Jak zrobić świecę? Tłumaczymy krok po kroku

Data aktualizacji 20.04.2024

Jak zrobić świecę? Tłumaczymy krok po kroku

Jak zrobić świecę, która będzie doskonałą ozdobą salonu, prezentem lub po prostu sposobem na uwolnienie artystycznego porywu? Tworzenie arcydzieł z wosku jest naprawdę łatwe! Wyjaśniamy, jak wyczarować bazową świeczkę i przemienić ją w dekoracyjny bądź zapachowy wariant. Tutaj dowiesz się wszystkiego, czego potrzebuje początkujący świecarz – czytaj!

Jak zrobić świecę w najprostszym wydaniu? Potrzebne rzeczy

Na pierwszy ogień bierzemy tworzenie świecy najprostszej z możliwych, bez ozdób i aromatów. Najpierw poznaj podstawy, a w dalszej części dowiesz się, jak urozmaicić świece własnej produkcji.

Do zrobienia najprostszej świecy potrzebne Ci będą te rzeczy.

 • Wosk parafinowy 
 • Gotowy knot drewniany lub kawałek sznurka
 • Słoik (lub inne naczynie odporne na żar), w którym chcesz zrobić świeczkę
 • Garnek z wodą i miska 
 • Patyczek lub ołówek na tyle długi, żeby dało się go położyć na słoiku
 • Drewniana szpatułka do mieszania wosku
 • Opcjonalnie – termometr kuchenny

Tyle wystarczy do zrobienia podstawowej świecy bez żadnych dodatków. Na takim przykładzie wyjaśniamy procedurę tworzenia.

Wosk parafinowy możesz pozyskać z resztek świec, które masz w domu. Drewniany knot kupisz w sklepie dla rękodzielników, ale możesz go zrobić także z kawałka bawełnianego sznurka namoczonego w roztopionym wosku. Do stworzenia świeczki nada się zwykły, czysty słoik. 

przygotowanie knota niezbędnego do tego jak zrobić świecę
Możesz kupić gotowy knot lub samodzielnie nawoskować sznurek. Ważne by był sztywny i po zalaniu woskiem odstawał nad świecą.

Możesz użyć różnych rodzajów wosku, aby uzyskać różne efekty. Wosk parafinowy jest najtańszy i najłatwiej dostępny, ale wosk pszczeli i sojowy palą się dłużej i wydzielają przyjemniejszy zapach. Postępowanie z nimi jest praktycznie takie samo jak z parafinowym. Jedyne co je różni to temperatura topnienia.

Ile wosku potrzeba, żeby zrobić świecę?

O tym decyduje przede wszystkim pożądany rozmiar świecy. 

 • Mała świeczka (około 5 cm wysokości i 4 cm średnicy) – 50-75 gramów wosku
 • Średnia świeczka (około 10 cm wysokości i 5 cm średnicy) – 100-150 gramów wosku
 • Duża świeca (około 15 cm wysokości i 7 cm średnicy) – 200-250 gramów wosku

Jeśli chcesz precyzyjnie dopasować ilość wosku do naczynia, określ ilość wody mieszczącą się w naczyniu do tego poziomu, który chcesz wypełnić woskiem. Gramaturę wody pomnóż przez 0,9 (woda i wosk różnią się gęstością). Po pomnożeniu gramatury wody przez 0,9 otrzymasz potrzebną gramaturę wosku, by wypełnić nim naczynie do tego samego poziomu.

Najlepiej jest zawsze używać nieco więcej wosku, niż się spodziewasz, aby uniknąć braku pod koniec procesu.

Robienie świeczki krok po kroku

Rzeczy przygotowane? Przechodzimy więc do stworzenia naszej pierwsze, superprostej świeczki. To będzie baza do wszystkich woskowych dzieł, jakie przyjdą Ci do głowy

prosta świeczka diy i kwiat
Jak zrobić świeczkę prostą, bez dodatków? Wystarczą 4 kroki.

1 – Topienie wosku

Umieść wosk lub świece do roztopienia w misce. Połóż miskę na powierzchni garnka z ciepłą wodą. Podgrzewaj wodę na małym ogniu, aż podgrzeje się też miska, a wosk w niej roztopi. Woda nie musi wrzeć. Wosk parafinowy topi się już w temperaturze około 70°C. Gdy tylko wosk nabierze płynnej konsystencji, przechodź do dalszej pracy.

