Jak zrobić świecę? Tłumaczymy krok po kroku
Data aktualizacji 31.07.2024

Jak zrobić świecę, która będzie doskonałą ozdobą salonu, prezentem lub po prostu sposobem na uwolnienie artystycznego porywu? Tworzenie arcydzieł z wosku jest naprawdę łatwe! Wyjaśniamy, jak wyczarować bazową świeczkę i przemienić ją w dekoracyjny bądź zapachowy wariant. Tutaj dowiesz się wszystkiego, czego potrzebuje początkujący świecarz – czytaj!
Jak zrobić świecę w najprostszym wydaniu? Potrzebne rzeczy
Na pierwszy ogień bierzemy tworzenie świecy najprostszej z możliwych, bez ozdób i aromatów. Najpierw poznaj podstawy, a w dalszej części dowiesz się, jak urozmaicić świece własnej produkcji.
Do zrobienia najprostszej świecy potrzebne Ci będą te rzeczy.
- Wosk parafinowy
- Gotowy knot drewniany lub kawałek sznurka
- Słoik (lub inne naczynie odporne na żar), w którym chcesz zrobić świeczkę
- Garnek z wodą i miska
- Patyczek lub ołówek na tyle długi, żeby dało się go położyć na słoiku
- Drewniana szpatułka do mieszania wosku
- Opcjonalnie – termometr kuchenny
Tyle wystarczy do zrobienia podstawowej świecy bez żadnych dodatków. Na takim przykładzie wyjaśniamy procedurę tworzenia.
Wosk parafinowy możesz pozyskać z resztek świec, które masz w domu. Drewniany knot kupisz w sklepie dla rękodzielników, ale możesz go zrobić także z kawałka bawełnianego sznurka namoczonego w roztopionym wosku. Do stworzenia świeczki nada się zwykły, czysty słoik.

Możesz użyć różnych rodzajów wosku, aby uzyskać różne efekty. Wosk parafinowy jest najtańszy i najłatwiej dostępny, ale wosk pszczeli i sojowy palą się dłużej i wydzielają przyjemniejszy zapach. Postępowanie z nimi jest praktycznie takie samo jak z parafinowym. Jedyne co je różni to temperatura topnienia.
Ile wosku potrzeba, żeby zrobić świecę?
O tym decyduje przede wszystkim pożądany rozmiar świecy.
- Mała świeczka (około 5 cm wysokości i 4 cm średnicy) – 50-75 gramów wosku
- Średnia świeczka (około 10 cm wysokości i 5 cm średnicy) – 100-150 gramów wosku
- Duża świeca (około 15 cm wysokości i 7 cm średnicy) – 200-250 gramów wosku
Jeśli chcesz precyzyjnie dopasować ilość wosku do naczynia, określ ilość wody mieszczącą się w naczyniu do tego poziomu, który chcesz wypełnić woskiem. Gramaturę wody pomnóż przez 0,9 (woda i wosk różnią się gęstością). Po pomnożeniu gramatury wody przez 0,9 otrzymasz potrzebną gramaturę wosku, by wypełnić nim naczynie do tego samego poziomu.
Najlepiej jest zawsze używać nieco więcej wosku, niż się spodziewasz, aby uniknąć braku pod koniec procesu.
Robienie świeczki krok po kroku
Rzeczy przygotowane? Przechodzimy więc do stworzenia naszej pierwsze, superprostej świeczki. To będzie baza do wszystkich woskowych dzieł, jakie przyjdą Ci do głowy.

1 – Topienie wosku
Umieść wosk lub świece do roztopienia w misce. Połóż miskę na powierzchni garnka z ciepłą wodą. Podgrzewaj wodę na małym ogniu, aż podgrzeje się też miska, a wosk w niej roztopi. Woda nie musi wrzeć. Wosk parafinowy topi się już w temperaturze około 70°C. Gdy tylko wosk nabierze płynnej konsystencji, przechodź do dalszej pracy.
Jeśli używasz do pozyskania wosku świec, usuń wytopione knoty za pomocą drewnianego patyczka.

2 – Umieszczanie knota
Przywiąż knot do patyczka lub ołówka i umieść go na środku pojemnika, w którym chcesz zrobić świeczkę. Upewnij się, że knot jest wyprostowany i będzie wystawał z wosku na kilka centymetrów.

Jeżeli nie masz pod ręką świeżego gotowego knota, bez obaw. Wystarczy Ci kawałek bawełnianego lub lnianego sznurka. Zamocz go w roztopionym wosku i na kilka minut zostaw na folii aluminiowej, by ostygnął – musi być sztywny, żeby świeczkę dało się bez problemu odpalić.
Do zrobienia nowej świeczki możesz użyć także knota wytopionego ze starej świecy.
3 – Przelewanie wosku
Ostrożnie wlej roztopiony wosk do słoika. Uważaj, aby knot nie przesunął się ani nie zachlapał od góry.
Pozostaw świecę w temperaturze pokojowej aż do całkowitego ostygnięcia i stwardnienia. Duże świece mogą potrzebować nawet całej nocy. Nie wkładaj świeczki do lodówki!

