Wabi sabi – styl. Zasady i inspiracje

Data aktualizacji 16.07.2024

Wabi sabi – styl. Zasady i inspiracje

Wabi sabi to coś, czego potrzebuje wielu współczesnych ludzi. Czy czujesz czasem, że otaczający Cię świat jest zbyt krzykliwy, wyidealizowany i sztuczny? Tęsknisz za prostotą, autentycznością, harmonią? Jeśli tak, z pewnością zainteresuje ta koncepcja To nie tylko trend wnętrzarski, ale przede wszystkim filozofia życia, czerpiąca inspirację z natury i japońskiej tradycji. Otwórz swój umysł na nowe idee i odkryj, jak ten wyjątkowy styl może zbliżyć Cię do piękna niedoskonałości. Czytaj!

Wabi sabi jako idea filozoficzna

Zacznijmy od ogólnego przybliżenia koncepcji. Pierwotnie była ona przede wszystkim filozofią, a filozofia ta znalazła odzwierciedlenie w trendach wnętrzarskich.

Wabi sabi to japońska koncepcja, która narodziła się w średniowieczu. Wywodzi się z tradycji pustelników. Podkreśla piękno prostoty, surowości i natury. Kładzie nacisk na życie w zgodzie z przyrodą, akceptację przemijania i odnalezienie piękna w niedoskonałości. Zachęca do refleksji nad tym, co naprawdę ważne, do czerpania radości z prostych rzeczy.

Jak ta filozofia życia przełożyła się na projektowanie wnętrz? Czytaj dalej.

Styl wabi sabi – połączenie estetyki i filozofii

Wabi sabi celebruje piękno obiektów i zjawisk, które nie są idealne. Docenia się w nim naturalne ślady upływu czasu, nierówności i skazy, które nadają im charakteru. Stanowi przeciwieństwo dążenia do perfekcji i sterylności, charakterystycznej np. dla stylu skandynawskiego, czystego, błyszczącego nieskazitelną bielą. Wszechobecny jest minimalizm, który skupia się na funkcjonalności i autentyczności materiałów. Nic nie trwa wiecznie, a to, co się zmienia, również cechuje wyjątkowe piękno.

przykład wabi sabi w praktyce - estetyka zniszczonej ściany
Spójrz na tę ścianę. Większość nowoczesnych stylów wnętrzarskich kazałaby natychmiast ją odświeżyć. Wabi sabi natomiast, docenia historią kryjącą się za przebarwieniami. Ściana zmieniła się z czasem – i co z tego? Jest w tej zmianie piękna i unikatowa.

Styl czerpie inspirację z natury i zachęca do życia w harmonii z nią. Cenione są naturalne materiały, takie jak drewno, kamień i glina, a także formy i barwy obecne w przyrodzie.

Ta filozofia estetyczna zdobywa popularność na Zachodzie, w świecie zdominowanym przez idealizm mediów społecznościowych. Polubili ją ci, którzy mają dość nieautentycznych standardów, a równocześnie chcą odpocząć od miejskiego zgiełku oazie delikatności dla zmysłów.

To trend, który jeszcze nie doczekał się pełnego rozkwitu w naszym kraju, ale jest to wyłącznie kwestia czasu!

Naczelne zasady urządzania wnętrz w stylu wabi sabi

Styl wabi sabi zakłada ponowne wykorzystywanie rzeczy starych, ograniczenie konsumpcjonizmu i pogodzenie się z tym, że przedmioty z czasem zmieniają swoją prezencję. Filozofia tej estetyki mówi wprost – nie tylko nowe jest piękne. Każdy może urządzić swój dom w tym guście, niezależnie od finansowych możliwości. To więc przeciwieństwo modnego w wielu kręgach stylu glamour, gdzie nakłady pieniężne są z reguły dość wysokie.

Skomplikowane formy, kolekcje bibelotów bez praktycznych zastosowań, przesyt dekoracyjny – to nie w wabi sabi. Styl zakłada, że każdy przedmiot w pomieszczeniu jest po coś. Poruszanie się po pokoju jest łatwe nawet przy zgaszonym świetle, a sprzątanie nie nastręcza komplikacji. Nie jest tajemnicą, że Japończycy to praktyczny naród i styl wabi sabi doskonale to odzwierciedla.

