Drzewko szczęścia – jak dbać?

Data aktualizacji 15.07.2024

Drzewko szczęścia – jak dbać?

Drzewko szczęścia, czy też, nieco mniej dźwięcznie, grubosz jajowaty, to popularna roślina afrykańskiego pochodzenia. Wyróżnia się niezwykłą estetyką, przywodzącą na myśl drzewo bonsai. Jest efektowna, a przy tym mało wymagająca. Wyjaśniamy jak zatroszczyć się o swoje drzewko szczęścia, by rosło… szczęśliwie, długo i zdrowo! Czytaj!

Domowe drzewko szczęścia – krótka charakterystyka

Grubosz jajowaty, zwany drzewkiem szczęścia, charakteryzuje się silnym pniem i gałęziami, na nich rosną mięsiste listki o owalnym kształcie. Roślina pochodzi z rejonów Afryki Południowej. Gruby pień w naturalnych warunkach służy drzewku do magazynowania wody. Dorasta do 2 metrów w warunkach naturalnych, a w domu do 60-100 centymetrów, w zależności od odmiany. W domowych warunkach kwitnie bardzo rzadko.

Na rynku znajdziesz kilka odmian. Najpopularniejsze jest 5.

  • Gollum. Ma liście w kształcie trąbki, kojarzące się z… uszami Shreka.
  • Minima. Jest to odmiana miniaturowa, która dorasta do 60 cm wysokości.
  • Hobbit. Ma drobne, owalne liście o ciemnozielonym kolorze, osadzone na rozgałęzionej koronie.
  • Undulatifolia. Cechują ją falowane listki.
  • Red Horn. Liście mają czerwone końcówki.

Małe drzewka kupisz już za 9 złotych. Nieco bardziej wyrośnięte zaczynają się od kilkunastu złotych.

Czy grubosz to prawdziwe drzewko szczęścia?

Co istotne, grubosz jajowaty nie jest tym drzewkiem szczęścia, które znamy jako popularny motyw dekoracyjny. Roślina często pojawiająca się na biżuterii czy jako drzewko szczęścia z kamieni ozdobnych to drzewo bonsai. Niektóre grubosze mogą przybrać podobną formę, co jednak nie jest regułą.

drzewko szczęścia grubosz i bonsai miniaturka
Czasami grubosz rozrasta się podobnie jak bonsai, zwykle jednak przybiera formy z prostym pniem.

Chodzi Ci właśnie o tego sukulenta? Świetnie! Grubosz to bardzo dobry wybór. Prezentuje się interesująco, jest łatwy w pielęgnacji, a w dalekowschodnich kulturach faktycznie uważa się go za drzewko szczęścia i długowieczności.

Drzewko szczęścia – jak dbać, by rosło… szczęśliwie? 8 etapów

Chociaż grubosz jajowaty nie wymaga zawiłej pielęgnacji, trzeba zapewnić mu optymalne warunki, by w domu czuł się równie dobrze, co w naturalnym środowisku. Jeżeli połączysz odpowiednią pielęgnację z odrobiną szczęścia, może nawet uda się sprawić, by Twoje drzewko szczęścia zakwitło!

1 – W jakiej doniczce sadzić grubosza?

Doniczka powinna być tylko niewiele większa od bryły korzeniowej rośliny. Dobrym pomysłem jest wybór ciasnej doniczki, maksymalnie 5 centymetrów szerszej i głębszej niż bryła korzeniowa. Zbyt duża doniczka może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się wody i gnicia korzeni. By uniknąć takiego ryzyka, doniczka powinna mieć odpływy.

Materiał doniczki nie ma znaczenia, użyj dowolnej.

2 – Gdzie powinno stać drzewko szczęścia?

Grubosz jajowaty preferuje jasne stanowisko, ale toleruje również miejsca o umiarkowanym oświetleniu. Lubi ciepłe temperatury, najlepiej między 18 a 24°C.

W razie wahań temperatur – chłodnych nocy i upalnego lata – drzewko szczęścia poradzi sobie bez problemu. Takie wahania wręcz stymulują grubosza do wzrastania.

Należy jedynie unikać stawiania grubosza w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, np. kaloryfera czy kominka. Ogranicz także lodowate przeciągi – w zimie przenieś go z przedpokoju w głąb domu.

salon z zielonymi roślinami i drzewko szczęścia na regale
Drzewko szczęścia – jak dbać? Zacznij od postawienia go w miejscu, gdzie panuje stała temperatura w okolicy 20 stopni.

3 – Jaką glebę lubi grubosz?

