Kuchnia w stylu angielskim – zasady i 8 inspiracji

Data aktualizacji 19.07.2024

Kuchnia w stylu angielskim – zasady i 8 inspiracji

Kuchnia w stylu angielskim to kwintesencja sielskiego uroku, przytulności i elegancji. Charakteryzuje ją bogactwo detali, solidność wykończenia i wysoka dekoracyjność. Poznaj zasady angielskiego wystroju, jego korzenie oraz inspiracje wnętrzarskie. Wskazujemy, co w kuchni w tym stylu jest najważniejsze i z czym można łączyć angielski styl. Przeczytaj, zobacz!

Czym charakteryzuje się kuchnia w stylu angielskim?

Styl angielski w kuchni cechuje się kilkoma nieodłącznymi elementami. Oto najważniejsze reguły, a w dalszej części artykułu znajdziesz ich rozwinięcie z przykładami wyposażenia.

  • Meble są wykonane z solidnego drewna. Tworzą spójny ciąg wypełniony szafkami, szufladami i półkami wiszącymi.
  • Fronty mają ozdobne detale – frezowania, rzeźbienia, ornamenty, dekoracyjne uchwyty, przeszklenia.
  • Dominują jasne, pastelowe odcienie, zwłaszcza biel i écru. Mile widziane są także delikatne róże, błękit i zieleń.
  • Wzory spotykane w kuchni angielskiej nawiązują do wiejskiej stylistyki. Największą popularnością cieszą się motywy kwiatowe oraz kratka.
  • Angielski wystrój lubi towarzystwo złota oraz mosiądzu.
  • Ściany między blatem a wiszącymi szafkami wyłożone płytkami ceramicznymi – ten pomysł przyjął się w różnych częściach świata, także w angielskim stylu.
  • W kwestii oświetlenia dominują dwa trendy. Do wyboru są żyrandole kandelabrowe niczym z pałacu, albo dokładne przeciwieństwo – lampy wiszące w prostym, industrialnym stylu.
  • Nad strefą gotowania może znaleźć się duży okap, stylizowany na wzór gzymsu kominkowego.
  • Jeśli metraż kuchni na to pozwala, na środku pomieszczenia umieść wyspę. Będzie służyła jako przestrzeń robocza, ale i miejsce spożywania posiłków.
  • Piekarnik, lodówka i pozostałe kulinarne sprzęty powinny być możliwie stylizowane lub ukryte za dopasowany frontem, tak by na tle tradycyjnego wystroju nie prezentowały się futurystycznie.

Pomimo tradycyjnego wyglądu, kuchnie w stylu angielskim są dobrze zorganizowane, z dużą ilością miejsca do przechowywania oraz przestrzenią do gotowania.

Styl ten najlepiej pasuje do dużych wnętrz, gdyż masywna, gęsta zabudowa mogłaby przytłoczyć ciasne pomieszczenie.

kuchenne meble pasujące do stylu angielskiego
Styl angielski – kuchnia z mocno dekoracyjnym wykończeniem mebli i stylizowanymi akcentami to pamiątka po przepychu angielskiej socjety.

Na czym polega angielskość takiego wystroju?

Kuchnia w stylu angielskim jest odzwierciedleniem dziejów Imperium Brytyjskiego. Te informacje pomogą Ci lepiej zrozumieć samo sedno angielskiego stylu.

  • Brytyjska architektura, zwłaszcza w okresie wiktoriańskim i edwardiańskim, miała swoje charakterystyczne cechy. Widać je na ulicach brytyjskich miast, zostały odzwierciedlone również w wystroju wnętrz.
  • Anglia była kulturalnym centrum świata. Obrazy przedstawiające brytyjskie domy i wnętrza, jak również literackie opisy, przyczyniły się do kształtowania preferencji w zakresie dekoracji. Współcześni architekci również zerkają do dzieł Dickensa i Wilde’a, chętnie przekładając ich wizje na aranżacyjną praktykę.
  • Inspiracje wychodziły z dworów – a dwory wyznawały zasadę zastaw się, a postaw się. Stąd też wysoka dekoracyjność aranżacji. Musi wyglądać bogato, nawet gdy praktyczność jest… umiarkowana, bo takie meble nie najłatwiej się czyści.
  • Wielka Brytania to również rewolucja przemysłowa – stąd w nowoczesnych interpretacjach angielskich kuchni wzięły się industrialne elementy.
  • I wreszcie elementy przypominające od dawnej rozległości angielskiego imperium. Egzotyczne drewno, dodatki z kości słoniowej, chińska porcelana – to płynęło z najdalszych zakątków świata prosto do posiadłości bogaczy.

