Lakierowanie podłogi – instrukcja krok po kroku
Data aktualizacji 26.07.2024
Lakierowanie podłogi to proces, który nie tylko nadaje drewnianym powierzchniom elegancki wygląd, ale także chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, konieczne jest przestrzeganie odpowiednich kroków i technik.
W tym artykule przedstawię Ci krok po kroku, jak samodzielnie wykonać lakierowanie podłogi drewnianej. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym majsterkowiczem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, te wskazówki na pewno pomogą Ci wykonać pracę perfekcyjnie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Dlaczego lakierowanie podłogi jest takie ważne?
Jeśli chcesz dobrze zadbać o drewno w swoim wnętrzu, musisz co jakiś czas przeprowadzać lakierowanie. Czemu? W czym to pomaga?
Lakier tworzy trwałą warstwę ochronną, która zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami i ścieraniem. Dzięki temu powierzchnia przez długi czas może zachować swój pierwotny i piękny wygląd.
Proces ten chroni również drewno przed wilgocią. Jest to szczególnie ważne w kuchni czy łazience, gdzie nawierzchnia może mieć kontakt z wodą. Lakier zabezpieczy przed pęcznieniem i odginaniem się desek.
Lakiery do podłóg podkreślają naturalne piękno drewna, wydobywają jego kolor i strukturę. Podłoga jest elegancka i wygląda zjawiskowo. Poprzez lakierowanie, drewniane deski są łatwiejsze w pielęgnacji.
Jaki lakier wybrać?
Najczęściej do lakierowania podłóg drewnianych używa się lakierów wodnych. Na pewno przypadną Ci do gustu. Dlaczego? Nie wydzielają nieprzyjemnego i ostrego zapachu. Zapewniają wysoką ochronę przed zarysowaniami, ścieraniem i wilgocią.
Jeśli chodzi o lakiery rozpuszczalnikowe, to także bardzo dobrze chronią podłogę. Dodatkowo szybko wchłaniają się w drewno i schną w błyskawicznym tempie. Niestety tego typu lakier ma swoje wady – mocny zapach i trudniejsze rozprowadzanie po powierzchni deski.
Możesz także użyć lakierów akrylowych. Wybierany jest najczęściej do pomieszczeń, które są rzadko użytkowane. Wszystko dlatego, że nawet po nałożeniu warstw produktu, mogą pojawić się zarysowania, a powierzchnia ulegnie ścieraniu. Mimo to jest wybierany, ponieważ zachowuje naturalną barwę drewna.
Kolejnym produktem jest lakier poliuretanowy. Doskonale sprawdzi się nawet w bardzo często użytkowanych wnętrzach. Po nałożeniu go na drewnianą podłogę zarysowania, wilgoć czy ścieranie nie będzie jej straszne. Zapewni bardzo dobrą ochronę przez długi okres.
Ostatnim preparatem jest lakier poliuretanowo-akrylowy. Jego cechy charakterystyczne to delikatny połysk i zabezpieczenie drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Mat, półmat, połysk
Wybór samego rodzaju lakieru to nie wszystko. Musisz także zdecydować się, jaką połyskliwość chcesz mieć w swoim wnętrzu. Na rynku znajdziesz trzy rodzaje produktów:
- mat – naturalny kolor drewna jest zachowany. Dodatkowo maskuje lekkie drobne niedoskonałości na drewnie.
- półmat – deska zachowuje swoje naturalne kolory i uzyskuje delikatny połysk.
- połysk – zapewnia połysk na powierzchni drewna. Powiększy optycznie przestrzeń i zapewni piękną nawierzchnię.
Lakierowanie podłogi drewnianej – instrukcja krok po kroku
1. Przygotowanie odpowiednich narzędzi i akcesoriów
Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić lakierowanie podłogi drewnianej, to musisz wyposażyć się w potrzebny sprzęt. Najlepiej wszystko zakupić wcześniej, aby nie przerywać procesu z powodu braku jednego narzędzia lub produktu. Co będzie niezbędne?
- szlifierka,
- lakier do podłogi,
- kuweta malarska,
- wałek,
- papier ścierny,
- długi uchwyt do wałka.
Ważne jest także, aby zabezpieczyć siebie. Dlatego do pracy kup gumowe rękawice oraz specjalny kombinezon, aby nie pobrudzić ubrań. Warto także podczas lakierowania zabezpieczyć elementy, które pozostaną we wnętrzu. Użyj folię ochronną. Zapewni ochronę przed niechcianymi zabrudzeniami.
2. Przed lakierowaniem – przygotowanie drewnianych desek
Szlifowanie
Przed rozpoczęciem procesu lakierowania podłogi, należy najpierw ją bardzo dobrze przygotować. Za pomocą szlifierki trzeba usunąć wcześniejszą warstwę lakieru. Ten proces pomoże także pozbyć się nierówności.
Wykorzystaj w tym celu papier ścierny o różnej granulacji. Zacznij od niskiej, a następnie go zwiększaj. Dzięki temu pozbędziesz się elementów, które mogą umożliwić dokładne nałożenie preparatu. Widzisz, że nawierzchnia jest gotowa? Świetnie. Teraz czas na kolejny krok.
Oczyszczanie
Po szlifowaniu dokładnie oczyść całą powierzchnię z powstałych zanieczyszczeń. Możesz najpierw użyć zmiotki, a następnie przemyć powierzchnię wodą. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem następnego kroku poczekać, aż drewno będzie suche.
Uzupełnianie ubytków
Widzisz, że podłoga posiada ubytki? W takim razie wykorzystaj masę szpachlową. Dokładnie wypełnij nią nierówną powierzchnię. Poczekaj, aż wyschnie, a następnie wykorzystaj papier ścierny, aby deski były równe.
