Jaka kołdra całoroczna najlepsza? Poradnik
Data aktualizacji 31.10.2024
Kołdra całoroczna to świetne rozwiązanie do sypialni. Wybierając ją, nie musisz pamiętać o zmianie okrycia cztery razy do roku. Do tego oszczędzasz sporą ilość miejsca. Nie musisz w końcu ukrywać w szafie czy innych zakamarkach modeli dedykowanych na inny sezon. Zanim jednak wybierzesz dla siebie odpowiednie uniwersalne okrycie, warto dowiedzieć się, jak idealne dopasować je do swoich potrzeb. Sprawdź więc artykuł, w którym podpowiem, jaka kołdra całoroczna najlepsza!
Jaka kołdra całoroczna najlepsza? Zacznijmy od wypełnienia i jego ilości
Zdecydowanie najważniejsze w przypadku większości okryć jest wypełnienie. Kupując kołdry całoroczne, musisz jednak zwrócić na ten element szczególną uwagę. W końcu taki model nie może być ani za lekki, ani za ciężki. Jakie materiały powinny sprawdzić się więc najlepiej?
Puch
Myśląc o tym, jaka kołdra całoroczna najlepsza, mało kto w pierwszej kolejności zwraca uwagę na puch. Przyjęło się bowiem, że pierzynki są grube i ciepłe, dlatego sprawdzają się głównie zimą. Zaskoczę Cię jednak – to wypełnienie będzie odpowiednie na każdą porę roku. Dlaczego?
Puch ma właściwości termoaktywne. Tym samym cały czas utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała. Nie pozwala na przegrzanie ani wychłodzenie. Działa trochę tak, jak bielizna termoaktywna. Śpiąc pod nim, zawsze możesz liczyć na wysoki komfort termiczny. Do tego kołdry puchowe są niezwykle cenione za swoją miękkość, delikatność i puszystość. Sen pod nimi to czysta przyjemność. Subtelnie okrywają ciało, dając Ci idealne warunki do nocnej regeneracji.
Warto też wspomnieć, że puchowa kołdra całoroczna będzie niebywale trwała. Na lata zachowa swoje właściwości i miękkość. To niezwykle ważny aspekt, skoro okrycie będzie intensywnie użytkowane cały rok. Oczywiście, taka kołdra będzie najdroższą opcją, jednak jest to inwestycja, która szybko się zwróci.
Pierze
Tańszą, ale równie ciekawą propozycją, jeśli chodzi o kołdry całoroczne, będą te wypełnione pierzem. Pierze to oczywiście pióra kacze lub gęsie, podczas gdy puch to delikatny „podszerstek” znajdujący się pod nimi. Pod względem właściwości te dwa wypełnienia są do siebie bardzo podobne. Pierze również będzie wykazywać wysoką zdolność do termoregulacji oraz przewiewność. Dopasuje się do każdych warunków.
Śpiąc pod takim okryciem, możesz mieć jednak nieco inne odczucia. Kołdra z pewnością będzie cięższa, a do tego będzie można wyczuć w niej twardsze elementy. Nie każdy uzna to jednak za minus. Taki model będzie jednak przystępny cenowo. Pierze bywa bowiem nawet 4 razy tańsze niż puch.
Półpuch
Co ciekawe, w roli kołdry całorocznej dobrze sprawdzają się też modele półpuchowe. W ich wnętrzu znajdziesz mieszankę puchu oraz pierza. Można zatem powiedzieć, że będzie to coś pomiędzy pierwszym a drugim omawianym dziś rozwiązaniem. To świetne wyjście, jeśli nie możesz zdecydować się między puchem a pierzem.
Wełna
A czy zastanawiając się, jaka kołdra całoroczna najlepsza, warto brać pod uwagę także wełnę? Oczywiście, że tak! Wełna jest w końcu naturalnym izolatorem. Dzięki temu utrzymuje ciepło w chłodniejsze noce. Jednocześnie jednak dobrze oddycha i zapobiega przegrzewaniu się latem. Działa trochę jak naturalny termostat, dopasowując się do temperatury otoczenia. Jej włókna zacieśniają się, gdy jest chłodniej, a rozluźniają, gdy temperatura wzrasta.