Jeśli używasz do pozyskania wosku świec, usuń wytopione knoty za pomocą drewnianego patyczka. 

topienie wosku potrzebnego do tego jak zrobić świecę
Najbezpieczniej jest topić wosk w kąpieli wodnej – czyli do miski, a miska na wodę. Odradzamy topienie wosku bezpośrednio w garnku na ogniu czy w mikrofalówce.

2 – Umieszczanie knota 

Przywiąż knot do patyczka lub ołówka i umieść go na środku pojemnika, w którym chcesz zrobić świeczkę. Upewnij się, że knot jest wyprostowany i będzie wystawał z wosku na kilka centymetrów. 

pokaz jak zrobić świeczkę w naczyniu - zalewanie woskiem
Knot powinien się znajdować dokładnie pośrodku świeczki.

Jeżeli nie masz pod ręką świeżego gotowego knota, bez obaw. Wystarczy Ci kawałek bawełnianego lub lnianego sznurka. Zamocz go w roztopionym wosku i na kilka minut zostaw na folii aluminiowej, by ostygnął – musi być sztywny, żeby świeczkę dało się bez problemu odpalić.

Do zrobienia nowej świeczki możesz użyć także knota wytopionego ze starej świecy. 

3 – Przelewanie wosku

Ostrożnie wlej roztopiony wosk do słoika. Uważaj, aby knot nie przesunął się ani nie zachlapał od góry. 

Pozostaw świecę w temperaturze pokojowej aż do całkowitego ostygnięcia i stwardnienia. Duże świece mogą potrzebować nawet całej nocy. Nie wkładaj świeczki do lodówki!

Demonstracja jak zrobić świeczkę samodzielnie - umieszczanie knota w wosku
W przypadku małych świeczek, gdy do przelewania wosku nie trzeba dwóch rąk, wystarczy przytrzymać knot palcami.

4 – Docinanie knota

Gdy wosk całkowicie stwardnieje, przytnij knot do wysokości około 0,5 cm nad powierzchnią świecy. 

Gotowe! Możesz przyozdobić słoik lub od razu zapalić swoją pierwszą świeczkę.

Jak zrobić świeczkę dekoracyjną, zapachową i nie tylko?

Powyższa instrukcja pozwoli Ci stworzyć bazową świeczkę w słoiku. Jak widzisz, jest to naprawdę proste. Zabawa zaczyna się, gdy chcesz stworzyć świeczkę zapachową, ozdobną czy rzeźbioną. I… jest to zabawa niewiele trudniejsza!

Wolnostojąca świeczka 

No dobrze, a jak zrobić świecę, która nie jest w słoiku, a zamiast tego dumnie stoi o własnych siłach? Jedyne co trzeba zrobić to po zastygnięciu świecy z knotem… wyjąć ją z naczynia. 

Zamiast słoika musisz użyć grubej szklanki lub innego naczynia, które nie jest zwężane od góry. By świeczka wyszła bez problemu, zanurz formę na krótko w gorącej wodzie, aby ułatwić wyjęcie świecy. Zwróć naczynie dnem do góry i cierpliwie potrząsaj. Nie ciągnij za knot.

Alternatywa – zalanie woskiem plastikowej formy, np. przeciętej butelki czy pustego wkładu do znicza. Po zastygnięciu wosku wystarczy ją zedrzeć. 

Jak zrobić świecę wolnostojącą - ilustracja przykładowego efektu
Świeczkę wolnostojącą możesz przyciąć do dowolnego kształtu. Użyj ostrego noża, a przed pracą chwilę potrzymaj świeczkę w ciepłym miejscu, by wosk nieco zmięknął.

Świeczka zapachowa

Jest kilka sposobów na zmienienie dowolnej świeczki w zapachową. Najlepszą bazą pod świecki zapachowe jest wosk sojowy, bo już sam w sobie pachnie bardzo przyjemnie.

