Antracytowy – kolor który zachwyca. Wskazówki i pomysły na aranżacje
Data aktualizacji 12.07.2024
Antracytowy kolor, ciemny i nasycony odcień szarości, od lat podbija serca projektantów wnętrz i miłośników stylowych aranżacji. Kojarzony z luksusem, elegancją i nowoczesnością, świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, nadając im niepowtarzalny charakter. W tym artykule odkryjemy jego zalety, podpowiemy, jak go stosować w różnych aranżacjach i dobierzemy inspiracje, które pomogą stworzyć wymarzone wnętrze. Jesteśmy przekonani, że antracyt stanie się Twoim ulubionym kolorem we wnętrzach – sprawdź!
Antracytowy kolor – czyli jaki?
Zacznijmy od podstaw. Czym właściwie jest antracyt? To ciemnoszary kolor o głębokim, nasyconym odcieniu, niemalże sięgającym czerni. Swoją nazwę zawdzięcza minerałowi o tej samej nazwie, który charakteryzuje się podobną barwą. Kod we wzorniku Pantone dla antracytowego koloru to 19-4007 TCX.
Do jakich kolorów jest podobny?
- Grafitowy jest również ciemnym odcieniem szarości, ale jaśniejszym, ma też nieco cieplejszy ton niż antracyt.
- Czarny jest ciemniejszy od antracytu, głębszy, dokładnie pochłaniający światło. Antracyt ze wszystkich szarości jest do niego najbardziej zbliżony – jeśli obok nie stoi nic naprawdę czarnego, można je pomylić.
- Granatowy, czyli ciemny odcień niebieskiego, który ma podobną głębię jak antracyt, choć jednoznacznie odróżnia się tonacją.
Antracytowy to sposób, by dodać wnętrzu charakteru i szyku, szczególnie w połączeniu z odpowiednimi dodatkami. Przez lata szare ściany były postrzegane jako nudne i banalne, a ich ciemniejsze odcienie kojarzono z ponurą atmosferą. W rzeczywistości jednak ciemne barwy sprzyjają poczuciu spokoju, stabilności, a dzięki umiejętnemu używaniu antracytowego możesz stworzyć w pełni przytulne wnętrze. Umiejętnemu – czytaj dalej, a poznasz zasady!
Do jakich pomieszczeń pasuje antracyt?
Antracytowy kolor to uniwersalny wybór. Znajdzie się na niego miejsce w większości pomieszczeń domowych. Zastosuj go zwłaszcza tam, gdzie masz do dyspozycji duży metraż.
- Sypialnia. Antracytowe ściany w sypialni stworzą atmosferę spokoju i wyciszenia, sprzyjając komfortowemu zasypianiu. Ciemny kolor w połączeniu z miękkimi tkaninami i przytulnym oświetleniem stworzy głęboko relaksujący klimat.
- Salon. Antracyt doskonale sprawdzi się również w salonie, dodając mu charakteru i elegancji. Z uwagi na różnorodność możliwości aranżowania salonu, antracytowy stwarza tutaj tysiące możliwości.
- Kuchnia. To praktyczny wybór do kuchni, ponieważ jest kolorem stosunkowo mało brudzącym się. Dobry zamiennik dla miłośników czarnych mebli, potrafiących nastręczyć w kuchni problemów ze sprzątaniem.
- Łazienka. Antracytowy mocno kontrastuje z bielą i pastelami typowej łazienki, więc wprowadzenie go do niej spowoduje efektowną rewolucję.
- Przedpokój. Praktyczna odporność na zabrudzenia i uderzające od wejścia wrażenie luksusu – tego potrzebuje Twój przedpokój!
- Gabinet. Ciemne szarości sprzyjają koncentracji. Warto pomyśleć o pomalowaniu ściany w domowym biurze tablicową farbą o antracytowym kolorze, by stworzyć niebanalną przestrzeń na notatki.
Antracyt zapracował na swoją popularność sporą uniwersalnością. Koresponduje z wieloma barwami, spektakularnie kontrastuje, jest także stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości.