Przedmioty powinny wyglądać na rzemieślnicze. Bez plastiku, barwionego szkła, fikuśnych wzorów – jeśli nie możesz sobie wyobrazić, że coś zostało wykonane ręcznie, prawie na pewno nie pasuje do wabi sabi.

Po wejściu do tak urządzonego pokoju powinien ogarniać Cię spokój. Przypominamy, że filozofia wabi sabi wzięła się od pustelników – a pustelnicy zawsze poszukiwali ciszy dla ducha.

Pomysł na aranżację otoczenia sofy
W salonie wabi sabi jest miejsce na sofę pasująca do współczesnego stylu. To nie jest żadne japońskie vintage! Stylowi bliżej do kontrolowanego przemijania przesiąkającego całą aranżację – coś starego stoi obok czegoś nowego, a całość jest niewymuszona, bez cienia katalogowej sztuczności.

Charakterystyczne elementy estetyki wabi sabi

Kolejno omówimy, jakie składowe wystroju odpowiadają stylistyce wabi sabi. Wprowadź je do swojego wnętrza, a idealnie wpiszesz się w zasady.

Kolorystyka

Paleta barw odzwierciedla filozofię, skupiając się na stonowanych, naturalnych kolorach ziemi, które emanują spokojem.

  • Beże. Te ciepłe, neutralne barwy stanowią podstawę palety wabi sabi. Kojarzą się z piaskiem, gliną i lnem, tworząc wrażenie przytulności i bezpieczeństwa. Idealnie nadają się do ścian i sufitów. Pomagają powiększyć przestrzeń.
  • Brązy. Od jasnych, piaskowych odcieni po ciemne, czekoladowe tony, brązy wprowadzają do wnętrza ciepło i głębię. Kojarzą się z drewnem, ziemią, korą drzew. Symbolizują naturę i upływ czasu.
  • Szarości. Szarości, od jasnych popielatych po ciemne grafitowe, wnoszą do wnętrza elegancję i wyrafinowanie. Kojarzą się z kamieniami, deszczem i mgłą, dodając przestrzeni głębi i charakteru.
  • Zielenie. Zielenie, od delikatnych mchów po soczyste liście, wprowadza do wnętrza świeżość i ożywienie. Kojarzy się z naturą, wzrostem i odrodzeniem.
  • Niebieski. Od jasnych błękitów nieba po głębokie granaty morskich głębin, wprowadza do wnętrza spokój i harmonię. Kojarzy się z wodą, powietrzem i niebem, symbolizując nieskończoność i wolność.

Materiały

Trzymamy się naturalnych trendów. Te materiały stoją na straży atmosfery wnętrz wabi sabi. Styl wręcz nie mógłby się bez nich obyć!

  • Drewno to esencja wabi sabi. Surowe, nieheblowane drewno z widocznymi sękami i słojami idealnie odzwierciedla filozofię tej estetyki.
  • Kamień, zarówno w formie płyt, jak i łupany, wprowadza do wnętrza surowość. To stabilny fundament, niezmienny z czasem, czym przypomina, że choć większość rzeczy na świecie się zmienia, pewne rzeczy pozostają stałe.
  • Tkaniny barwach naturalnych takie jak len, bawełna czy juta podręcznikowo odnajdują się w stylu wabi sabi. Ich faktura i stonowane kolory wprowadzają do wnętrza ciepło. Pomagają jeszcze bardziej zbliżyć się do natury – wystarczy dotknąć.
  • Glina, czyli niedoskonałość i organiczna budowa, najczęściej przekuta w rękodzieło. Najmilej widziana jest popękana struktura, bez mocnych barwników.
  • Bambus i papier, czyli lekkie, delikatne materiały, które są powszechnie łączone w japońskich domach. Najłatwiej spotkać je pod postacią parawanów.
  • Metale występujące w prostych konstrukcjach, zwłaszcza w elementach oświetlenia i szkieletach mebli.
  • Skóra może służyć za uzupełniający materiał w meblach i dekoracjach. Dobrze widać na niej upływ czasu – wabi sabi to lubi, więc nie ma potrzeby stosowania zabiegów renowacyjnych.
wabi sabi styl w łazience
Wiklina, drewno, prosta konstrukcja wanny – tak wygląda styl wabi sabi w łazience. We wnętrzu tak emanującym spokojem aż chce się wziąć relaksującą kąpiel.