3. Lakierowanie podłogi – czyli aplikacja produktu
Przygotuj kuwetę malarską oraz wałek z długim uchwytem. Następnie otwórz lakier i dokładnie go wymieszaj. Zapewnisz dzięki temu równomierne rozprowadzenie składników. Następnie wlej go do przygotowanej kuwety. Za pomocą wałka z miękkim włosiem zacznij równomiernie rozprowadzić preparat po całej powierzchni.
Swoje lakierowanie rozpocznij od najdalszego zakamarka pomieszczenia i kieruj się w stronę drzwi.
Pamiętaj! Zawsze maluj w jednym kierunku wzdłuż słojów. W ten sposób uzyskasz cudowny efekt.
4. Wyschnięcie preparatu
Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekaj około 12 godzin, aby lakier dokładnie wysechł. Jest to optymalny czas. Musisz jednak mieć na uwadze, że preparaty różnych marek mogą się od siebie różnić. Dlatego przeczytaj instrukcję na opakowaniu od producenta, aby dowiedzieć się, jaki czas oczekiwania będzie najlepszy.
Po wyschnięciu jeszcze raz przeprowadź szlifowanie papierem ściernym. Dzięki temu usuniesz nadmiar lakieru i sprawisz, że nawierzchnia będzie gładka. Usuń wszelkie zanieczyszczenia.
Ile warstw lakieru położyć?
W wielu przypadkach jedna warstwa lakieru do podłogi może nie wystarczyć. Jeśli chcesz uzyskać perfekcyjny efekt, najlepiej zaaplikować go nawet 3 razy. W ten sposób drewniana podłoga będzie się prezentować zjawiskowo, a także będzie bardzo dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami.
Po jakim czasie podłoga będzie gotowa do użytkowania?
Po nałożeniu ostatniej warstwy powinieneś odczekać około trzech dni, aby móc korzystać z drewnianej nawierzchni. Jednak, jeśli chcesz, aby lakier stał się naprawdę wytrzymały, poczekaj około tygodnia. Tak, wiem, że to długo, ale po takim okresie będziesz mógł bez obaw wnosić do środka meble.
Standardowa lakierowanego parkietu
Na co dzień warto wykorzystać szczotkę i zmiotkę lub odkurzacz. Pozbędziesz się z deski drobnych zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić drewno. Jeśli chcesz usunąć plany i trudniejsze zabrudzenia użyj wody i mopa. Wykorzystaj specjalne płyny, które nadają się do lakierowanej powierzchni.
Konserwacja parkietu
Jeśli zaczynasz zauważać, że na parkiecie pojawiły się rysy lub zaczyna matowieć, to czas na przeprowadzenie konserwacji. Warto użyć np. lakierów pielęgnacyjnych. Zapewnią odnowienie deski i przywrócą pierwotny blask.
To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak samodzielnie wykonać lakierowanie parkietu. Jest to może nie bardzo skomplikowany proces, ale za to pracochłonny. Jeśli chcesz go przeprowadzić, przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria. Stosuj się do kroków powyżej i nadaj swojej drewnianej podłodze piękny wygląd.
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Hygge – co to znaczy w świecie wnętrz? Zasady i inspiracje
Hygge to więcej niż trend. To sposób na życie. Wnosi do naszych domów ciepło i harmonię, przy minimalnym nakładzie sił. Jak osiągnąć stan hygge? Jak wprowadzić go do każdego wnętrza w domy? W tym artykule przeniesiemy Cię w świat, gdzie każdy detal ma znaczenie. Gdzie […]
Tryb zimowy w oknach, czyli jak przestawić okno na tryb zimowy
Zima to czas, kiedy w domu chcemy cieszyć się ciepłą i przytulną atmosferą. Co jednak w sytuacji, gdy zimno wkrada się do pomieszczeń, bo okna wpuszczają do domu przeszywający wiatr? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystarczy ustawić tryb zimowy w oknach. To bardzo prosta czynność, która […]
Antracytowy – kolor który zachwyca. Wskazówki i pomysły na aranżacje
Antracytowy kolor, ciemny i nasycony odcień szarości, od lat podbija serca projektantów wnętrz i miłośników stylowych aranżacji. Kojarzony z luksusem, elegancją i nowoczesnością, świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, nadając im niepowtarzalny charakter. W tym artykule odkryjemy jego zalety, podpowiemy, jak go stosować […]
Nowoczesne meble do salonu i jadalni – elegancja i funkcjonalność w Twoim domu
Artykuł sponsorowany Salon i jadalnia to przestrzenie, które stanowią serce każdego domu. Wybór odpowiednich mebli do tych pomieszczeń to decyzja, która wpływa nie tylko na wygodę, ale także na styl i charakter całego wnętrza. Nowoczesne meble do salonu i jadalni to połączenie estetyki, funkcjonalności oraz […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Pomysł na ścianę w salonie – 15 pomysłów na wykończenie ścian
Planujesz odświeżyć pokój dzienny i potrzebny Ci ciekawy pomysł na ścianę w salonie? Dobrze trafiłeś! To przestrzeń, która może zaskakiwać i być prawdziwą ozdobą domu. W tym artykule znajdziesz więc aż 15 inspirujących pomysłów na wykończenie ścian, dzięki którym stworzysz niepowtarzalną atmosferę. Niezależnie od tego, […]
Co na okna w kuchni? Najciekawsze propozycje
Ciekawe zaaranżowanie okna w kuchni to dla wielu z nas nie lada wyzwanie. Poniekąd jest to dość specyficzne pomieszczenie, w którym panują nieco inne zasady niż w pozostałych częściach mieszkania. Należy uważać, aby tekstylia w żaden sposób nie przeszkadzały podczas gotowania i nie stanowiły zagrożenia. […]