Kiedy antracytowy kolor się nie sprawdzi?
Mimo jego licznych zalet jest kilka sytuacji, gdy lepiej zrezygnować z antracytu na rzecz innych barw.
- Sypialnia dla dzieci. Chociaż antracyt może stworzyć elegancką i stylową aranżację w sypialni, w przypadku pokoju dziecięcego warto rozważyć jaśniejsze, radosne kolory.
- Pomieszczenia o charakterze rustykalnym lub vintage. Antracyt kojarzy się z nowoczesnym stylem i elegancją. W pomieszczeniach gdzie dominują naturalne materiały i ciepłe barwy, antracyt może zaburzać klimat aranżacji.
- Małe pomieszczenia. Antracyt, jako ciemny kolor, będzie optycznie pomniejszać przestrzeń. Można go zastosować na drobnych dodatkach, lepiej jednak skoncentrować się na barwach jasnych.
- Pomieszczenia z ograniczonym dostępem do światła naturalnego. Antracytowy kolor pochłania światło, co w pomieszczeniach z małymi oknami może sprawić, że wnętrze będzie wydawać się ciemne i ponure. W takich sytuacjach lepiej sprawdzą się jaśniejsze kolory, które odbijają światło.
Wiesz już, w którym miejscu domu zastosujesz antracyt? Przejdźmy więc do wskazówek – antracyt na ścianach, meblach, elementach wykończenia i dekoracjach. Zainspiruj się!
Antracyt – do czego pasuje pod względem kolorystycznym?
Warto spróbować zestawić antracyt z kilkoma hitowymi barwami – idziemy o zakład, że masz którąś z nich u siebie. W dalszej części znajdziesz kilkanaście inspiracji wykorzystujących antracytowy kolor właśnie w tego typu zestawieniach.
- Biel. Połączenie antracytu z bielą to klasyka. Biel doskonale rozjaśnia ciemny antracyt i sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne.
- Szarości. W różnych odcieniach, od jasnych po ciemne, doskonale komponują się z antracytem. Taka monochromatyczna paleta tworzy elegancką aranżację.
- Beże. Beże w ciepłych odcieniach dodają wnętrzu przytulności, pożądanej wobec antracytowego chłodu.
- Zieleń. Zwłaszcza ta doniczkowych roślin.
- Pomarańczowy, czerwony, turkusowy, fuksja i inne intensywne odcienie. Dodatki w barwach przyciągających wzrok są mile widziane szczególnie w aranżacjach zdominowanych przez antracyt i inne odcienie szarości. Służą przełamaniu stonowanej palety.
- Metale. Metaliczne barwy dodają pomieszczeniu elegancji lub nowoczesności, w zależności od designerskiego charakteru dodatków.
- Barwy naturalnego drewna. Drewno w każdym odcieniu jest mile widziane w antracytowych aranżacjach.
Antracytowy jest naprawdę uniwersalny. Z uwagi na podobieństwo do czerni, w zasadzie nie da się znaleźć barwy, która w jakikolwiek sposób by do niego nie przystawała.
Antracytowe ściany – wskazówki i inspiracje
Antracyt należy stosować z umiarem i równowagą. Nie maluj nim wszystkich ścian w pomieszczeniu, gdyż może to przytłaczać. Zamiast tego połącz go z jaśniejszymi kolorami, takimi jak biel, beż czy szarości o różnym natężeniu. To pomoże rozjaśnić wnętrze i nadać mu lekkości. Na przykład w salonie z antracytowymi ścianami, pomaluj sufit i jedną ścianę na biało. Popularnym wyborem też jest pomalowanie antracytem tylko jednej ściany, znajdującej się w centralnym punkcie pomieszczenia.
Ciepłe światło złagodzi surowość antracytu i stworzy przytulną atmosferę, podczas gdy zimne światło podkreśli jego elegancki charakter. Stosuj także oświetlenie punktowe, by rozjaśnić strefy zdominowane przez antracyt.