4 – Docinanie knota
Gdy wosk całkowicie stwardnieje, przytnij knot do wysokości około 0,5 cm nad powierzchnią świecy.
Gotowe! Możesz przyozdobić słoik lub od razu zapalić swoją pierwszą świeczkę.
Jak zrobić świeczkę dekoracyjną, zapachową i nie tylko?
Powyższa instrukcja pozwoli Ci stworzyć bazową świeczkę w słoiku. Jak widzisz, jest to naprawdę proste. Zabawa zaczyna się, gdy chcesz stworzyć świeczkę zapachową, ozdobną czy rzeźbioną. I… jest to zabawa niewiele trudniejsza!
Wolnostojąca świeczka
No dobrze, a jak zrobić świecę, która nie jest w słoiku, a zamiast tego dumnie stoi o własnych siłach? Jedyne co trzeba zrobić to po zastygnięciu świecy z knotem… wyjąć ją z naczynia.
Zamiast słoika musisz użyć grubej szklanki lub innego naczynia, które nie jest zwężane od góry. By świeczka wyszła bez problemu, zanurz formę na krótko w gorącej wodzie, aby ułatwić wyjęcie świecy. Zwróć naczynie dnem do góry i cierpliwie potrząsaj. Nie ciągnij za knot.
Alternatywa – zalanie woskiem plastikowej formy, np. przeciętej butelki czy pustego wkładu do znicza. Po zastygnięciu wosku wystarczy ją zedrzeć.

Świeczka zapachowa
Jest kilka sposobów na zmienienie dowolnej świeczki w zapachową. Najlepszą bazą pod świecki zapachowe jest wosk sojowy, bo już sam w sobie pachnie bardzo przyjemnie.
- Do roztopionego wosku, tuż przed zalaniem do formy, dodaj kilkanaście kropli olejku eterycznego o wybranym zapachu. Dokładnie wymieszaj wosk z olejkiem, aby zapach rozprowadził się równomiernie.
- Zamiast zwykłego wosku, użyj wosku zapachowego, który zawiera naturalne olejki eteryczne.
- Do rozpuszczonego wosku dodaj suszone zioła, owoce lub kwiaty o przyjemnym zapachu. Delikatnie wymieszaj wosk, uważając, aby nie uszkodzić dodatków.
I to tyle! Do przesycania świecy zapachem możesz nawet użyć odrobiny espresso, fusów z kawy lub naparu ziołowego. Trzeba je po prostu dodać do roztopionego wosku.

Bogato zdobiona świeczka
Kolorowa, z dodatkami, unikatowa – w sam raz na prezent lub dekorację stołu w salonie. Jest sporo sposobów na zdobienie własnych świec. Najłatwiej zacząć od poniższych.
- Dodaj barwniki woskowe do roztopionego wosku przed zalaniem go do formy. W sklepach dla rękodzielników są różne kolory barwników. Możesz np. podzielić posiadany wosk na partie, zabarwić je różnymi kolorami i wlewać do słoika na zmianę.
- Przygotuj kwiaty, płatki róż, kamyczki – to, czym chcesz ozdobić świecę. Dodaj je do wosku, gdy ten się rozpuści. Przelewając wosk do naczynia, przesuwaj dodatki drewnianym patyczkiem, tak by były widoczne z zewnątrz. Ułożenie dodatków zależy tylko od Ciebie.
- Do świec wolnostojących możesz użyć farb brokatowych i farb w metalicznych kolorach. Kupisz je w sklepie plastycznym. Nie należy barwić świec farbami, które nie są do tego przeznaczone.
- W świecach wolnostojących możesz rzeźbić wzory. Rób to ostrożnie, np. wykałaczką. W drugiej ręce trzymaj zapalniczkę z małym płomieniem, by miejscowo podtapiać wosk w celu formowania.
Nie zapomnij także o zdobieniu naczynia, w którym znajduje się świeca. Umieść na nim np. wzór wykonany techniką decoupage.