Jak wspomnieliśmy wyżej – w oświetleniu kuchni widać trend pałacowy i skrajnie przeciwny industrialny. To jeden z przejawów wewnętrznej różnorodności Anglii z czasów świetności. Z jednej strony (utrzymująca się do dzisiaj) fascynacja monarchią i dworskim stylem życia. Z drugiej – serce Imperium sercem postępu technologicznego.

Co znajdziesz w takiej kuchni?

Te meble i dodatki znajdziesz w kuchniach w stylu angielskim. Rozejrzyj się za nimi w sklepach wnętrzarskich oraz na platformach, gdzie ludzie oddają akcesoria w stylu vintage.

Meble kuchenne najlepiej zamówić na wymiar. Taka konstrukcja mebli musi być idealnie dopasowana do wnętrza, co nie jest łatwe w przypadku gotowych rozwiązań.

Stawiaj na:

  • szafki z przeszkleniami przecinanymi cienkimi listewkami,
  • kredensy z dekoracyjnymi wykończeniami frontów i góry,
  • mosiężne uchwyty,
  • bateria zlewozmywaka stylizowana na starą,
  • drewniany stół w pobliżu okna,
  • wyspy w centrum pomieszczenia,
  • dekoracyjne kafelki na ścianach,
  • zasłony z kwiatowymi motywami,
  • koronkowe firanki,
  • ściereczki w kratę zawieszone na mosiężnych haczykach,
  • żywe kwiaty i duże bukiety kwiatów ciętych,
  • ozdobne porcelanowe zastawy – zwłaszcza filiżanki i imbryki na herbatę,
  • patery z owocami,
  • ozdobne słoje do przechowywania produktów spożywczych.

W angielskiej kuchni nie musi być dużo dodatków – ważniejsza jest ich spójność i estetyczne dopracowanie.

Przejdźmy do praktyki!

8 kuchni w stylu angielskim – inspiracje

Oto 8 najpiękniejszych aranżacji oddających ducha brytyjskiego imperium. Od razu zauważysz cechy wspólne oraz naleciałości kolonialne i industrialne.

1 – Przytulna kuchnia z wyspą w angielskim guście

Poniższa kuchnia ma kilka elementów, którym warto przyjrzeć się z bliska. Nad płytą indukcyjną umiejscowiono okap z dużym, złotym ornamentem – podobnie mógłby wyglądać gzyms kominkowy w salonie.

Uwagę zwraca stylizowana zabudowa piekarnika i mikrofalówki, dzięki której elektronika spójnie wpasowuje się w historyczny klimat. Zobacz też, jak wygląda wykończenie góry mebli – wysuwające się listwy są charakterystyczne dla tego typu zabudowy. Nie obyło się bez wyspy wykończonej, podobnie jak pozostałe blaty i podłoga, jasnym kamieniem.

typowa kuchnia w stylu angielskim z wyspą
Podwieszany sufit i punktowe oświetlenie efektownie grają z przestrzenią pomieszczenia.

2 – Średniej wielkości kuchnia z wyspą

Styl angielski z wyspą w centrum może świetnie wyglądać także w pomieszczeniach średniej wielkości. Nikt nie mówi, że wyspa musi być duża! Metraż nie pozwala na szaleństwo z dekoracyjnymi bibelotami, toteż kuchenne wyposażenie schowano do szafek, a o walory artystyczne zadbała sama forma mebli.

Żłobione fronty ze śnieżnobiałego drewna, wykończone ornamentalnymi wzorami. Glazurowana przestrzeń nad stanowiskiem roboczym. Złote akcenty, mosiężne uchwyty z masą perłową. Kamienny blat wyspy, a nad nim stylizowany żyrandol typu kandelabr. Tak właśnie wygląda klasyczna stylistyka kuchni w tym guście.

