Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Praktyczne wskazówki krok po kroku 

Data aktualizacji 07.06.2024

Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Praktyczne wskazówki krok po kroku 

Ogrodzenie z siatki to popularna i skuteczna metoda ochrony posesji. Może być stosunkowo łatwa do wykonania nawet dla osób bez doświadczenia w budowlance. Dlatego też wiele osób decyduje się właśnie na taką formę zabezpieczenia terenu. 

W tym artykule dowiesz się, jak zrobić ogrodzenie z siatki. Zapoznasz się z praktycznymi wskazówkami, które sprawią, że praca będzie prosta i sprawna. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! 

O czym pamiętać przed montażem? Sprzęt, elementy, akcesoria 

Zanim zaczniesz pracę na swojej posesji, musisz przygotować wszystkie potrzebne elementy. W ten sposób nie będziesz tracił czasu na kolejne wyprawy do sklepu budowlanego po niezbędne przedmioty. 

Do stworzenia zabezpieczenia będziesz potrzebował siatki i słupków ogrodzeniowych. To oczywiste, ale wiele osób już na tym etapie zastanawia się, jaką siatkę wybrać. Najczęściej wybiera się powlekane PCV i ocynkowane. Są odporne na korozję, złe warunki atmosferyczne i trwałe. 

Niezbędne będą także słupki ogrodzeniowe. Ich wysokość musi być dostosowana do wysokości zakupionej siatki.

Na tym jednak nie koniec. Niezbędne będą także akcesoria ogrodzeniowe, które ułatwią proces montażu podczas zabezpieczenia działki. Co będzie niezbędne?

  • napinacz do drutu,
  • drut naprężający. 

Służą do regulowania napięcia drutu w siatce ogrodzeniowej. Ich główną funkcją jest utrzymanie drutu w odpowiednio napiętym stanie, co zapewnia stabilność, wytrzymałość i estetykę całego ogrodzenia. 

jak zrobić ogrodzenie z siatki - potrzebne narzędzia
Pamiętaj także o przygotowaniu odpowiednich narzędzi, które pomogą Ci w montażu. Młotek i wiertarka będą niezbędne.  

Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Krok po kroku 

1. Plan i przygotowanie terenu 

Przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia z siatki ważne jest, aby dobrze zaplanować projekt. Musisz dokładnie określić obszar, który chcesz ogrodzić. Dzięki temu będziesz wiedział ile materiałów musisz zakupić – ilość siatki, słupków i elementów dodatkowych. 

Niezbędne będzie także przygotowanie terenu pod budowę. Przed rozpoczęciem pracy dokładnie oczyść powierzchnię. Przy pomocy grabi usuń wszystkie kamienie, gałęzie i inne przeszkody, które mogą stanowić problem i przeszkadzać podczas montażu siatki. 

Po przygotowaniu terenu możesz wyznaczyć za pomocą sznurka dokładnie przebieg ogrodzenia. To spore ułatwienie. 

2. Montaż słupków 

Rozpocznij od wyznaczenia miejsca, w których będą umieszczone słupki. W przypadku montażu siatki ogrodzeniowej, najlepiej umieścić je w odległości 2,5 metra od siebie. Ta odległość zapewnia wystarczającą stabilność i wytrzymałość całego ogrodzenia. Jednak w niektórych przypadkach, zwłaszcza przy większych obciążeniach wiatrem lub na terenach o niestabilnym podłożu, zalecana może być mniejsza odległość między słupkami lub zastosowanie dodatkowych wzmocnień. 

Słupki ogrodzeniowe powinny być wkopane w ziemię na głębokość od 50 do 80 cm. Następnie należy zabetonować je, aby były stabilne. Przed użyciem betonu za pomocą poziomicy sprawdź, czy słupek stoi prosto. 

Po zalaniu słupków betonem musisz odczekać nawet kilka dni, aby dobrze stwardniał i związał słupki. Potem możesz wracać do dalszej pracy. 

3. Montaż elementów naciągowych 

Beton całkowicie wysechł? Świetnie, można przystąpić do kolejnego etapu prac. Zanim zaczniesz montaż siatki, musisz założyć drut naprężający – najlepiej na dole, środku i górze ogrodzenia. Na wysokości przewidzianego drutu naciągowego montujemy napinacz z opaską mocującą i śrubą z oczkiem. Następnie przekładamy końce drutów przez otwory w napinaczach i mocno przekręcamy śrubę napinającą.

Naciągamy druty jednocześnie z obu stron. Po ich naciągnięciu wystarczy przymocować je do słupków pośrednich. Pamiętaj, aby podczas prac co jakiś czas upewniać się, że drut biegnie pionowo. 

