno przylega do ramy okna, bez żadnej przestrzeni pomiędzy. Dzięki temu przepływ powietrza zostaje ograniczony, a zimno nie dostaje się do pomieszczenia. Za ustawienie odpowiada bolec znajdujący się po bocznej stronie skrzydła okiennego.
Alternatywą dla trybu zimowego jest tryb letni, który najczęściej jest ustawieniem domyślnym. Dlatego jeśli zauważasz, że wieje przez okna plastikowe i czujesz, że zimą w domu jest zimno i musisz przez to podkręcać kaloryfery, zanim zaczniesz diagnozować bardziej skomplikowane problemy, zweryfikuj, w którym trybie są okna.
Jak przestawić okno na tryb zimowy?
Przejdźmy do konkretów. Jak przestawić okno na tryb zimowy? Będziesz potrzebował podstawowych narzędzi, które pewnie posiadasz w domu. W zależności od konkretnego modelu okna mogą być potrzebne inne pomoce. Najczęściej wykorzystywane są: śrubokręty, klucze imbusowe lub kombinerki. W niektórych przypadkach wystarczają dłonie.

Tryb zimowy w oknach zazwyczaj ustawisz w łatwy sposób samodzielnie.
Otwórz okno. Na bocznej części jego skrzydła powinieneś zauważyć niewielką szynę, w której znajduje się bolec, czyli po prostu śrubka. Złap jej główkę kombinerkami lub ręką, jeśli nie pasują do niej klucz imbusowy lub śrubokręt, i przekręć o 90 stopni. Bolec zazwyczaj ma lekko podłużny kształt. W zimowym ustawieniu jego grubsza część powinna być skierowana do uszczelki. Ustawienie okna na zimę jest naprawdę proste, intuicyjne i szybkie – wystarczy, że raz wykonasz je z instrukcją, a w kolejnych sezonach stanie się to dużo prostsze!
Jak sprawdzić, czy regulacja okien na zimę się udała?
Jeśli nie jesteś pewien, czy udało Ci się przestawić okna na tryb zimowy, możesz to sprawdzić na kilka sposobów. Przede wszystkim zamknij okno i przyłóż do niego rękę. Jeśli poczujesz na niej jakikolwiek powiew powietrza, prawdopodobnie coś poszło nie tak. Tryb zimowy w oknach ogranicza przepływ powietrza praktycznie do zera.
Druga opcja weryfikacji polega na przycięciu w oknie kartki papieru. Jeśli okno będzie w trybie letnim, kartkę bez problemu wyciągniesz. Poprawne ustawienie okna na zimę sprawi, że kartka pozostanie na swoim miejscu nawet przy mocnym pociągnięciu – co najwyżej może się porwać.
Dlaczego warto ustawić tryb zimowy w oknach? Korzyści z regulacji okien zima-lato
Regulacja okien na zimę na kilka naprawdę ważnych zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Rozszczelnione okna nie tylko wpuszczają do pomieszczenia zimno – jednocześnie sprawiają, że ucieka z niego ciepło. Jeśli zostaną przestawione w tryb zimowy, we wnętrzu będzie cieplej, a co za tym idzie – będzie można je mniej dogrzewać.
W domu zapanuje ciepło i będzie ono na stałym poziomie, bez względu na nieco wyższą lub niższą temperaturę za oknem. Nie będziesz musiał obawiać się przeciągów i zapewnisz sobie komfort termiczny – przez cały czas.
Warto pamiętać także o tym, że okna zostały zaprojektowane w taki sposób nie bez powodu. To właśnie dlatego warto korzystać z trybu zimowego. Może on znacząco przedłużyć żywotność mechanizmów okiennych, a co za tym idzie samych okien. Ich awaryjność w tym zakresie będzie mniejsza.
O czym warto pamiętać po regulacji okien na zimę?
Regulacja okien na zimę pozwala zatrzymać w pomieszczeniu więcej ciepła. Jednocześnie może to skutkować podniesieniem poziomu wilgotności i idącym za nim
pojawieniem się pary wodnej na szybach okiennych. Aby temu zapobiegać, należy regularnie wietrzyć dom, skupiając się na tym, aby stworzyć przeciąg. Wtedy przewiew powietrza obniży wilgotność, co w wielu wypadkach pozwala pozbyć się tego problemu.
Jeśli nadal on występuje, konieczne może być skonsultowanie się ze specjalistą – skraplanie się pary wodnej może wynikać z usterek w wentylacji. Warto podejść do tego problemu poważnie, gdyż może on powodować powstawanie pleśni. Jeśli chcesz zachować okna w trybie zimowym, rozważ zakup pochłaniaczy wilgoci.
Czy stare okna mają tryb zimowy?
Wiele osób zastanawia się, czy stare okna mają tryb zimowy. Niekiedy mogą one posiadać opcję regulacji docisku uszczelki do ramy okiennej – będzie się ona odbywać w inny sposób niż zaprezentowany powyżej – jednak jest to rzadkością.