średniej wielkości kuchnia urządzona w angielskim stylu z wyspą na środku
Lodówka znajduje się po lewej stronie – ukryto ją za stylizowanym frontem.

3 – Kuchnia w stylu angielskim z szarością i czernią

Jeśli należysz do miłośników mocnych kolorystycznych akcentów, ten pomysł z pewnością Ci się spodoba.

Białe meble z przeszkleniami i złotymi ornamentami mogłyby z powodzeniem odnaleźć się w dworze brytyjskiego arystokraty. Uwagę przykuwa czarna glazura na ścianie, estetycznie tożsama z kamieniem egzotycznym. Po drugiej stronie mamy korespondujący kolorystycznie stylizowany piekarnik.

Szare zasłony z haftem i koronkowym wykończeniem wprowadzają dodatkowy element dekoracyjny. Akcentów ozdobnych jest na tyle dużo, że nie potrzeba już żadnych innych dekoracji – w zupełności wystarczy mały żywy kwiatek doniczkowy.

przykładowa kuchnia w stylu angielskim z ciemnymi akcentami
Zamiast wyspy okrągły stół, zachęcający do wypicia herbaty o punkt siedemnastej.

4 – Styl angielski – kuchnia w brązowym wydaniu

Kuchnia w stylu angielskim nie musi być biała. Pastelowe kolory są mile widziane, a w tym wydaniu aranżacja nawiązuje do najdalszych zakątków Imperium. Odcienie brązu i beżu kojarzą się z piaskami pustyni, podobnie jak stylistyka glazury na podłodze.

Drobne wzory na brązowym tle przywodzą na myśl ręcznie tworzone ozdoby z Czarnego Lądu. W opozycji do nich stoją bogate wiktoriańskie ornamenty i dekoracyjne uchwyty. Hokery, wraz z minimalistycznymi szklanymi lampami, wprowadzają element industrialny.

styl angielski - kuchnia łącząca różne akcenty
Zauważ widoczne słoje drewna na nogach hokerów.

5 – Elegancka z ciętymi kwiatami urządzona po angielsku

Angielski styl wystroju lubi dekoracje w postaci bukietów kolorowych kwiatów. Najlepiej, by były to kwiaty prawdziwe – a jeśli już wybierasz sztuczny zamiennik, muszą być wykonane hiperrealistycznie. Bukiety postawiono w ceramicznym wazonie oraz postarzanym wazonie-dzbanku w dawnym stylu.

Blaty pokryto kamieniem, a na fragmentach mebli widać wyraźne słoje. Do kompletu, obowiązkowe już ornamenty, gięte miedziane uchwyty i AGD udające, że mamy XIX wiek. Podłoga ładnie zgrywa się barwą z drewnem zabudowy – ewidentnie kuchnia była robiona na zamówienie, pod już istniejące pokrycie.

przestronna kuchnia w angielskim stylu z ciętymi kwiatami i dekoracyjnymi meblami
Domyślasz się już, gdzie postawiono lodówkę? Tak, w prawym roku.

6 – Bogata aranżacja dużej kuchni

Czegoż nie ma w tej kuchni! Metraż jest tak duży, że częściowo nie zmieścił się na zdjęciu. Co jednak najważniejsze – został odpowiednio wykorzystany.

Ponownie odchodzimy od nieskazitelnej bieli, tym razem na rzecz écru i pastelowego niebieskiego. Nad podwójną kuchenką widzisz stylizowany okap oraz dekoracyjną glazurę – charakterystyczne elementy, którymi cechuje się styl angielski. Kuchnia o takiej powierzchni pozwoliła na organizację dużej wyspy z dekoracyjnymi kolumienkami. Ciężki kandelabr nad nią, przeszklenie frontów szafek przecinane giętymi listwami, a do kompletu cięte, białe kwiaty – jest co podziwiać.

Hokery wykonano z ciemnego drewna – mimo iż za kolor odpowiada swojska farba, ta barwa ma sugerować egzotyczne pochodzenie.

Inspirujący wystrój dużej kuchni
Imponujący wystrój pełny detali, z odważnym zestawieniem kolorów.