Antracytowe ściany stanowią doskonałe tło dla kolorowych dodatków i akcentów. Pamiętaj także o fakturach. W antracytowy kolor wpasuj miękki welur, na sofie połóż wełniany koc. Do kompletu – zielone rośliny doskonale komponują się z antracytem, ożywiając wnętrze i nadając mu naturalny sznyt.
1 – Antracyt i szarości bez nudy
Przykład gry dodatkami. Antracytowa ściana, na jej tle grafitowa sofa, ale nie ma mowy o nudzie. Zwróć uwagę na design dywanu i przede wszystkim różnorodność faktur tekstyliów. Mimo pozornie przytłaczającej dominacji szarości aranżacja przyciąga uwagę i… zachęca do odpoczynku wśród miękkich poduch! Do bonusową dawkę wizualnego ciepła dba kominek.
2 – Sypialnia antracytowo-roślinna
Wiesz, co uspokaja równie mocno, jak stonowane barwy? Zieleń. Na tle antracytowej ściany ulokuj jak najwięcej żywych roślin, a w Twojej sypialni nigdy nie zabraknie spokoju… i tlenu!
Zauważ, że aranżację sypialni skoncentrowaną na takiej ścianie można zrewolucjonizować w kilka minut – wystarczy zmienić pościel na taką z intensywnym wzorem. Zero nudy, a na takim tle wszystko prezentuje się efektownie.
3 – Ciemno, ale nie ZBYT ciemno
Ulokowanie strefy wypoczynkowej w rogu, w otoczeniu antracytowych ścian, a na dokładkę antracytowa rama okienna, stolik i dywan. Mimo tego aranżacja nie jest ponura – to zasługa dużego, odsłoniętego okna, jasnej podłogi i śnieżnobiałych ozdób na ścianie. Kolorystykę aranżacji uwzględniono także przy zamawianiu narożnika. Na ciemnej ścianie odznacza się jasna część, a tło okna eksponuje ciemną tapicerkę.
4 – Duża łazienka ze strefą antracytową
Należysz do szczęśliwych posiadaczy dużej łazienki? Skuś się na eksperymenty z wykończeniem ścian. Antracytowe płyty imitujące kamienną ścianę, drewno z wyrazistym usłojeniem i stonowana biel, a do tego niebieska pralka, niczym z zupełnie innej bajki.
Zauważ, że każdy element ściany ma tutaj swojego korespondenta. Antracytowe ściany – drzwi. Drewniana ścianka – szafka pod umywalką i stolik przy wannie. Biel – cała reszta. Tak powinno się to robić!
5 – Jedna ściana, wiele możliwości
Pomaluj na antracytowy jedną ścianę – tyle wystarczy, zwłaszcza jeśli zrezygnujesz z prostoty nakładania barwy na rzecz urozmaiconej formy. Zestaw ścianę z białymi meblami i metalicznymi akcentami – doskonale wybrzmią na tle tej barwy. Chcesz odmienić wnętrze bez wymieniania jasnych mebli? Do dzieła!
Meble w kolorze antracytu – na co zwrócić uwagę?
Antracytowe meble mogą nadać wnętrzu nowoczesny i elegancki charakter. Świetnie sprawdzą się w połączeniu z jasnymi ścianami, drewnianymi elementami i metalicznymi akcentami.
Wybieraj meble o prostych, geometrycznych kształtach. Unikaj nadmiernej ozdobności i skomplikowanych form. Lekkie bryły o minimalistycznym designie doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, gdyż taka forma odciąży ciemny kolor.
Polub różnorodne faktury. Połączenie gładkich i fakturowanych powierzchni w antracytowym kolorze może stworzyć ciekawy efekt wizualny.
Dodaj do aranżacji jasne akcenty, które rozświetlą wnętrze i ożywią je. Mogą to być beżowe poduszki na antracytowej sofie, biały dywan przy antracytowym łóżku, czy pastelowe zasłony w oknach. Pamiętaj o jasnych uzupełnieniach, zwłaszcza jeśli stawiasz antracytowe meble na tle takiej samej ściany.