Świeczka w niecodziennym kształcie
Proste świeczki masz już w małym palcu, a jak zrobić świecę o fantazyjnym kształcie? Ponownie, sposobów jest kilka.
- Wykorzystaj formy silikonowe do wosku. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Kupisz je w sklepie dla rękodzielników. Łatwo wyjmiesz z nich każdą stworzoną świecę.
- Do nadawania kształtów świeczkom możesz wykorzystać także silikonowe foremki kuchenne.
- Świeca w naczyniu? Zaszalej z kształtem właśnie naczynia! Zalej woskiem kwadratowy słoik, podłużną butelkę czy świecznik w kształcie serca.
- Możesz kształtować wosk także miejscowym podtapianiem świeczki. W rzeźbieniu pomagaj sobie drewnianymi patyczkami, nożyczkami i nożami.
Błędy i problemy popełniane przy robieniu świec
Chociaż to, jak zrobić świecę nie jest skomplikowane, wciąż można popełnić kilka błędów. Przytrafiają się zwłaszcza początkującym.
- Przegrzanie wosku może spowodować jego zmatowienie, pękanie świec lub wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Podczas roztapiania wosku używaj termometru, aby kontrolować temperaturę. Nie zwlekaj z pracą, działaj, gdy tylko wosk się rozpuści.
- Dodanie zbyt dużej ilości olejku eterycznego może spowodować, że świeca będzie pachnieć zbyt mocno lub nawet nieprzyjemnie. Ilość olejku powinna wynosić 10-12 kropli na 100 gramów wosku.
- Knot umieszczony zbyt blisko ściany formy może powodować nierównomierne spalanie świecy. Umieść knot pośrodku formy i upewnij się, że jest wyprostowany. Zalewaj woskiem powoli, ostrożnie.
- Nieprawidłowe chłodzenie świec może spowodować ich pęknięcie lub deformację. Pozostaw świecę do naturalnego ostygnięcia w temperaturze pokojowej. Nie wkładaj jej do lodówki.
W pracy z woskiem liczy się cierpliwość. Nie poganiaj studzenia świecy, a rzeźbione dekoracje wykonuj ostrożnie. Zwlekać nie należy tylko wtedy, gdy wosk jest już roztopiony – przegrzewanie mu nie służy!
Podsumowanie
Tworzenie świec to świetny sposób na wyrażenie swojej kreatywności. Nie bój się eksperymentować z różnymi rodzajami wosku, olejkami eterycznymi, barwnikami i formami, aby stworzyć unikalne i piękne świece.
Nie poddawaj się, jeśli za pierwszym razem nie uzyskasz idealnych rezultatów. Ćwicz i eksperymentuj, a z czasem dojdziesz do perfekcji!
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Jakie prześcieradło na materac 140×200?
Jakie prześcieradło na materac 140×200 będzie najlepsze? Odpowiednia tkanina, sposób zakładania czy rozmiar mogą znacząco wpłynąć na jakość wypoczynku. Z troski o aranżację wnętrza należy również zwrócić uwagę na estetyczne walory. W artykule podpowiadamy więc, jakie materiały wybrać, jak dopasować prześcieradło do materaca o wymiarach […]
Co na okna w sypialni? 7 propozycji do każdego wnętrza
Co na okna w sypialni? Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego wybór odpowiednich osłon okiennych jest niezwykle ważny. Powinny one nie tylko zapewniać estetyczny wygląd wnętrza, ale także zaciemniać pomieszczenie tak długo, jak zamierzasz spać – zdarza się, że do południa! Osłony muszą również […]
Trendy w designie łóżek tapicerowanych na nadchodzący sezon
Planując aranżację sypialni na najbliższe lata, warto zwrócić uwagę na dominujące trendy, które łączą estetykę z funkcjonalnością. W 2025 roku w designie łóżek tapicerowanych kluczowe znaczenie odgrywają materiały, kolorystyka oraz przemyślane rozwiązania technologiczne, które podnoszą komfort użytkowania. O jakich dokładnie trendach mowa? Sprawdź to, czytając […]
Pościel na lato – jaka sprawdzi się najlepiej?
Lato to pora roku, która wprowadza do sypialni wiele zmian. Wysokie temperatury sprawiają, że każdy z nas szuka rozwiązań, które zapewnią komfortowy i spokojny sen. Kluczowym elementem, który może wpłynąć na jakość odpoczynku, jest oczywiście pościel. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prostym zadaniem. W tym […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Pościel na lato – jaka sprawdzi się najlepiej?
Lato to pora roku, która wprowadza do sypialni wiele zmian. Wysokie temperatury sprawiają, że każdy z nas szuka rozwiązań, które zapewnią komfortowy i spokojny sen. Kluczowym elementem, który może wpłynąć na jakość odpoczynku, jest oczywiście pościel. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prostym zadaniem. W tym […]
Sklep z wyposażeniem domu – jak wybrać najlepsze akcesoria do wyposażenia domu online?
Urządzanie mieszkania czy domu wiąże się z wieloma decyzjami, które mogą przynieść mnóstwo frajdy, ale też trochę stresu. Zakupy przez internet są wygodne i szybkie, ale czy zawsze sprawdzają się najlepiej? Na co szczególnie zwracać uwagę, żeby uniknąć rozczarowań? Akcesoria do wyposażenia domu — zacznij […]