Oświetlenie

W stylu wabi sabi kluczową rolę odgrywa oświetlenie. Ma ono na celu stworzenie przytulnej, spokojnej i harmonijnej atmosfery, sprzyjającej relaksowi i kontemplacji.

  • Zamiast ostrych punktów świetlnych, stosuje się źródła o łagodnym, rozproszonym świetle. Idealne są lampy z abażurami z naturalnych tkanin, gdyż doskonale rozpraszają. Świetnym wyborem będą także papierowe lampiony zawieszone pod sufitem.
  • Preferowane są ciepłe barwy światła, w zakresie od żółtej do pomarańczowej. Sprzyjają relaksowi, wręcz imitują wschód i zachód słońca – najpiękniejsze momenty dnia serwowane przez samą Matkę Naturę. Takie światło działa uspokajająco na zmysły.
  • Wystarczy kilka starannie dobranych źródeł światła, aby stworzyć pożądaną atmosferę. Nie ma tu miejsca na skomplikowane aranżacje z lampek punktowych.
  • Świece w różnych rozmiarach i kształtach są bardzo mile widziane w wabi sabi. Trudno o bardziej naturalne oświetlenie. Świece mogą stać wolno lub w świecznikach z metali, drewna, kamienia, gliny.

Styl mebli

Meble powinny być wygodne, praktyczne i wykonane z naturalnych materiałów. Unika się nadmiaru ozdób i skomplikowanych form, które mogą zaburzyć harmonię wnętrza. Mebli jest dokładnie tyle, ile potrzeba.

  • Proste łóżko z drewnianym stelażem to idealny mebel w stylu wabi sabi. Można do niego dodać bawełniany koc i lniane poduszki.
  • Szafy z surowego drewna z widocznymi sękami, słojami, pociemniałe od upływu czasu, doskonale wpisują się w estetykę. Unika się szaf z lustrzanymi drzwiami i skomplikowanymi systemami przechowywania.
  • Prosty drewniany stół z ławkami lub krzesłami z prawdziwego drewna to idealne miejsce do jedzenia i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli tapicerka, to w naturalnych kolorach ziemi. Krzesła mają proste formy, raczej unika się giętego, specjalistycznie obrabianego drewna. Doskonałym wyborem będzie także stolik kawowy w formie pnia.
  • Komody i szafki wykonane z surowego drewna z prostymi uchwytami to praktyczne meble do przechowywania przedmiotów.

Wybieraj meble używane i odrestaurowane. Meble z historią, widocznymi śladami użytkowania doskonale wpisują się w estetykę wabi sabi i filozofię niemarnowania.

meble drewniane w stylu wabi sabi - stół i ława
Wabi sabi daje drugie życie starym drewnianym meblom. Nie trzeba nic wyrzucać – czas docenić historię odbijającą się w unikatowej strukturze starego drewna. Spójrz jeszcze na ścianę – nie jest idealna.

Dodatki

Unikaj nadmiaru dekoracji i skup się na kilku starannie dobranych elementach, które podkreślą charakter wnętrza. Styl wabi sabi unika kolekcji bibelotów i niepraktycznych kurzołapów. Trzymaj się materiałów i kolorów wymienionych powyżej.

Przykładowe dodatki w stylu wabi sabi? To będzie w sam raz!