Ważne jest, aby zapewnić mu glebę, która skutecznie odprowadza nadmiar wody. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki ziemi dedykowane sukulentom. Idealna mieszanka powinna zawierać piasek, żwir lub perlit, które zwiększają porowatość i ułatwiają drenaż.

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować mieszankę dla swojego drzewka szczęścia, możesz skorzystać z następującego przepisu:

  • 30% zwykłej ziemi doniczkowej bez dodatków,
  • 30% płukanego piasku,
  • 20% żwiru lub pokruszonej cegły,
  • 20% perlitu.

4 – Jak podlewać drzewko szczęścia?

Grubosz jajowaty jest sukulentem, co oznacza, że magazynuje wodę w swoich liściach i łodygach. Dlatego nie potrzebuje częstego podlewania. Podlewaj tylko wtedy, gdy gleba jest sucha. Wystarczy 1 raz w miesiącu. Grubosz lepiej zniesie niedobór wody – jest do tego naturalnie przystosowany – niż jej nadmiar.

Podczas podlewania staraj się nie moczyć liści rośliny, ponieważ może to prowadzić do rozwoju chorób. Używaj wody o temperaturze pokojowej.

Po posadzeniu rośliny odczekaj kilka dni przed pierwszym podlewaniem, aby gleba zdążyła osiąść.

5 – Czym i kiedy nawozić grubosza?

Nawożenie grubosza jajowatego jest zalecane w okresie jego aktywnego wzrostu, czyli od wiosny do jesieni. Możesz nawozić roślinę co 4-6 tygodni. Zimą roślinka przechodzi w stan spoczynku, dlatego nie wymaga nawożenia.

Najlepszym wyborem jest nawóz specjalnie przeznaczony dla sukulentów i kaktusów. Te nawozy mają odpowiednią proporcję składników odżywczych dostosowaną do specyficznych potrzeb tych roślin. Nawóz rozpuszcza się w wodzie do podlewania w proporcjach zaleconych przez producenta. Podlej roztworem tak, jak zawsze podlewasz.

6 – Czy drzewko potrzebuje przycinania?

Przycinanie nie jest konieczne dla zdrowia drzewka szczęścia. Roślinka rośnie powoli, więc nie ma potrzeby ograniczania jej rozwoju nożycami.

Nie trzeba, ale można przyciąć grubosza. Decyzja o przycięciu rośliny zależy od Twoich preferencji i tego, jaki kształt i rozmiar chcesz uzyskać. Przycinanie może przyczynić się również do zagęszczenia rośliny.

Najlepszy czas na przycinanie drzewka szczęścia to wiosna, tuż przed rozpoczęciem sezonu wzrostu. Drzewka młode (do 13-15 cm) można przycinać tylko raz w roku. Bardziej wyrośnięty grubosz zniesie 2-3 przycinania rocznie.

Drzewko szczęścia - jak dbać, żeby pięknie wyglądało? Przykład aranżacji
Grubosz doskonale zgrywa się z innymi zielonymi roślinami. Nie ograniczaj się tylko do tego gatunku.

Stosuj bardzo ostre zdezynfekowane nożyce, cięcia pod kątem, usuwanie pędów prowadź tuż nad węzłem liściowym. Zacznij od usunięcia całych łodyg, które są zbyt długie lub wyrastają poza pożądany kształt rośliny. Tnij wzdłuż pierścieniowatego wgłębienia na dojrzałym pniu.

7 – Jak przesadzić roślinkę?

Z racji powolnego wzrostu grubosza wystarczy przesadzać co 3 lata, gdy korzenie zaczynają wychodzić spod podłoża.

  1. Wybierz ciasną doniczkę i zaopatrz się w mieszankę ziemi dla sukulentów.
  2. Ostrożnie odwróć starą doniczkę do góry nogami i delikatnie wyjmij grubosza z ziemi.
  3. Dla ułatwienia wyjścia możesz lekko poruszać dojrzałym pniem.
  4. Minimalnie skróć korzeń, o około 1 centymetr, by pobudzić go do regeneracji.
  5. Umieść grubosza w środku nowej doniczki i wypełnij wolne przestrzenie ziemią.

8 – Jak rozmnożyć grubosza?

Do rozmnożenia drzewka szczęścia możesz użyć gałązek oddzielonych podczas przycinania. Wybierz zdrowy, mocny pęd o długości około 5-10 cm z drzewka szczęścia. Upewnij się, że pęd ma co najmniej 2-3 pary liści. Pozostaw pęd na kilka dni w suchym, zacienionym miejscu, aby rana się zagoiła. Następnie zasadź pęd w nawilżonej mieszance dla sukulentów.

