Feng shui – zasady i inspiracje

Data aktualizacji 18.07.2024

Feng shui – zasady i inspiracje

Feng shui, starożytna chińska sztuka aranżacji przestrzeni, zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jej celem jest stworzenie harmonijnego otoczenia, które wspiera stan psychiczny, fizyczny oraz emocjonalny. 

Feng shui, dosłownie tłumaczone jako „wiatr i woda”, opiera się na zasadach energetycznych, które mają na celu optymalizację przepływu energii w danym miejscu. W tym artykule dowiesz się, jakie są zasady tej sztuki aranżacyjnej, a także poznasz kilka inspiracji. 

Czym dokładnie jest Feng Shui? 

Feng shui to starożytna chińska praktyka, która koncentruje się na harmonii człowieka z otaczającym go środowiskiem. Jej celem jest sprawny przepływu energii (Chi) w przestrzeni życiowej i pracy, aby wspierać zdrowie, dobrobyt oraz ogólne samopoczucie.

Początki sięgają starożytnych Chin – 3000 lat temu. Feng shui opiera się na taoistycznej filozofii, a także założeniu, że energię Chi można kierować i modyfikować. Popularność tej sztuki rozpowszechniła się na cały świat głównie w XX wieku. 

Stosowane jest w różnych aspektach życiowych, aby wprowadzić harmonię i spokój do otoczenia. Feng shui stosowane jest nie tylko do aranżacji wnętrz w domu, ale także ogrodów czy miejsc pracy. 

Feng shui – zasady 

Sztuka aranżacji wnętrza opiera się na 3 głównych zasadach. Jest to:

  • zasada 5 żywiołów, 
  • mapa bagua, 
  • yin i yang.

Wszystkie mają bardzo ważne znaczenie, dlatego w dalszej części artykułu dowiesz się o nich więcej! Poznaj dokładnie najważniejsze zasady feng shui. 

Zasada 5 żywiołów (Wu Xing) 

Feng shui opiera się na koncepcji pięciu elementów – drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody. Każdy z tych elementów symbolizuje różne aspekty życia i ma swoje unikalne cechy oraz zasady wzajemnych relacji. Wprowadzanie tych elementów do wnętrz w odpowiednich proporcjach pomaga w utrzymaniu równowagi energetycznej. 

Wszystkie te elementy pochodzą z natury i są w trakcie ciągłej zmiany i transformacji. Najważniejsza jest tu harmonia wszystkich 5 żywiołów. Tylko wtedy można stworzyć pomieszczenie pełne dobrej energii. 

  • Drzewo – symbolizuje wzrost, kreatywność i rozwój. 
  • Ogień – symbolizuje entuzjazm, energię i transformację. 
  • Ziemia – symbolizuje opiekę, stabilność i równowagę. 
  • Metal – symbolizuje precyzję i czystość. 
  • Woda – symbolizuje płynność i adaptację.

Wszystkie te elementy istnieją wspólnie. Najważniejsza jest ich integracja i relacja. Ma on wpływ na przepływ wcześniej wspomnianej energii Chi. Można tu wyróżnić dwa cykle – tworzenia i osłabienia. 

CYKL TWORZENIA CYKL OSŁABIENIA 
* Drzewno wznieca ogień 
* Ogień wytwarza ziemię z popiołu 
* Ziemia tworzy metal 
* Metal skrapla wodę
* Woda nawadnia drzewo
* Drzewo rozsadza ziemię przez korzenie 
* Ziemia absorbuje wodę 
* Woda gasi ogień 
* Ogień topi metal 
* Metal tnie drewno 
Feng shui - 5 żywiołów
Zasada 5 żywiołów zawsze musi być ze sobą w pełnej harmonii. Tylko wtedy stworzysz pomieszczenie z dobrym przepływem energii.

Mapa energetyczna Bagua 

Bagua to mapa energetyczna, którą nakłada się na plan przestrzeni. W ten sposób można stworzyć mieszkanie, które będzie emanowało doskonałą energią. Dodatkowo pomoże zrozumieć, jak zorganizować otoczenie, aby zachować równowagę. 

Mapa Bagua jest podzielona na osiem sektorów. Otaczają one centralny punkt (Tai Chi). Każdy sektor Bagua jest związany z określonym aspektem życia.

Mapa energetyczna Bagua
Wszystkie strefy mapy energetycznej Bagua.