  • Ręcznie wykonana misa z gliny o nieregularnym kształcie, z widocznymi pęknięciami.
  • Gliniane kubki i filiżanki bez wzorów.
  • Ozdobne ceramiczne talerze na ścianach.
  • Wiklinowe kosze na owoce i pranie, wiklinowy kosz na papierowe śmieci.
  • Abażur z beżowej bawełny.
  • Lniane poszewki na poduszki.
  • Jutowe organizery na drobiazgi łazienkowe.
  • Wiszące doniczki z wikliny.
  • Rośliny żywe i suszone – wabi sabi je uwielbia!
  • Doniczki gliniane i drewniane.
  • Plakaty imitujące akwarele i prawdziwe malowane obrazy z motywami naturalnymi. Dobrze gdyby nawiązywały do natury oraz japońskiej kultury.
  • Jutowy dywanik.
  • Pleciony koc z prawdziwej wełny w brązowym kolorze.
  • Papierowo-bambusowe parawany.
  • Świece z niebarwionego wosku w świeczniku z gliny.

Z pewnością rozumiesz już, na czym polega uzupełnianie wnętrz wabi sabi dodatkami. W dalszej części znajdziesz inspiracje wnętrzarskie ilustrujące efekt zastosowania tego stylu.

dodatki do wnętrz wabi sabi - styl i przykłady
Takie dodatki pasują do wabi sabi. Ceramika, świece, akcenty roślinne, a wszystko w naturalnych barwach. Wrażenie robi również komoda, stylowo postarzona.

Zapach

Ostatnia kwestia – styl wabi sabi dopełnia odpowiedni zapach. Powinien być subtelny, inspirowany naturą. Osiągniesz go dzięki olejkom eterycznym w dyfuzorze, żywym roślinom oraz kadzidełkom.

  • Drewno – cedr, sandałowiec
  • Zioła – szałwia, rozmaryn, mięta
  • Kwiaty – lotos, konwalia, jaśmin, bez
  • Cytrusy – pomarańcza, cytryna, grejpfrut, gruszka, śliwka
  • Morze – sól morska, glony, wodorosty

Wybierz oczywiście ten zapach, który najbardziej lubisz. Dzięki niemu przebywanie w przytulnie urządzonym pokoju będzie jeszcze milsze dla zmysłów.

Czego nie dopuszcza wabi sabi?

Wiesz już dokładnie, co lubi styl wabi sabi – a co jest na cenzurowanym?

  • Unikaj zagracania wnętrza niepotrzebnymi przedmiotami.
  • Unikaj eksponowania nowoczesnych technologii. Umieść komputer w mniej widocznym miejscu, np. w kącie pokoju lub za parawanem. W technologicznym kąciku postaw zieloną roślinę.
  • Unikaj krzykliwych kolorów i wzorów, które mogą przytłaczać i rozpraszać uwagę. Fabrycznym malunkom, gęsto haftowanym zasłonom i krzykliwym farbom mówimy nie.
  • Unikaj jaskrawego, sztucznego oświetlenia w chłodnym odcieniu.
  • Unikaj plastiku. Nieekologiczny, nienaturalny, zupełnie nie pasuje do takiego wnętrza.
  • Unikaj bałaganu. Zupełnie niszczy założenia stylu.

Spójrz na poniższe inspiracje, a wszystko będzie ostatecznie jasne!

5 inspiracji na wnętrza wabi sabi – styl w praktyce

Spójrz na kilka pomieszczeń utrzymanych w tej urokliwej estetyce.

1 – Niesamowity salon

Zacznijmy od aranżacji, ilustrującej kwintesencję wabi sabi. Czysta natura – drewno, które już wiele widziało. Wrażenie robi zwłaszcza strop i stolik kawowy.

Meble wypoczynkowe mają proste formy i jasne tapicerki.

Nie zabrakło miejsca na ceramiczne dodatki, przyrodzie hołdują żywe zielone rośliny i suszonki w lewym kącie. Na środku znalazła się wiklinowa lampa, którą mógłby wypleść rzemieślnik z czasów starożytnych. Całości dopełnia prosty dywan, aż zachęcający do zdjęcia pantofli. Nie widać tutaj śladów nowoczesnej technologii ani żadnych plastikowych elementów.

piękny salon w stylu wabi sabi
Wspaniała kompozycja przemyślana od A do Z.