 • Do roztopionego wosku, tuż przed zalaniem do formy, dodaj kilkanaście kropli olejku eterycznego o wybranym zapachu. Dokładnie wymieszaj wosk z olejkiem, aby zapach rozprowadził się równomiernie.
 • Zamiast zwykłego wosku, użyj wosku zapachowego, który zawiera naturalne olejki eteryczne. 
 • Do rozpuszczonego wosku dodaj suszone zioła, owoce lub kwiaty o przyjemnym zapachu. Delikatnie wymieszaj wosk, uważając, aby nie uszkodzić dodatków.

I to tyle! Do przesycania świecy zapachem możesz nawet użyć odrobiny espresso, fusów z kawy lub naparu ziołowego. Trzeba je po prostu dodać do roztopionego wosku.

świeczka z suszonymi kwiatami własnej roboty
Dekoracyjna świeczka z suszonymi kwiatami polnymi to sposób, by w jesienny wieczór przypomnieć sobie letnią łąkę.

Bogato zdobiona świeczka

Kolorowa, z dodatkami, unikatowa – w sam raz na prezent lub dekorację stołu w salonie. Jest sporo sposobów na zdobienie własnych świec. Najłatwiej zacząć od poniższych.

 • Dodaj barwniki woskowe do roztopionego wosku przed zalaniem go do formy. W sklepach dla rękodzielników są różne kolory barwników. Możesz np. podzielić posiadany wosk na partie, zabarwić je różnymi kolorami i wlewać do słoika na zmianę.
 • Przygotuj kwiaty, płatki róż, kamyczki – to, czym chcesz ozdobić świecę. Dodaj je do wosku, gdy ten się rozpuści. Przelewając wosk do naczynia, przesuwaj dodatki drewnianym patyczkiem, tak by były widoczne z zewnątrz. Ułożenie dodatków zależy tylko od Ciebie.
 • Do świec wolnostojących możesz użyć farb brokatowych i farb w metalicznych kolorach. Kupisz je w sklepie plastycznym. Nie należy barwić świec farbami, które nie są do tego przeznaczone.
 • W świecach wolnostojących możesz rzeźbić wzory. Rób to ostrożnie, np. wykałaczką. W drugiej ręce trzymaj zapalniczkę z małym płomieniem, by miejscowo podtapiać wosk w celu formowania.

Nie zapomnij także o zdobieniu naczynia, w którym znajduje się świeca. Umieść na nim np. wzór wykonany techniką decoupage.

odpalanie własnoręcznie zrobionych kolorowych świeczek
Jak zrobić świeczkę w tak intensywnym kolorze? Wystarczy użyć barwnika do wosku. Kupisz je w każdym sklepie plastycznym. Są bezpieczne dla zdrowia, nie wydzielają żadnych szkodliwych oparów.

Świeczka w niecodziennym kształcie

Proste świeczki masz już w małym palcu, a jak zrobić świecę o fantazyjnym kształcie? Ponownie, sposobów jest kilka.

 • Wykorzystaj formy silikonowe do wosku. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Kupisz je w sklepie dla rękodzielników. Łatwo wyjmiesz z nich każdą stworzoną świecę.
 • Do nadawania kształtów świeczkom możesz wykorzystać także silikonowe foremki kuchenne.
 • Świeca w naczyniu? Zaszalej z kształtem właśnie naczynia! Zalej woskiem kwadratowy słoik, podłużną butelkę czy świecznik w kształcie serca.
 • Możesz kształtować wosk także miejscowym podtapianiem świeczki. W rzeźbieniu pomagaj sobie drewnianymi patyczkami, nożyczkami i nożami.

Błędy i problemy popełniane przy robieniu świec

Chociaż to, jak zrobić świecę nie jest skomplikowane, wciąż można popełnić kilka błędów. Przytrafiają się zwłaszcza początkującym.

 • Przegrzanie wosku może spowodować jego zmatowienie, pękanie świec lub wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.  Podczas roztapiania wosku używaj termometru, aby kontrolować temperaturę. Nie zwlekaj z pracą, działaj, gdy tylko wosk się rozpuści.
 • Dodanie zbyt dużej ilości olejku eterycznego może spowodować, że świeca będzie pachnieć zbyt mocno lub nawet nieprzyjemnie. Ilość olejku powinna wynosić 10-12 kropli na 100 gramów wosku.
 • Knot umieszczony zbyt blisko ściany formy może powodować nierównomierne spalanie świecy. Umieść knot pośrodku formy i upewnij się, że jest wyprostowany. Zalewaj woskiem powoli, ostrożnie.
 • Nieprawidłowe chłodzenie świec może spowodować ich pęknięcie lub deformację. Pozostaw świecę do naturalnego ostygnięcia w temperaturze pokojowej. Nie wkładaj jej do lodówki.