1. Bogactwo i dobrobyt – sukces materiały, finanse, dostatek (kolory: czerwony, zielony) 

2. Sława i reputacja – wysoka pozycja społeczna, uznanie (kolory: czerwony, pomarańczowy) 

3. Miłość i związki – partnerstwo, małżeństwo (kolory: fioletowy, żółty, czerwony)

4. Rodzina – relacje rodzinne (kolory: brązowy, zielony) 

5. Zdrowie – jedność, samopoczucie (kolory brązowy, zielony) 

6. Dzieci – twórczość, potomstwo (kolory: srebrny, różowy, złoty) 

7. Wiedza i mądrość – rozwój osobisty, edukacja (kolory: zielony, niebieski)

8. Kariera – rozwój zawodowy (kolory: niebieski, czarny, szary)

9. Przyjaciele i podróże – wyjazdy, mentorzy, wsparcie (kolory: srebrny, szary, biały) 

A jak to wygląda w praktyce? Nałóż mapę Bagua na plan przestrzeni, z wejściem głównym domu lub pokoju znajdującym się na dole mapy. Zidentyfikuj, które sektory odpowiadają poszczególnym częściom życia. Wprowadź elementy, kolory i kształty odpowiadające każdemu sektorowi, aby wzmocnić pozytywną energię w tych obszarach.

Yin i Yang 

To dwie przeciwne siły, które dążą do tego, aby żyć w harmonii. Dlatego też muszą się wzajemnie uzupełniać, aby stworzyć pomieszczenie, w którym przepływa dobra energia. 

Yin jest elementem żeńskim i symbolizuje intuicyjność i spokój. Jest kojarzony z ciemnym kolorem (nocą). Yang to symbol energii męskiej. Symbolizuje aktywność, ciepło, a także jasność. Dlatego też jest kojarzony z białym kolorem i dniem. 

Aby osiągnąć harmonię w mieszkaniu, należy zwrócić uwagę na to, czy w pomieszczeniu zastosować element yin czy yang. 

We wnętrzach, gdzie chcesz się zrelaksować wykorzystaj yin np. salon, sypialnia. W pokojach, gdzie chcesz aktywnie spędzić czas postaw na yang np. gabinet, kuchnia, prywatna siłownia. 

Znak feng shui - yin i yang
Symbol Yin i Yang. Założę się, że widziałeś go nie raz. 

Najważniejsze zasady Feng Shui we wnętrzu 

  • porządek i czystość – ważne jest regularne sprzątanie wnętrza. Zabałaganione pomieszczenie hamuje przepływ pozytywnej energii Chi. Prowadzi to do chaosu i niepokoju. 
  • harmonia kolorów – barwy we wnętrzu mają wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego należy dopasować farby do pomieszczenia. Spokojne kolory np. do sypialni, energetyczne np. do kuchni. 
  • oświetlenie – pomieszczenia powinny być dobrze oświetlone. Najlepszym rozwiązaniem będą duże okna, które wprowadzają naturalne światło do wnętrza. 
  • eliminacja ostrych krawędzi – ostre krawędzie mebli, zwłaszcza te skierowane w kierunku drzwi wejściowych, mogą tworzyć negatywną energię (Sha Chi). Zaleca się, aby meble miały zaokrąglone krawędzie.
  • rośliny i naturalne elementy – w Feng Shui istotne są naturalne dodatki. Harmonizują przestrzeń i wprowadzają pozytywną energię. Postaw na elementy wykonane z drewna czy kamieni. 
  • prywatność – ważne jest zachowanie intymności. Dlatego należy odpowiednio rozmieścić meble, a w oknach zamontować np. zasłony. 
  • symbole – używaj tylko takich, które mają dla Ciebie duże i ważne znaczenie. 

Feng Shui w domu – podstawowe zasady do poszczególnych pomieszczeń 

Feng shui w salonie 

Znajdź centralny punkt w salonie, który będzie naturalnym punktem skupienia energii. Może to być kominek, duże okno lub centralny stół. Meble powinny być ustawione wokół tego punktu w sposób harmonijny i funkcjonalny. Zaaranżuj je tak, aby zapewniały swobodne przechodzenie po pomieszczeniu. Stawiaj na minimalizm i komfort. 

Zasady feng shui mówią, aby unikać mebli o ostrych zakończeniach. Postaw na produkty z zaokrąglonymi rogami. Będą sprzyjać przepływaniu pozytywnej energii Chi. 

Zapewnij we wnętrzu jak najwięcej naturalnego światła, a także doświetl pomieszczenie za pomocą lamp, które można regulować. Do sypialni wybierz stonowane kolory – beż, lekki brąz czy biel. 

W oknach umieść zasłony, aby wieczorem zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Unikaj zbyt dużej ilośc dodatków na ścianach czy pólkach. 

Salon w stylu feng shui
Ustawione wokół stolika meble zapewnią harmonię. Natomiast rośliny doniczkowe są idealne do wprowadzenia życia i naturalnej energii do salonu.