Drzewko można rozmnożyć także z listków. Wybierz zdrowy, duży liść z drzewka szczęścia. Pozostaw niewielki kawałek łodygi na liściu. Daj listkowi 2-3 dni na odpoczynek w suchym miejscu. Następnie połóż listek na zwilżonej mieszance do sukulentów i lekko go dociśnij. Ukorzenienie się liścia może nastąpić już po 2 tygodniach, maksymalnie 2 miesiącach.

stolik w salonie a na nim sukulenty
Grubosz, czyli drzewko szczęścia, ma różne odmiany. Może wyhodujesz w swoim salonie kilka podgatunków?

9 – Jak bronić drzewko przed chorobami i szkodnikami?

Grubosz jest odpornym drzewkiem, ale przy niewłaściwej pielęgnacji mogą dopaść go choroby. Trzymaj się wymienionych powyżej zasad pielęgnacji. Przede wszystkim unikaj nadmiernego podlewania.

Jeśli zauważysz na gruboszu intruzów, usuń owady mechanicznie lub użyj zwykłego środka na szkodniki, dedykowanego danemu gatunkowi insekta. Gdy zaś zauważysz na gruboszu objawy choroby, jak najszybciej popraw warunki bytowania drzewka i przytnij zaatakowane fragmenty. Może być konieczne przesadzenie drzewka – zastosuj przepuszczalną glebę do sukulentów i kaktusów.

Problemy hodowców drzewka szczęścia

Wiesz już, czego wymaga drzewko szczęścia. Pielęgnacja jest naprawdę prosta, bo ten sukulent jest przystosowany do trudnych warunków glebowych i wysokich temperatur. Z hodowlą tych roślin może się jednak pojawić kilka problemów – oto najczęstsze.

Dlaczego drzewko szczęścia więdnie i gubi liście?

Zbyt mało światła może powodować, że liście żółkną i opadają. Jest to widoczne zwłaszcza na dolnych gałęziach. Przesuń grubosza w miejsce, gdzie będzie miał więcej światła słonecznego, z dala od bezpośrednich źródeł gorąca i przeciągów. Uszkodzone liście można usunąć.

Gubienie liści może oznaczać także nadmiar wody. Liście są wtedy pomarszczone, miękkie i opadają.

Szkodniki takie jak m.in. wciornastki mogą powodować żółknięcie i opadanie listków. Choroby grzybowe (wynikające z nadmiernego podlewania i lania po liściach) również prowadzą do plam, gnicia, a w konsekwencji opadania.

Dlaczego grubosz ma pomarszczone liście?

Pomarszczone, miękkie liście, świadczą o nadmiernym podlewaniu. Usuń zgniłe korzenie i przesadź roślinę do świeżej, suchej ziemi. Na przyszłość ogranicz podlewanie do 1 raza miesięcznie, gdy gleba będzie sucha.

Jeżeli bardzo się postarasz, możesz też przesuszyć drzewko szczęścia. Pielęgnacja obejmuje w takim przypadku częstsze, umiarkowane podlewanie, podłoże nigdy nie może pływać. Ten raz w miesiącu przypomnij sobie o swoim sukulencie! Objawem przesuszenia są pomarszczone twarde listki, mogą brązowieć na końcach.

Dlaczego drzewko gnije?

To najpewniej choroba grzybowa wynikająca z nadmiernego podlewania. Usuń zgniłe liście i części korzenia. Przesadź roślinkę do suchej ziemi. Na zagrzybionym korzeniu możesz zastosować fungicydy.

Pamiętaj, że grubosz potrzebuje lekkiej, przepuszczalnej ziemi, która dobrze odprowadza wodę. Używanie ciężkiej, gęstej ziemi może prowadzić do gnicia korzeni i spowolnienia wzrostu rośliny. Jeśli w doniczce znajduje się najzwyklejsza czarna gleba, przesadź drzewko do mieszanki dla sukulentów.

Dlaczego drzewko szczęścia nie rośnie?

Czy na pewno nie rośnie? Grubosz jajowaty wzrasta bardzo wolno, więc na przestrzeni tygodni rzeczywiście może się wydawać, że nie rośnie.

zadbane drzewko szczęścia na toaletce
Drzewko szczęścia przez większość swojego bytowania w domu pozostanie małe.

Gdy drzewko naprawdę się nie rozwija, zoptymalizuj warunki hodowli. Zastosuj nawóz do sukulentów i przesuń doniczkę w pobliże okna. Wciąż unikaj nadmiernego podlewania – naddatek wody nigdy nie służy gruboszowi.

Co zrobić, żeby grubosz zakwitł?