Do tego wełna ma zdolność do wchłaniania wilgoci. Jeśli się spocisz, wilgoć zostaje szybko pochłonięta, a mimo to kołdra pozostanie sucha. Przy okazji takie wypełnienie jest materiałem naturalnie odpornym na rozwój bakterii, roztoczy i pleśni. Działa więc antyalergicznie, co z pewnością docenią osoby cierpiące na liczne alergie.
Poliester
Na koniec został nam jeszcze poliester. Czy warto go wybrać, gdy zależy Ci na uniwersalnej kołdrze całorocznej? Tak, szczególnie jeśli postawisz na skręcane włókno silikonowe. To ma w sobie małe kanaliki powietrza, które zapewniają wysoką przewiewność i puszystość. Pod okryciem nie będziesz się więc pocić. Przy okazji poliester subtelnie Cię ogrzeje, a swoją miękkością będzie podobny do naturalnego puchu.
Ze względu na możliwość prania w pralce, najczęściej w temperaturze nawet 95 stopni, taka kołdra będzie niebywale higieniczna. A jak wiadomo, gdy śpisz pod okryciem cały rok, niebywale ważne jest to, aby regularnie je odświeżać. Tutaj masz pewność, że usuniesz z okrycia wszelkie zabrudzenia, bakterie i roztocza. Oczywiście warto docenić to przede wszystkim przy skłonności do uczuleń oraz alergii.
Ważne! Kupując całoroczną kołdrę, zwróć zawsze uwagę na oznaczenia producenta, jeśli chodzi o sezonowość okrycia oraz wagę wypełnienia. Wybierając model wyraźnie opisany jako “całoroczny”, masz niemalże 100% pewność, że w jego wnętrzu znajduje się optymalna ilość wsadu – idealna zarówno na lato, jak i na zimę.
Porównuj jednak przy okazji wagę poszczególnych modeli – biorąc pod uwagę ten sam rozmiar, czyli np. 200×220, który znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/category/koldry-koldry-caloroczne-koldry-caloroczne-200×220. Dzięki temu możesz w pełni dopasować okrycie do swoich potrzeb. To z niższą wagą wypełnienia będzie oczywiście lżejsze.
Poszycie kołdry całorocznej – równie ważne, jak wypełnienie
W przypadku kołder, nie tylko całorocznych, niezwykle ważne będzie też poszycie. Jest to materiał, w którym znajduje się wypełnienie. Zasada jest tutaj dość prosta. Przy wsadach naturalnych zaleca się, aby i poszycie było wykonane z tkaniny pochodzenia naturalnego. Nie będzie wtedy „blokować” cudownych właściwości wsadu. Dobrze sprawdzi się więc:
- bawełna w różnych odmianach – doskonale przepuszczająca powietrze, zdolna do termoregulacji, dobrze odprowadzająca wilgoć, stosunkowo trwała,
- włókno bambusowe – mające właściwości podobne do bawełny, jednak przy okazji wyróżniające się funkcją antybakteryjną.
Przy wypełnieniu syntetycznym możesz dodatkowo rozważyć też poliester. Ten będzie wyjątkowo trwały, odporny na zniszczenia i odkształcenia, a także szybkoschnący.
Najlepsza kołdra całoroczna – kilka proponowanych modeli
Gdy wiesz już, jaka kołdra całoroczna najlepsza, jeśli chodzi o materiały i właściwości, czas na kilka godnych polecenia modeli. Sprawdź je, a być może znajdziesz idealne okrycie do swojej sypialni.
Kołdra całoroczna puchowa Złota Biza AMW
Kołdra Złota Biza od AMW to luksusowy wybór dla osób ceniących sobie komfort i naturalne materiały. Wypełniona jest najwyższej jakości puchem i zapewnia doskonałą izolację termiczną. Jednocześnie oczywiście pozwala skórze oddychać.
Pokryta jest 100% bawełnianą tkaniną typu inlet – lekką, miękką i przyjemną w dotyku. Dzięki właściwościom puchu kołdra nadaje się do użytku przez cały rok. Zagwarantuje Ci komfortowy sen niezależnie od sezonu.
Kołdra z pierza całoroczna AMZ
Kołdra całoroczna od AMZ z wypełnieniem z pierza to idealne rozwiązanie dla osób szukających solidnego okrycia. Dzięki dużej ilości pierza kołdra zapewni optymalne ciepło w każdych warunkach. Choć jest nieco cięższa od okryć puchowych, doskonale nadaje się do całorocznego użytku. Jej naturalne materiały zapewniają wysoką przewiewność, zapobiegając nadmiernemu poceniu się nocą.