1 – Nowoczesna jadalnia z antracytem i nie tylko
Szarość, zieleń, drewno, szkło, metal i nasza gwiazda – antracyt. Antracytowe krzesła wprowadzają do wnętrza nowoczesność pomimo ich klasycznej, babcinej wręcz formy. Proste regały w loftowym stylu to baza dla kolejnych dekoracji, z materiałów dobrze komponujących się z tą barwą. Ten kolor widzisz również na efektownych nogach stołu. Rezultat? Artystyczno-nowoczesne wrażenie z nutką sentymentu i miłości do natury – a to wszystko przemyślane w każdym calu.
2 – Designerskie przełamanie
Dokładnie to, o czym wspomnieliśmy. Ciemny kolor – antracyt – na ścianie, narożniku i stoliku to odważne zestawienie. Byłoby przytłaczające, gdyby nie pomysłowe dodatki w kilku barwach. Znalazło się miejsce na uroczą kratkę, nie zabrakło również zieleni i ciepłego światła.
3 – Pomarańczowe szaleństwo w ryzach antracytu
Trudno o bardziej intensywny kolor! Pomarańczowym ścianom przyda się złagodzenie masywną, antracytową sofą o prostym kształcie. Do tego jeszcze drzwi, wazon i lampy w podobnym odcieniu szarości, a żywość pomarańczy nie wymknie się spod kontroli.
4 – Prostota i świeżość z antracytowym regałem
Proste formy antracytowych mebli, śnieżnobiałe ściany i wypoczynek, a do tego kolorowe książki na półkach. Taki masywny regał to świetne rozwiązanie do dużego salonu pomalowanego na biało, gdy chcesz nieco uprzytulnić pomieszczenie, ale nie rezygnować z ulubionej bieli.
Antracytowe akcenty – co masz do wyboru?
W ostatnich latach wyjątkową popularnością cieszą się antracytowe detale wykończenia. To dobry pomysł, gdy barwa Ci się podoba, ale dysponujesz małym pomieszczeniem lub brakuje w nim światła słonecznego. Delikatny akcent uzupełni aranżację subtelnie, ale z pazurem.
- Drzwi. Ciemne drzwi będą się wyróżniać na tle jasnych ścian, dodając wnętrzu charakteru. Dobrze sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach.
- Ramy okienne i parapety. Będą pięknie kontrastować z bielą ścian, jasnymi meblami i białymi firankami.
- Klamki do drzwi. Mogą się doskonale komponować z ciemnymi drzwiami lub stanowić ciekawy kontrast na tle drzwi białych i jasnoszarych.
- Grzejniki. Rozwiązanie często stosowane w łazienkach. Łazienkowy grzejnik w antracytowym kolorze przykuwa wzrok w białej łazience.
- Listwy przypodłogowe. Szczególnie dobre wyjście, gdy podobna barwa zdobi ściany i podłogę. Antracytowy kolor zdecydowanie je rozdzieli.
Antracytowe elementy powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby prezentowały się elegancko i efektownie. Na ciemnych kolorach widać każdą niedoróbkę!
Jeszcze prostszy, mniej radykalny sposób na zaproszenie antracytu do pomieszczenia. Na rynku nie brakuje przeróżnych dekoracji w tym kolorze. /Możesz wykorzystać ozdoby do uspokojenia kolorowej aranżacji, przełamania białego wystroju, czy dopełnienia pokoju w stylu industrialnym. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.
1 – Wyspa i futryny kuchenne, czyli magia detali
Gruntowny remont kuchni to spory wydatek, ale czasami wcale nie trzeba dużo, by wprowadzić do tego pomieszczenia nieco nowoczesnego zamieszania. Wnętrze wyspy i antracytowe futryny wystarczą, by odświeżyć kamienną, śnieżnobiałą aranżację.
2 – Antracytowe wejście z przytupem
Znudziły Ci się aktualne drzwi wejściowe? Poszukując nowych, zwróć uwagę na antracytowe modele. Ich intensywność przyciąga uwagę i fantastycznie komponuje się z różnymi wykończeniami elewacji.