2 – Wabi sabi plus nowoczesność w kuchni

Odważna propozycja kuchni z drewnem i kamieniem w roli głównej. Fronty wystylizowano tak, by zdawały się wykonane z litego kamienia – takie aranżacyjne rarytasy wymagają zamówienia u solidnego producenta. W centrum ogromny stół z wyrazistymi sękami i nierównym brzegiem. Ściana przy oknie wydaje się zniszczona, od dziesięcioleci nietknięta ludzką ręką.

Kuchnia, z racji wszechobecności elektronicznych sprzętów, to pomieszczenie wyjątkowo trudne do zaaranżowania w stylistyce wabi sabi. Technologię trzeba schować do szafek lub, tak jak tutaj zrobiono z szybą piekarnika, świadomie wykorzystać do przełamania dominacji przyrody. Za nowoczesny akcent posłużyły metalowe lampy oraz krzesła z giętymi oparciami. Dzięki lampom i krzesłom szybka piekarnika ma estetyczne towarzystwo, więc całość pozostaje spójna.

przykład kuchni ze strefą jadalnianą z kamieniem i drewnem
Lampy industrialne da się z powodzeniem wkomponować w wabi sabi – metal to przecież czysta natura. Dominacja barw występujących w przyrodzie hołduje założeniom stylu.

3 – Prosta kuchnia

A oto lżejszy wariant kuchni. Drewno, wiklina, gładkie fronty stylizowane na kamienne oraz ścianka nad blatem – projektant ewidentnie lubi tę estetyczną filozofię. Drzwi lodówki i szyba piekarnika dyskretnie skrywają się z boku kuchni, zamiast dominować w centrum. Zwróć uwagę na ilość ceramicznych dodatków – a wszystkie w najprostszej, rzemieślniczej wręcz formie.

prosta kuchnia stylizowana na wabi sabi z ceramiką, drewnem i kamieniem
Ściana i sufit wydają się podniszczone, co w połączeniu z naturalnym drewnem przenosi zmysły daleko w przeszłość.

4 – Przytulna sfera wypoczynkowa

Kolejny przykład z salonu, jednak podobną strefę relaksu możesz zorganizować też na tarasie – zwłaszcza na tle lekko podniszczonej ściany.

W centrum znalazła się duża, niska sofa zachęcająca do drzemki. Na dopełniających ją poduszkach nie uświadczysz ani centymetra wzornictwa.

Drewniany stolik o prostej formie i wyrazistym usłojeniu przyciąga wzrok. Nisko zawieszona lampa imituje świecznik – koniecznie zamontuj w niej żarówkę o pomarańczowej barwie światła. I oczywiście suszona roślina – przemijanie natury w najczystszej postaci.

strefa wypoczynkowa z dużą sofą i prostymi dodatkami
Ta sofa aż zachęca do relaksu. W otoczeniu skromnych mebli i roślin przebodźcowane zmysły uspokoją się po całym dniu.

5 – Sypialnia wabi sabi czyli oaza głębokiego relaksu

Wabi sabi jest wprost idealne do sypialni. Styl cechuje prostota, brak rozpraszaczy i agresywnych akcentów. W takim otoczeniu zmysły od razu sie uspokajają.

Jest tu wszystko, czego tak naprawdę potrzebujesz w sypialni i nic ponadto. Proste łóżko – jest. Żywe rośliny w ceramicznych doniczkach, odpowiedzialne za produkcję tlenu – są. Lampka i świecznik na starym stoliku nocnym z drugiej ręki, a pod stopami miękki dywanik z naturalnego materiału. Ta aranżacja prosi się o uzupełnienie lnianą pościelą!

Popatrz na ścianę (odsuń się od monitora, zobaczysz lepiej). Jej kolor nie jest jednolity, połaczenie odcieni beżu sprawia wrażenie, jakby część ściany wypłowiała od słońca. Wszystko przemija, prawda?

aranżacja sypialni - naturalna i prosta
Minimalistyczna sypialnia tknięta słońcem i czasem – od wejścia uspokaja.