6 – Spotkanie z nowoczesnością

Kuchnia łącząca angielską estetykę z nowoczesną prostotą – to da się zrobić. Fronty ozdobiono prostymi żłobieniami, na wyspie widoczny jest jedynie delikatny wzór – tym razem bez ornamentów i złota. Okap – widoczny, ale nieprzesadnie dekoracyjny. Za szybą kredensu prezentuje się ceramiczna kolekcja, nie zabrakło roślin doniczkowych, a całości dopełnia kandelabr – również w prostszym guście, niż nakazywałaby moda wiktoriańska.

nowoczesna kuchnia w stylu angielskim w pastelowym niebieskim
Ta pastelowa kuchnia blisko nawiązuje do stylu angielskiego, ale wciąż jest mocno osadzona we współczesności.

7 – Odważna aranżacja z ciemną wyspą

Wracamy na klasyczne tory. W tej aranżacji postawiono na imponujące ornamenty poprowadzone od samej góry mebli. Uwagę zwracają otwarte półki pod łukowatą ramą oraz mocno dekoracyjny okap kuchenny. Gwiazdą jest jednak strefa z wyspą – ciemną, masywną, pomalowaną na brąz imitujący egzotyczne pochodzenie drewna.

Pomalowanie części ściany na butelkową zieleń było genialnym pomysłem dekoratora. Dzięki temu ciemna wyspa nie wydaje się osamotniona na tle białej aranżacji. Widać, że nic tu nie jest przypadkowe, a koncepcja od początku zakładała bogaty efekt.

dobrze urządzona kuchnia w stylu angielskim z ciemnobrązową wyspą
Tak spektakularne ornamentalne zdobienia wymagają bardzo wprawnej ręki. Zauważ również, jak żyrandol i kran pasują do siebie pod względem materiału.

8 – Jednorzędowa aranżacja kuchni

Masz wąską kuchnię, a podoba Ci się styl angielski? Kuchnia jednorzędowa to idealne rozwiązanie. Jak widzisz na poniższej aranżacji, dobrze zorganizowana przestrzeń nie potrzebuje spektakularnego metrażu. Znalazło się miejsce na ornamenty, stylizowany okap, kran i piekarnik, ścianę z małymi kafelkami. Skondensowany styl angielski!

Podłoga i ściana ciekawie przełamują klasyczny klimat zabudowy – takie kamienne wykończenia znajdują miejsce we współczesnych stylach. Nie zdecydowano się również na zabudowanie lodówki drewnianym frontem. W przyszłości będzie można wprowadzić tutaj więcej nowoczesnych akcentów – może wyspę z hokerami? Projektant zapewne brał pod uwagę taką możliwość i dlatego nie uwzględnił całkowitej adaptacji kuchni do imperialnej estetyki.

jednorzędowa kuchnia w stylu angielskim wykonana na wymiar
Kiedy przyjrzysz się frontom, dostrzeżesz słoje drewna.

Z jakimi stylami można łączyć angielskie cechy?

Styl angielski stwarza niezliczone możliwości, gdy zaczniemy łączyć najważniejsze cechy z wystrojami nawiązującymi do ich korzeni.

Styl kolonialny

Styl kolonialny czerpie inspiracje z okresu kolonizacji, łącząc elementy europejskie z wpływami egzotycznymi.

Użyj ciemnych mebli z drewna egzotycznego (lub malowanych – tańsza opcja) w połączeniu z bielonymi szafkami w stylu angielskim. Dodaj orientalne dywany, lampy z abażurami z wikliny i zielone roślinne akcenty – zwłaszcza kaktusy. Wprowadź paletę ciepłych, naturalnych kolorów, takich jak beże, brązy i zielenie.

Styl shabby chic

Styl shabby chic to estetyka oparta na romantyzmie, pastelowych kolorach i postarzanych, vintage’owych meblach.

Postaw na wprowadzenie mebli i dodatków z efektem postarzenia, takich jak przecierane farby, wyblakłe tkaniny i delikatne koronkowe akcenty. Dodaj pastelowe zasłonki, porcelanowe naczynia i wazony z ciętymi kwiatami, aby stworzyć romantyczną i sielską atmosferę.

kuchnia w stylu angielskim połączonym z shabby chic i orientanym
Taki wariant postarzanych mebli sprawdzi się w połączeniach stylu angielskiego i shabby chic. Z kolei małe dywaniki w orientalnym guście pasują do stylu kolonialnego – to bardzo oryginalna kombinacja!