Feng Shui w sypialni 

Łóżko powinno być umieszczone bezpośrednio pod ścianą. Najlepiej, aby było ustawione w kierunku drzwi, abyś miał widok na całe pomieszczenie. W ten sposób zwiększyć swój komfort i poczucie bezpieczeństwa. Unikaj luster i wybieraj tylko szafki zamknięte.

Postaw na naturalne materiały i elementy dekoracyjne, które będą emanować pozytywną energią. Unikaj ostrych świateł bezpośrednio nad łóżkiem. Wybierz lampki, które można swobodnie regulować. Wybieraj zasłony i pościele wykonane z naturalnych materiałów np. bawełna czy len. 

We wnętrzu wybierz stonowane kolory ścian, takie jak pastele, beże czy delikatne odcienie zieleni. Kolory te są uważane za harmonijne i relaksujące. Zakup dekoracje, które będą kojarzyły się z relaksem, spokojem i miłością. 

Feng shui w sypialni - jasny i przestronny pokój
Jasna i swobodna przestrzeń jest kluczowa w sypialni feng shui, Naturalne materiały podkreślają harmonię, której oczekujemy od takiego wnętrza. 

Feng shui w kuchni 

W kuchni najlepiej postawić na jasne, ciepłe i pastelowe kolory – tyczy się to nie tylko koloru ścian, ale i mebli. Dbaj o czystość blatów kuchennych. Przechowuj na nich jedynie najpotrzebniejsze przedmioty, aby uniknąć nadmiernego zagracania.

Ważne są także szafki, które powinny być zamknięte, aby nie tworzyć sztucznego bałaganu w pomieszczeniu. Uważa się, że aby w kuchni przepływała pozytywna energia lodówka, kuchenka i zmywarka nie powinny stać koło siebie. Wszystko przez to, że kłóci się to z zasadą 5 żywiołów. 

Kuchnia urządzona w stylu feng shui
Kuchnia w jasnych kolorach z naturalnymi elementami zapewni harmonię w pomieszczeniu. 

Feng shui w łazience 

Jeśli chodzi o układ pomieszczenia, to do łazienki zawsze powinno wchodzić się z korytarza. Nigdy z pokoju. Co więcej, warto jest oddzielić strefę relaksu, czyli wannę prysznic od wc i umywalki. Można to zrobić za pomocą małej ścianki, drewnianego parawanu lub wysokiej rośliny. Pamiętaj także, aby wybrać całe zabudowane drzwi – nie powinno być w nich półprzezroczystego szkła. 

Zasady feng shui mówią, że najlepiej postawić na oświetlenie naturalne. Niestety nie zawsze można pozwolić sobie na okno w łazience. W takiej sytuacji warto umieścić wiele źródeł sztucznego światła. Pozwoli to dobrej energii przepływać i stworzyć przestrzeń do relaksu. Jeśli chodzi o kolory, postaw na beże i biele. Możesz także pójść w bardziej odważną stronę i zdecydować się na lekki pastelowy niebieski. 

W łazience powinien być porządek. Nie należy wprowadzać wielu dekoracji i dodatków. Jednak, jeśli już jakieś chcemy, muszą być one wykonane z naturalnych materiałów. Feng shui w domu stawia na rośliny, drewniane naczynia łazienkowe, czy bawełniane dywaniki i ręczniki.

Łazienka w stylu feng shui
Przestronna zaokrąglona wanna doskonale wpisze się w zasady wnętrza feng shui. 

Feng shui w gabinecie 

Gabinet to miejsce pracy. Dlatego postaw na neutralne i jasne kolory. Dzięki tem bardziej skupisz się na wykonaniu swoich zadań. Układ pomieszczenia powinien być prosty i nie powinno się dodawać zbędnych rzeczy i dekoracji. 

Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim umieszczeniu biurka. Powinno stać, aby osoba siedząca na krześle miała za sobą ścianę i dobrze widziała drzwi wejściowe. Szafki na różnego rodzaju dokumenty powinny być zamknięte, aby zniwelować bałagan – który jak wiemy jest niepożądany. Pracy będzie sprzyjać także spore okno.

Gabinet do pracy w stylu feng shui
W gabinecie postaw na jasne kolory. Warto dodać oświetlenie i roślinność, która będzie naturalnym akcentem w pomieszczeniu. 

Feng shui w korytarzu 

Feng shui w domu może także znaleźć się w korytarzu. Wejście do domu pełni kluczową rolę, ponieważ to przez nie wprowadzana jest zarówno dobra, jak i zła energia. 

Pomieszczenie powinno być przestronne i jasne. Dlatego wybierz kolory, które są stonowane i harmonijne. Takie jak biele, beże, pastele czy delikatne odcienie zieleni i błękitu. Unikaj zbyt jaskrawych kolorów, które mogą być przytłaczające. 