Kołdra półpuchowa całoroczna Piórex
Kołdra półpuchowa Piórex to kompromis pomiędzy miękkością puchu a trwałością pierza. Będzie idealna jako kołdra całoroczna. Wypełniona jest mieszanką puchu (70%) i pierza (30%). Gwarantuje dobry poziom izolacji cieplnej, jednocześnie zachowując swoją lekkość i sprężystość. Dzięki wyważonemu stosunkowi puchu i pierza kołdra będzie dbać o Twój zdrowy komfortowy sen zarówno latem, jak i zimą.
Kołdra całoroczna wełniana Merino Wool Inter Widex
Kołdra wełniana Merino Wool Inter Widex wykonana jest w 100% z naturalnej owczej wełny merynosów. Ta świetnie reguluje temperaturę, dlatego kołdra będzie komfortowa przez cały rok. Zapewni ciepło zimą i przyjemne chłodzenie latem. Dodatkowo naturalne właściwości antybakteryjne i higroskopijne wełny sprawiają, że to model idealny dla alergików oraz osób z wrażliwą skórą.
Kołdra antyalergiczna całoroczna Medical AMW
Na koniec kołdra Medical AMW. Ta została zaprojektowana specjalnie z myślą o osobach z alergiami. Wypełniona jest antyalergicznym włóknem syntetycznym. Przez to będzie w pełni bezpieczna dla osób uczulonych na kurz i roztocza. Ze względu na swoją lekkość i przewiewność, zapewni komfort termiczny przez cały rok.
Przy okazji będzie łatwa w utrzymaniu czystości – można prać ją w pralce w 95 stopniach. To praktyczny i funkcjonalny wybór dla tych, którym zależy na zdrowym śnie przez cały rok.
To jak, wiesz już, co wybrać do swojej sypialni? Mam nadzieję, że tak!
Artykuł sponsorowany
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Pościel na lato – jaka sprawdzi się najlepiej?
Lato to pora roku, która wprowadza do sypialni wiele zmian. Wysokie temperatury sprawiają, że każdy z nas szuka rozwiązań, które zapewnią komfortowy i spokojny sen. Kluczowym elementem, który może wpłynąć na jakość odpoczynku, jest oczywiście pościel. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prostym zadaniem. W tym […]
Deska myjąca – czym jest i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Coraz częściej sięgamy po najnowsze technologie, aby ułatwić sobie codzienne życie. Takie zaawansowane urządzenia możesz zamontować nie tylko w salonie czy kuchni, ale także w łazience. Mowa tu o desce myjącej, która staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w toalecie. Czym jest deska myjąca i dlaczego […]
Jakie prześcieradło na materac 140×200?
Jakie prześcieradło na materac 140×200 będzie najlepsze? Odpowiednia tkanina, sposób zakładania czy rozmiar mogą znacząco wpłynąć na jakość wypoczynku. Z troski o aranżację wnętrza należy również zwrócić uwagę na estetyczne walory. W artykule podpowiadamy więc, jakie materiały wybrać, jak dopasować prześcieradło do materaca o wymiarach […]
Jak zrobić łapacz snów – DIY krok po kroku
Łapacz snów to piękny i symboliczny przedmiot, który ma korzenie w tradycji indiańskiej. Dawniej wierzono, że łapacz snów chroni przed złymi snami, pochłaniając je i pozwalając tylko tym dobrym przepłynąć przez sieć. Dzisiaj łapacze snów są również cenione za swoje estetyczne walory i mogą być […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? Przewodnik
Wybór odpowiedniej klamki zewnętrznej jest niezwykle ważny. W końcu element ten ma ogromny wpływ na estetykę i funkcjonalność wejścia do domu. Na co jednak zwracać szczególną uwagę i jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? W tym artykule postaram się podpowiedzieć na te pytania. Przeczytaj! 1. […]
Jak zrobić łapacz snów – DIY krok po kroku
Łapacz snów to piękny i symboliczny przedmiot, który ma korzenie w tradycji indiańskiej. Dawniej wierzono, że łapacz snów chroni przed złymi snami, pochłaniając je i pozwalając tylko tym dobrym przepłynąć przez sieć. Dzisiaj łapacze snów są również cenione za swoje estetyczne walory i mogą być […]