W pracy z woskiem liczy się cierpliwość. Nie poganiaj studzenia świecy, a rzeźbione dekoracje wykonuj ostrożnie. Zwlekać nie należy tylko wtedy, gdy wosk jest już roztopiony – przegrzewanie mu nie służy!

Podsumowanie

Tworzenie świec to świetny sposób na wyrażenie swojej kreatywności. Nie bój się eksperymentować z różnymi rodzajami wosku, olejkami eterycznymi, barwnikami i formami, aby stworzyć unikalne i piękne świece. 

Nie poddawaj się, jeśli za pierwszym razem nie uzyskasz idealnych rezultatów. Ćwicz i eksperymentuj, a z czasem dojdziesz do perfekcji!

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Czy pościel satynowa jest dobra? Poznaj jej zalety i wady

Do wnętrz, Porady

Czy pościel satynowa jest dobra? Poznaj jej zalety i wady

Pościele satynowe to rozwiązania, które cieszą się dużą popularnością – szczególnie latem. Produkuje się je najczęściej z naturalnej czystej bawełny, jednak o lekko śliskim i połyskującym wykończeniu. Dzięki temu wprowadzają do sypialni aurę elegancji oraz luksusu. Czy jednak takie zestawy będą godne polecenia pod względem […]

czytaj dalej

Jak zrobić łapacz snów – DIY krok po kroku

Do wnętrz

Jak zrobić łapacz snów – DIY krok po kroku

Łapacz snów to piękny i symboliczny przedmiot, który ma korzenie w tradycji indiańskiej. Dawniej wierzono, że łapacz snów chroni przed złymi snami, pochłaniając je i pozwalając tylko tym dobrym przepłynąć przez sieć. Dzisiaj łapacze snów są również cenione za swoje estetyczne walory i mogą być […]

czytaj dalej

Pościel na lato – jaka sprawdzi się najlepiej?

Do wnętrz, Porady

Pościel na lato – jaka sprawdzi się najlepiej?

Lato to pora roku, która wprowadza do sypialni wiele zmian. Wysokie temperatury sprawiają, że każdy z nas szuka rozwiązań, które zapewnią komfortowy i spokojny sen. Kluczowym elementem, który może wpłynąć na jakość odpoczynku, jest oczywiście pościel. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prostym zadaniem. W tym […]

czytaj dalej

Decoupage dla początkujących krok po kroku – jak zrobić?

Do wnętrz

Decoupage dla początkujących krok po kroku – jak zrobić?

Decoupage – dla początkujących w rękodziele ta technika dekoracyjna jest wprost idealna. Łatwa, tania, daje świetne efekty estetyczne i tym samym motywuje do dalszego rozwoju. Mogą się jej uczyć nawet dzieci. Nie wymaga zdolności plastycznych. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić decoupage krok po […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Do wnętrz, Porady

Pościel na lato – jaka sprawdzi się najlepiej?

Lato to pora roku, która wprowadza do sypialni wiele zmian. Wysokie temperatury sprawiają, że każdy z nas szuka rozwiązań, które zapewnią komfortowy i spokojny sen. Kluczowym elementem, który może wpłynąć na jakość odpoczynku, jest oczywiście pościel. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prostym zadaniem. W tym […]

czytaj dalej

Pościel na lato – jaka sprawdzi się najlepiej?

Do wnętrz

Jak zrobić świecę? Tłumaczymy krok po kroku

Jak zrobić świecę, która będzie doskonałą ozdobą salonu, prezentem lub po prostu sposobem na uwolnienie artystycznego porywu? Tworzenie arcydzieł z wosku jest naprawdę łatwe! Wyjaśniamy, jak wyczarować bazową świeczkę i przemienić ją w dekoracyjny bądź zapachowy wariant. Tutaj dowiesz się wszystkiego, czego potrzebuje początkujący świecarz […]

czytaj dalej

Jak zrobić świecę? Tłumaczymy krok po kroku