Jeśli nie wiesz, czy Twoje okna posiadają różne tryby, konieczne może okazać się skonsultowanie się ze specjalistą. Oceni on, czy ustawienie okna na zimę jest możliwe, oraz poinformuje Cię, jak wygląda jego opinia o oknach. Może okazać się, że są one po prostu nieszczelne i wymagają wymiany nowe.
Czy wszystkie okna plastikowe mają tryb zimowy?
Tryb zimowy w oknach plastikowych, czyli tzw. nowych oknach, jest dziś standardem. Może się zdarzyć, że pojedyncze modele nie są w niego wyposażone, jednak jest to bardzo rzadka sytuacja. Jeśli zakup okien dopiero przed Tobą, dopytaj o tę kwestię, zanim zamówisz montaż.
Co jeśli tryb zimowy w oknach nie działa?
Regulacja okien na zimę jest stosunkowo prostym zadaniem, jednak w pojedynczych sytuacjach może skutkować niepowodzeniem. Jakie kroki należy podjąć? Przede wszystkim sprawdź, czy bolec znajduje się w odpowiedniej pozycji. Może się zdarzyć, że konieczne jest jego bardzo precyzyjne ustawienie i tutaj leży problem. Jeśli nie, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą. Oceni on, czy to kwestia samego „przełącznika” trybu, czy zupełnie czegoś innego.
Jeśli z Twoich okien po ustawieniu trybu zimowego nadal wieje, może okazać się, że problemem jest zużyta uszczelka. To naturalne, że z upływem czasu traci ona swoje właściwości. Dlatego w takiej sytuacji warto wymienić ją na nową.
Brak efektów po przełączeniu okien na tryb zimowy może być także efektem ich niskiej jakości. Dotyczy to przede wszystkim tanich opcji, ale może być skutkiem nieprawidłowego montażu. Warto poddać to ocenie specjalisty.
Wiesz już, jak przestawić okno na tryb zimowy, jak zweryfikować, czy ta czynność się powiodła, oraz co robić w razie problemów. Wykonaj opisane powyżej kroki i ciesz się komfortem cieplnym w domu, nawet podczas mroźnych zimowych dni. Powodzenia!
Zobacz materiał wideo.
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Sypkie świece perłowe od marki The Candledust
Artykuł sponsorowany Świece od zawsze były synonimem nastrojowego światła, spokoju i przytulności. Ale w ostatnich latach na rynku pojawiła się nowa, innowacyjna forma świec – świece perłowe, zwane również sypkimi lub proszkowymi. W Polsce te niezwykle efektowne dekoracje podbijają serca miłośników estetycznych wnętrz, a marka […]
Pokój dzienny w nowoczesnym wydaniu: jak wybrać stylowy zestaw w dobrej cenie?
Marzysz o salonie, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny? Chcesz stworzyć przestrzeń, w której z przyjemnością spędzisz czas z rodziną i przyjaciółmi? Dobór odpowiednich mebli to klucz do sukcesu. W tym artykule podpowiemy Ci, jak wybrać stylowy zestaw mebli do salonu, który spełni Twoje […]
Dlaczego przedsiębiorcy lubią wynajmować magazyny?
Czy wynajem magazynu bardziej się opłaca? Nie jest niczym nowym fakt, że budowa hali magazynowej to dość spory wydatek. Mimo to firmy traktują go jako solidną inwestycję. Inni przedsiębiorcy jednak preferują wynajem magazynu. Czy rzeczywiście ma to więcej sensu? Sprawdźmy! Powierzchnie magazynowe na miarę potrzeb […]
Modne kolory farby do pokoju. Najciekawsze inspiracje na 2025 rok
Modne kolory farby do pokoju w 2025 roku z pewnością zadowolą każdego miłośnika wnętrz. Spośród tylu unikalnych odcieni wybór jednego, który będzie zarówno wyjątkowy, jak i idealnie dopasowany do charakteru pomieszczenia, może stanowić niemałe wyzwanie. W 2025 roku modne kolory farby do pokoju łączą klasyczną […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Styl boho – cechy charakterystyczne dla tego stylu i inspiracje
Styl boho to trend wnętrzarski, który bardzo często jest wykorzystywany w aranżacji pomieszczeń. Charakteryzuje się on swobodą oraz kreatywnością. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących nieformalność, komfort oraz artystyczne akcenty w swoim otoczeniu. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się ten styl, a […]
Jak wykorzystać nieużytkowe poddasze w domu parterowym? Kilka pomysłów na adaptację strychu
Wiele domów parterowych posiada nieużytkowe poddasza, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało praktyczne. Jednak przestrzeń ta niesie ze sobą ogromny potencjał do wykorzystania. W zależności od konstrukcji dachu i indywidualnych potrzeb domowników, można przekształcić strych w funkcjonalne miejsce do przechowywania, strefę hobby, […]