3 – Antracyt w odważnym towarzystwie
Nietuzinkowe zestawienia wielu barw widuje się rzadko, bo i trudno poradzić sobie z wizualnym opanowaniem tak urozmaiconej przestrzeni. Z pomocą przychodzi antracyt – kolor, który skontroluje każdą dekoratorską fantazję. Podłoga i sufit, zegar, ramki na ścianach – i aranżacja od razu nabiera optymalnej dozy porządku. Na antracytowym tle i z takimi dodatkami możesz szaleć!
Podsumowanie
Antracyt to kolor także dla Ciebie. Ten ciemny odcień szarości, możliwy wręcz do pomylenia z czernią, sprawdzi się w większości domowych pomieszczeń. Jako akcent, kolor ściany, a może barwa dominujących mebli? Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Obędzie się nawet bez spektakularnego remontu – nieco antracytu możesz wprowadzić samymi nowoczesnymi dodatkami. Nie bój się ciemnych kolorów w aranżacjach wnętrz – są bardziej przystępne, niż sądzisz!
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Nowoczesne salony – jak je urządzić? Porady, wskazówki, trendy, inspiracje
Nowoczesne salony to marzenie niejednej osoby planującej zmianę wystroju tego wnętrza. Aby osiągnąć taki efekt, należy trzymać się kilku wskazówek. Dzięki nim stworzysz pomieszczenie dziennie, w którym spędzanie czasu będzie przyjemnością, a więc spełni ono swoją funkcję. Sprawdź więc, czym powinny wyróżniać się salony nowoczesne […]
Witryna w salonie i jadalni – jaka będzie najładniejsza?
Artykuł sponsorowany Witryna to jeden z najbardziej dekoracyjnych i praktycznych mebli, który może znaleźć swoje miejsce zarówno w salonie, jak i jadalni. Wybór odpowiedniej witryny jest istotny, ponieważ wpływa ona na estetykę pomieszczenia, a jednocześnie umożliwia elegancką ekspozycję przedmiotów, takich jak zastawa, szkło, książki czy […]
Plakaty do domu: ożyw swoje wnętrza sztuką!
Artykuł sponsorowany Plakat zamiast tradycyjnego obrazu lub antyramy ze zdjęciami? Dlaczego nie! Tego typu dodatek, choć nawiązuje do mody wnętrzarskiej lat 90-tych, jest wyrazem nowoczesnego podejścia aranżacyjnego. Ożyw swoje wnętrza plakatami, które będą cieszyć oko. Oto nasze propozycje do każdego pomieszczenia. Plakaty, czyli sztuka nowoczesna […]
Czym wyłożyć taras? 12 najlepszych pomysłów
Czym wyłożyć taras, by przez lata zachwycał doskonałą prezentacją? Budowa tarasu to wyjątkowo trudna sprawa. Materiał musi być odporny na zewnętrzne warunki atmosferyczne, a przy tym zapewniać użytkownikom bezpieczne poruszanie się. Poznaj w sumie 12 opcji na wyłożenie tarasu – 5 drewnianych i 7 różnorodnych. […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Co na ścianę w kuchni? 9 ciekawych pomysłów
Chcesz odświeżyć swoją kuchnię, a może zaczynasz dopiero remont i szukasz ciekawego pomysłu na ścianę? W takim razie dobrze trafiłeś! Aranżacja ścian ma ogromne znaczenie, ponieważ to ona często decyduje o charakterze całego wnętrza. Zatem jeśli zastanawiasz się co na ścianę w kuchni wybrać, mam […]
Plakaty do domu: ożyw swoje wnętrza sztuką!
Artykuł sponsorowany Plakat zamiast tradycyjnego obrazu lub antyramy ze zdjęciami? Dlaczego nie! Tego typu dodatek, choć nawiązuje do mody wnętrzarskiej lat 90-tych, jest wyrazem nowoczesnego podejścia aranżacyjnego. Ożyw swoje wnętrza plakatami, które będą cieszyć oko. Oto nasze propozycje do każdego pomieszczenia. Plakaty, czyli sztuka nowoczesna […]