Styl loftowy

Hybryda stylu dworskiego z rewolucją przemysłową? Osiągniesz to, wprowadzając metalowe akcenty.

Industrialne lampy i okapy, przy wyspie hokery na stalowych nogach, a do tego ściana z cegieł – to z powodzeniem możesz zestawić ze stylem angielskim. Sojusznikami tego połączenia są także stalowe kwietniki z zielonymi roślinami.

Styl vintage

Styl vintage, oparty na nostalgii i elementach z przeszłości, doskonale komponuje się ze stylem angielskim. Jakby nie patrzeć, kuchnia w stylu angielskim sama w sobie jest hołdem dla dawnych czasów.

Wyposaż kuchnię w stylizowane urządzenia kuchenne, takie jak w aranżacjach demonstrowanych w poprzedniej części. Postarzenia mebli są mile widziane tak jak wszelkie dekoracje rodem z minionej epoki. Malowane porcelanowe talerze, haftowane serwetki, koronkowe firanki, zegar z kukułką – to robi klimat!

Styl glamour

Styl glamour to elegancja, luksus i błysk – czyli jeszcze podkręcone to, co ceni styl angielski.

Wykorzystaj lustrzane płytki, srebrne i złote dodatki, zasłony w kolorze czarnym. Blaty wyłóż kamieniem. Pomaluj ściany farbą z błyszczącymi drobinkami, a przeszklone szafki uzupełnij podświetlanymi na biało listwami LED. Przy wyspie postaw hokery obite welurem. Dekoracyjny żyrandol to must-have im większy, tym lepszy.

aranżacja kuchni glamour angielskiej
Ze stylu glamour wzięto srebrną ścianę, czarne sprzęty kuchenne, czarne wyłożenie blatu i fikuśną lampę.

Styl rustykalny

Styl rustykalny jest wyrazisty, więc niełatwo osiągnąć równość między nim a stylem angielskim.

Dobrym pomysłem będą meble w formule angielskiej – masywne, z ornamentami – ale zamiast malować, pozostaw je w barwie prawdziwego drewna. Belki drewniane na suficie, stara drewniana podłoga, a na widoku masywne patelnie i chochle, podobne do tych babcinych. Robotę robią ceramiczne dodatki, kwiaty i zioła w doniczkach.

Styl prowansalski

Spotkanie imperium angielskiego i francuskiego. Oba style są utrzymane w przytulnym, wiejskim klimacie. Lubią białe, świeżo odmalowane meble. Pasują do nich pastelowe zasłony, koronki, cięte kwiaty i motywy kwiatowe.

W takiej kuchni widzielibyśmy typowe białe meble w stylu angielskim, ale ozdobione kwiatkami wykonanymi w technice decoupage.

Czego unikać w kuchni w stylu angielskim?

Styl angielski pozwala na bardzo dużo. Są jednak pewne rzeczy, które nie pasują do niego pod żadnym pozorem, nawet po świadomym połączeniu angielskiej estetyki z innym stylem. Co jest na cenzurowanym?

  • Futurystyczne elementy – głośniki, kolorowe oświetlenie, plastik. Jeśli chcesz nowoczesny akcent, trzymaj się tylko oszczędnie ulokowanych elementów loftowych.
  • Minimalizm meblowy – gładkie fronty bez uchwytów to zaprzeczenie angielskiego stylu. Surowe formy, proste linie i brak zdobień są typowe dla współczesnego designu, a nie dla przytulnego i bogato zdobionego stylu angielskiego.
  • Jaskrawe kolory. Unikaj neonowych odcieni, bo zaburzą harmonię i przytulny charakter aranżacji. Jeśli już wybierać mocne akcenty kolorystyczne, to czerń wziętą z glamour.

Jak w każdym urządzaniu kuchni, niezależnie od stylu – unikaj materiałów i dekoracji słabej jakości. Lepiej mieć mniej dekoracji, niż gdyby miały one prezentować taniochę.

Podsumowanie

Kuchnia w stylu angielskim to dziedzictwo arystokracji brytyjskiej zaklęte w wystroju. Taką kuchnię charakteryzuje bogactwo detali oraz ponadczasowy szyk.