Umieść dekoracje, które wprowadzają do przestrzeni elementy natury i sztuki. Kwiaty, rośliny doniczkowe czy obrazy z motywami przyrodniczymi są idealne do tego celu.

Warto także zastosować dekoracyjne lustra, które optycznie powiększą przestrzeń i dodadzą jej głębi. Upewnij się jednak, że nie odbijają one bezpośrednio drzwi wejściowych, aby nie „odbijały” dobrej energii na zewnątrz.

Feng shui w korytarzu z elementami naturalnymi
Lustro z naturalną obudową i drewniane meble w połączeniu z roślinnością stworzą doskonała przestrzeń feng shui. 

To już wszystko w tym artykule. Teraz już wiesz, jak zaaranżować feng shui w domu. Zastosowanie się do zasad nie tylko poprawi estetykę wnętrza, ale przede wszystkim wpłynie na nasze samopoczucie i jakość życia. Dzięki temu stworzysz spokojne, zrównoważone i pełne pozytywnej energii środowisko. 

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Czym wyłożyć taras? 12 najlepszych pomysłów

Aranżacja wnętrz

Czym wyłożyć taras? 12 najlepszych pomysłów

Czym wyłożyć taras, by przez lata zachwycał doskonałą prezentacją? Budowa tarasu to wyjątkowo trudna sprawa. Materiał musi być odporny na zewnętrzne warunki atmosferyczne, a przy tym zapewniać użytkownikom bezpieczne poruszanie się. Poznaj w sumie 12 opcji na wyłożenie tarasu – 5 drewnianych i 7 różnorodnych.  […]

czytaj dalej

Jak urządzić mały salon fryzjerski? Niezbędne wyposażenie

Aranżacja wnętrz

Jak urządzić mały salon fryzjerski? Niezbędne wyposażenie

Salon fryzjerski to miejsce, w którym profesjonalizm i doświadczenie fryzjera spotyka się z nowoczesnym wyposażeniem. Ta kompozycja pozwala świadczyć usługi na najwyższym poziomie i cieszyć się zadowoleniem klientów. Ważnym elementem tej mieszanki jest aranżacja salonu. Musi być on nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny. Duże […]

czytaj dalej

Sufit podwieszany w salonie – inspiracje, aranżacje, zalety i wady

Aranżacja wnętrz

Sufit podwieszany w salonie – inspiracje, aranżacje, zalety i wady

Sufit podwieszany w salonie to aranżacyjny hit, który świetnie prezentuje się w katalogach z inspiracjami. Marzysz o czymś podobnym u siebie? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania – musisz się z nimi liczyć, zanim ostatecznie zdecydujesz o montażu tego typu sufitu. Ponadto mamy dla Ciebie […]

czytaj dalej

Nowoczesna kuchnia – aranżacja, inspiracje i pomysły

Aranżacja wnętrz

Nowoczesna kuchnia – aranżacja, inspiracje i pomysły

Nowoczesna kuchnia to połączenie elegancji z funkcjonalnością, tworzące wyjątkowe miejsce do codziennego gotowania, spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. To, jak zaaranżujesz swoją kuchnię, może znacząco wpłynąć na jakość codziennego życia.  W tym artykule dowiesz się, jakie cechy wyróżniają kuchnie w stylu nowoczesnym, jak zaprojektować […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Aranżacja wnętrz

Jak wybrać odpowiedni zestaw prysznicowy? Kompletny przewodnik po natynkowych i podtynkowych zestawach prysznicowych

Artykuł sponsorowany Zestaw prysznicowy to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia łazienki, ale także istotny detal wpływający na estetykę całego wnętrza. Wybierając odpowiedni zestaw, warto wziąć pod uwagę zarówno jego wygląd, jak i funkcje. Na rynku dostępne są różne rodzaje zestawów prysznicowych, od klasycznych natynkowych po […]

czytaj dalej

Jak wybrać odpowiedni zestaw prysznicowy? Kompletny przewodnik po natynkowych i podtynkowych zestawach prysznicowych

Aranżacja wnętrz

Pomysł na ścianę w salonie – 15 pomysłów na wykończenie ścian

Planujesz odświeżyć pokój dzienny i potrzebny Ci ciekawy pomysł na ścianę w salonie? Dobrze trafiłeś! To przestrzeń, która może zaskakiwać i być prawdziwą ozdobą domu. W tym artykule znajdziesz więc aż 15 inspirujących pomysłów na wykończenie ścian, dzięki którym stworzysz niepowtarzalną atmosferę. Niezależnie od tego, […]

czytaj dalej

Pomysł na ścianę w salonie – 15 pomysłów na wykończenie ścian