Podsumowanie

Chcesz odmienić swoje wnętrze i stworzyć wyjątkową przestrzeń? Urządź się w stylu wabi sabi! Odkryj piękno prostoty, poczuj harmonię z naturą i odnajdź spokój ducha. Stosując tę japońską filozofię estetyczną, zaczniesz doceniać piękno przemijania – a mowa tu nie tylko o przejmijaniu koloru drewna. Zdecydowanie warto zgłębić tę koncepcję i przeciwstawić się wszechobecnemu, nienaturalnemu kultowi nowości. Tym bardziej, że styl wabi sabi można wprowadzić do domu niewielkim kosztem – sprzęty z drugiej ręki, z widocznymi śladami zużycia, wpiszą się w filozofię wprost doskonale. Jeszcze raz rzuć okiem na zasady, przykłady dodatków oraz aranżacje – mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na wszystkie Twoje pytania!.

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Sufit podwieszany w salonie – inspiracje, aranżacje, zalety i wady

Aranżacja wnętrz

Sufit podwieszany w salonie – inspiracje, aranżacje, zalety i wady

Sufit podwieszany w salonie to aranżacyjny hit, który świetnie prezentuje się w katalogach z inspiracjami. Marzysz o czymś podobnym u siebie? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania – musisz się z nimi liczyć, zanim ostatecznie zdecydujesz o montażu tego typu sufitu. Ponadto mamy dla Ciebie […]

czytaj dalej

Jaką pościel na zimę wybrać?

Aranżacja wnętrz

Jaką pościel na zimę wybrać?

Zimowe miesiące, z krótszymi dniami i niższymi temperaturami, sprawiają, że czas spędzany w łóżku nabiera wyjątkowego znaczenia – w domowym zaciszu szukamy przytulności, ciepła i komfortu, które pozwolą nam zregenerować siły. O tej porze roku łóżko staje się miejscem, w którym pragniemy odnaleźć nie tylko […]

czytaj dalej

Nowoczesne meble do salonu i jadalni – elegancja i funkcjonalność w Twoim domu

Aranżacja wnętrz

Nowoczesne meble do salonu i jadalni – elegancja i funkcjonalność w Twoim domu

Artykuł sponsorowany Salon i jadalnia to przestrzenie, które stanowią serce każdego domu. Wybór odpowiednich mebli do tych pomieszczeń to decyzja, która wpływa nie tylko na wygodę, ale także na styl i charakter całego wnętrza. Nowoczesne meble do salonu i jadalni to połączenie estetyki, funkcjonalności oraz […]

czytaj dalej

Triki na odświeżenie salonu – jak zmienić wnętrze w krótkim czasie i rozsądnym budżecie?

Aranżacja wnętrz

Triki na odświeżenie salonu – jak zmienić wnętrze w krótkim czasie i rozsądnym budżecie?

Jeśli szukasz sposobu na odnowienie wnętrza w krótkim czasie i rozsądnym budżecie, jesteś we właściwym miejscu! Jakie zmiany warto wprowadzić? Tego dowiesz się w poniższym wpisie. Miłej lektury! Zagraj dodatkami Zmodernizuj swój salon w jedno popołudnie za pomocą poduszek na kanapę czy fotel. Są one […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Aranżacja wnętrz

Kuchnia w stylu angielskim – zasady i 8 inspiracji

Kuchnia w stylu angielskim to kwintesencja sielskiego uroku, przytulności i elegancji. Charakteryzuje ją bogactwo detali, solidność wykończenia i wysoka dekoracyjność. Poznaj zasady angielskiego wystroju, jego korzenie oraz inspiracje wnętrzarskie. Wskazujemy, co w kuchni w tym stylu jest najważniejsze i z czym można łączyć angielski styl. […]

czytaj dalej

Kuchnia w stylu angielskim – zasady i 8 inspiracji

Aranżacja wnętrz

Wabi sabi – styl. Zasady i inspiracje

Wabi sabi to coś, czego potrzebuje wielu współczesnych ludzi. Czy czujesz czasem, że otaczający Cię świat jest zbyt krzykliwy, wyidealizowany i sztuczny? Tęsknisz za prostotą, autentycznością, harmonią? Jeśli tak, z pewnością zainteresuje ta koncepcja To nie tylko trend wnętrzarski, ale przede wszystkim filozofia życia, czerpiąca […]

czytaj dalej

Wabi sabi – styl. Zasady i inspiracje