Kwitnienie grubosza wymaga czasu i cierpliwości. Nie ma innej rady, niż sumiennie stosować się do powyższych wskazówek. Zapewniając roślinie odpowiednie warunki, zwiększysz jej szanse na wytworzenie pięknych kwiatów. Wiele gruboszy nigdy jednak nie zakwita w domowych warunkach i po prostu nie sposób ich do tego skłonić.

Podsumowanie

Drzewko szczęścia to grubosz jajowaty dostępny w różnych odmianach. Sukulent ten pochodzi z południowych rejonów Afryki. W związku z tym jest przystosowany do sypkich, przepuszczalnych gleb, umiarkowanej wilgotności i wysokich temperatur. Rośnie bardzo powoli.

Kiedy masz już swoje drzewko szczęścia, jak dbać, by dobrze rosło? Należy podlewać je oszczędnie, wystarczy raz w miesiącu. Przycinanie nie jest konieczne, ale można się na nie skusić, by formować kształt drzewka. Trzymaj drzewko w słonecznym miejscu, z dala od kaloryfera i przeciągów. Jeśli zauważysz marszczenie się, gubienie listków lub gnicie, natychmiast działaj. Popraw warunki bytu grubosza. Zastosuj środki owadobójcze, a w razie choroby grzybowej specjalne fungicydy.

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Nowoczesne toalety – skąd się wzięły i dlaczego warto zakupić ten japoński wynalazek?

Do wnętrz

Nowoczesne toalety – skąd się wzięły i dlaczego warto zakupić ten japoński wynalazek?

Nowoczesne toalety są jednymi z najciekawszych osiągnięć technologicznych, jeśli chodzi o armaturę łazienkową. Opracowane i spopularyzowane w Japonii, te zaawansowane urządzenia oferują szereg funkcji, które znacznie podnoszą komfort i higienę użytkowania. Jednak, co jest takiego wyjątkowego w tym sprzęcie i dlaczego warto w niego zainwestować? […]

czytaj dalej

Jakie prześcieradło na materac 140×200?

Do wnętrz

Jakie prześcieradło na materac 140×200?

Jakie prześcieradło na materac 140×200 będzie najlepsze? Odpowiednia tkanina, sposób zakładania czy rozmiar mogą znacząco wpłynąć na jakość wypoczynku. Z troski o aranżację wnętrza należy również zwrócić uwagę na estetyczne walory. W artykule podpowiadamy więc, jakie materiały wybrać, jak dopasować prześcieradło do materaca o wymiarach […]

czytaj dalej

Dekoracje z mchu na ścianę – jakimi ozdobami możesz upiększyć wnętrze? 

Do wnętrz

Dekoracje z mchu na ścianę – jakimi ozdobami możesz upiększyć wnętrze? 

Dekoracje z mchu na ścianę to wyjątkowy sposób na dodanie naturalnego i nowoczesnego akcentu do wnętrza. Przyciągają one uwagę swoim wyglądem i wnoszą do pomieszczenia odrobinę natury. W tym artykule przedstawię Ci parę ciekawych pomysłów na to, jak upiększyć swoje wnętrze. Zobacz, co możesz wyczarować […]

czytaj dalej

Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? Przewodnik

Do wnętrz

Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? Przewodnik

Wybór odpowiedniej klamki zewnętrznej jest niezwykle ważny. W końcu element ten ma ogromny wpływ na estetykę i funkcjonalność wejścia do domu. Na co jednak zwracać szczególną uwagę i jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? W tym artykule postaram się podpowiedzieć na te pytania. Przeczytaj!  1. […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Do wnętrz

Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? Przewodnik

Wybór odpowiedniej klamki zewnętrznej jest niezwykle ważny. W końcu element ten ma ogromny wpływ na estetykę i funkcjonalność wejścia do domu. Na co jednak zwracać szczególną uwagę i jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? W tym artykule postaram się podpowiedzieć na te pytania. Przeczytaj!  1. […]

czytaj dalej

Jak dobrać klamkę do drzwi zewnętrznych? Przewodnik

Do wnętrz

Jaka kołdra całoroczna najlepsza? Poradnik

Kołdra całoroczna to świetne rozwiązanie do sypialni. Wybierając ją, nie musisz pamiętać o zmianie okrycia cztery razy do roku. Do tego oszczędzasz sporą ilość miejsca. Nie musisz w końcu ukrywać w szafie czy innych zakamarkach modeli dedykowanych na inny sezon. Zanim jednak wybierzesz dla siebie […]

czytaj dalej

Jaka kołdra całoroczna najlepsza? Poradnik