4. Montaż siatki ogrodzeniowej 

Jak zrobić ogrodzenie z siatki? Zacznij od mocowania siatki do pierwszego słupka – początkowego lub narożnego. Następnie dołóż siatkę do wkręconych wcześniej śrub z oczkiem. Przepleć pręt napinający przez nią, starannie wkładając go do oczek śrub. Sprawdź, czy siatka jest równomiernie rozmieszczona, a pręt napinający jest właściwie umieszczony w oczkach śrub. 

Następnym krokiem jest naciąganie siatki. Musisz wykonać to ręcznie. Po naciągnięciu użyj drutu wiązałkowego i przywiąż do słupka. Następnie, przy słupkach narożnych i końcowym użyj kilku prętów napinających. Pamiętaj, aby zapewnić równomierne naciągnięcie na całej długości siatki. Na zakończenie, dodatkowo przywiąż siatkę do drutów naciągowych za pomocą drutu wiązałkowego, aby zapewnić jej stabilność i wytrzymałość.

Naciągnięcie siatki ręcznie przy samodzielnym montażu
Odpowiednie napięcie i montaż siatki będzie skutkował długotrwałą ochroną posesji. 

To już wszystko w tym artykule. Teraz już wiesz, jak zrobić ogrodzenie z siatki. Jak widzisz, nie jest to trudne do wykonania. Potrzebujesz tylko czasu i odpowiednich narzędzi. Montaż jednak warto wykonywać w parze. Nigdy nie wiesz, kiedy będzie potrzebna Ci pomocna dłoń. Wykonaj wszystkie kroki dokładnie i stwórz bezpieczne i stabilne ogrodzenie swojej posesji.

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Jaka dmuchawa do liści? Poradnik

Ogrody

Jaka dmuchawa do liści? Poradnik

Jesień to piękna pora roku, która ma jedno „ale” – opadające liście zalegające później w ogrodzie. Usuwanie ich grabiami nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Dobrze więc w takiej sytuacji sięgnąć po dmuchawę. Z jej pomocą uprzątniesz posesję raz-dwa! Jaka dmuchawa do liści będzie jednak najlepsza? […]

czytaj dalej

Jakie nożyce do żywopłotu? Poradnik

Ogrody

Jakie nożyce do żywopłotu? Poradnik

Wybór odpowiednich nożyc do żywopłotu ma istotne znaczenie dla efektywności pracy i estetyki ogrodu. Odpowiednio dobrane narzędzie nie tylko ułatwia przycinanie roślinności, ale również wpływa na zdrowie i wygląd zielonego ogrodzenia. Zanim dokonasz zakupu, warto więc zastanowić się, jakie nożyce do żywopłotu wybrać. Aby ułatwić […]

czytaj dalej

Jaki rozdrabniacz do gałęzi – frezowy czy nożowy? Poradnik

Ogrody

Jaki rozdrabniacz do gałęzi – frezowy czy nożowy? Poradnik

Stoisz przed wyborem idealnego rozdrabniacza do gałęzi? Pamiętaj, że zakup odpowiedniego modelu może znacząco wpłynąć na to, jak szybko i wygodnie pozbędziesz się ogrodowych odpadów. Urządzenia te najczęściej występują w dwóch głównych wariantach – frezowym i nożowym. Każdy z nich ma oczywiście swoje zalety. Modele […]

czytaj dalej

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Poradnik

Ogrody

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Poradnik

Wśród niezbędnych narzędzi dla każdego miłośnika zieleni, opryskiwacz akumulatorowy stanowi niezastąpione wsparcie w walce z chwastami i szkodnikami. W morzu dostępnych na rynku opcji wybór odpowiedniego modelu może być jednak wyzwaniem. Z tego powodu warto dowiedzieć się, na co dokładnie należy zwrócić uwagę. Sprawdź więc […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Ogrody

Wiosenne kwiaty – jakie gatunki wybrać?

Wiosna to piękny czas, kiedy natura budzi się do życia, a wraz z nią nasz ogród. Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi kolorami i zapachami unoszącymi się wokół Twojego domu, wybierz wiosenne kwiaty. W tym artykule dowiesz się, które gatunki najlepiej się sprawdzą oraz jakie warunki […]

czytaj dalej

Wiosenne kwiaty – jakie gatunki wybrać?

Ogrody

Co lepsze odkurzacz czy dmuchawa do liści?

Zastanawiasz się, co lepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie – odkurzacz czy dmuchawa do liści? Wybór odpowiedniego narzędzia może znacząco ułatwić jesienne porządki, ale decyzja nie zawsze jest prosta. W naszym artykule przyjrzymy się zaletom obu urządzeń, porównamy ich koszty oraz podpowiemy, jakie inne opcje […]

czytaj dalej

Co lepsze odkurzacz czy dmuchawa do liści?