Kuchnia w stylu angielskim odzwierciedla historię Imperium Brytyjskiego. Zobaczysz w niej meble z wpływami wiktoriańskimi i edwardiańskimi, możliwe są połączenia z akcentami kolonialnymi i industrialnymi. Charakterystyczne są meble w zabudowanym ciągu, ozdobione ornamentami oraz przeszkleniami frontów. Na środku często stoi wyspa, a nad strefą gotowania znajduje się stylizowany okap. Dominują jasne kolory, pojawiają się akcenty mosiężne.

Należy unikać futurystycznych elementów, minimalistycznych mebli oraz jaskrawych kolorów, które mogą zaburzyć harmonię i przytulny charakter aranżacji. Styl angielski pozwala jednak łączyć się z innymi stylami skupionymi wokół historycznej estetyki.

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Antracytowy – kolor który zachwyca. Wskazówki i pomysły na aranżacje

Aranżacja wnętrz

Antracytowy – kolor który zachwyca. Wskazówki i pomysły na aranżacje

Antracytowy kolor, ciemny i nasycony odcień szarości, od lat podbija serca projektantów wnętrz i miłośników stylowych aranżacji. Kojarzony z luksusem, elegancją i nowoczesnością, świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, nadając im niepowtarzalny charakter. W tym artykule odkryjemy jego zalety, podpowiemy, jak go stosować […]

czytaj dalej

Nowoczesne salony – jak je urządzić? Porady, wskazówki, trendy, inspiracje

Aranżacja wnętrz

Nowoczesne salony – jak je urządzić? Porady, wskazówki, trendy, inspiracje

Nowoczesne salony to marzenie niejednej osoby planującej zmianę wystroju tego wnętrza. Aby osiągnąć taki efekt, należy trzymać się kilku wskazówek. Dzięki nim stworzysz pomieszczenie dziennie, w którym spędzanie czasu będzie przyjemnością, a więc spełni ono swoją funkcję. Sprawdź więc, czym powinny wyróżniać się salony nowoczesne […]

czytaj dalej

Plakaty do domu: ożyw swoje wnętrza sztuką!

Aranżacja wnętrz

Plakaty do domu: ożyw swoje wnętrza sztuką!

Artykuł sponsorowany Plakat zamiast tradycyjnego obrazu lub antyramy ze zdjęciami? Dlaczego nie! Tego typu dodatek, choć nawiązuje do mody wnętrzarskiej lat 90-tych, jest wyrazem nowoczesnego podejścia aranżacyjnego. Ożyw swoje wnętrza plakatami, które będą cieszyć oko. Oto nasze propozycje do każdego pomieszczenia. Plakaty, czyli sztuka nowoczesna […]

czytaj dalej

Tryb zimowy w oknach, czyli jak przestawić okno na tryb zimowy

Aranżacja wnętrz

Tryb zimowy w oknach, czyli jak przestawić okno na tryb zimowy

Zima to czas, kiedy w domu chcemy cieszyć się ciepłą i przytulną atmosferą. Co jednak w sytuacji, gdy zimno wkrada się do pomieszczeń, bo okna wpuszczają do domu przeszywający wiatr? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystarczy ustawić tryb zimowy w oknach. To bardzo prosta czynność, która […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Aranżacja wnętrz

Sypkie świece perłowe od marki The Candledust

Artykuł sponsorowany Świece od zawsze były synonimem nastrojowego światła, spokoju i przytulności. Ale w ostatnich latach na rynku pojawiła się nowa, innowacyjna forma świec – świece perłowe, zwane również sypkimi lub proszkowymi. W Polsce te niezwykle efektowne dekoracje podbijają serca miłośników estetycznych wnętrz, a marka […]

czytaj dalej

Sypkie świece perłowe od marki The Candledust

Aranżacja wnętrz

Hygge – co to znaczy w świecie wnętrz? Zasady i inspiracje

Hygge to więcej niż trend. To sposób na życie. Wnosi do naszych domów ciepło i harmonię, przy minimalnym nakładzie sił. Jak osiągnąć stan hygge? Jak wprowadzić go do każdego wnętrza w domy? W tym artykule przeniesiemy Cię w świat, gdzie każdy detal ma znaczenie. Gdzie […]

czytaj dalej

Hygge – co to znaczy w świecie wnętrz? Zasady i inspiracje