Jak pomalować ściany? Instruktaż krok po kroku
Data aktualizacji 06.02.2025

Twój pokój wymaga odświeżenia i zastanawiasz się, jak pomalować ściany? Jest to czynność, którą możemy wykonać bez pomocy profesjonalisty, ale warto pamiętać przy tym o kilku ważnych kwestiach. Plan działania i postępowanie w odpowiedniej kolejności zagwarantują ci pięknie odświeżone pomieszczenie. Przeczytaj nasz instruktaż malowania ścian krok po kroku
Jak pomalować ściany – krok po kroku
Malowanie ścian nie należy do trudnych. Jednak, aby tak było, musisz przestrzegać odpowiedniej kolejności w wykonywaniu poszczególnych czynności. Przygotowaliśmy dla ciebie instruktaż, który uwzględnia niezbędne etapy w malowaniu ścian.
Krok 1 – wybierz kolor i wyznacz strefy malowania
To wbrew pozorom najtrudniejszy krok. Kto choć raz był w sklepie z farbami, ten wie, jak wielki jest tam wybór różnych odcieni. Wyznasz strefy, które będą malowane i określ, jakie kolory się na nich znajdą. Powinny one odzwierciedlać twój charakter, ale być też dopasowane do wnętrza i mebli.
W zależności od zastosowanych barw, pomieszczenie można optycznie powiększyć lub zmniejszyć. Jeśli metraż jest niewielki, zdecyduj się na jasne kolory. Do większych pomieszczeń możesz użyć ciemniejszej farby, choć zaleca się wybranie do tego tylko jednej ściany. Weź pod uwagę, czy miejsce to jest dobrze nasłonecznione, czy przeciwnie – znajduje się w cieniu. Ciepłe odcienie sprawdzą się w ciemnych pokojach, a zimne w tych słonecznych.
Kolory zawsze sprawdzaj na ścianie, którą chcesz pomalować. W sklepach budowlanych dostępne są próbki, których możesz użyć. W ten sposób zobaczysz, jak odcień wygląda w twoim pokoju i zmienia się pod wpływem światła. Wszystkie te aspekty wpłyną na późniejszy odbiór przestrzeni.
Pamiętaj, że farba ma być nie tylko ładna, ale też praktyczna. Wybierz taką, która ma bardzo dobre krycie oraz jest odporna na ścieranie i szorowanie na mokro. Taki produkt nie tylko ułatwi ci malowanie, ale też pozwoli cieszyć się żywym kolorem na długo.

Krok 2 – kup potrzebne narzędzia
Jeśli nie posiadasz narzędzi malarskich, będziesz musiał się w nie odpowiednio wcześnie zaopatrzyć. Do odświeżenia ścian nie potrzebujesz zaawansowanych narzędzi, ale kilka z nich ułatwi ci wykonanie tego zadania. Oceń, czy twoje ściany prócz malowania wymagają drobnych napraw, takich jak wygładzanie nierówności czy uzupełnianie dziur. Produkty, jakie ci się przydadzą to:
- folia malarska – do zabezpieczenia podłogi i mebli przed farbą;
- papier ścierny – do usuwania pozostałości farby i wyrównania powierzchni;
- gąbka – do mycia ścian z lekkich zabrudzeń;
- mydło malarskie – do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni ścian przed malowaniem;
- taśma malarska – do wyznaczenia granicy malowania i uzyskania równego odcięcia kolorów;
- wypełniacz (gładź, masa szpachlowa lub gips) – do uzupełniania uszkodzeń ścian;
- szpachelka – do wyrównywania powierzchni i zdrapywania starej farby;
- wałek malarski – do malowania dużych powierzchni;
- kuweta – do równomiernego rozprowadzania farby na wałku;
- pędzel – do precyzyjnego malowania mniejszych fragmentów;
- grunt – do przygotowania ścian przed malowaniem.
Jeżeli twoje ściany wymagają dużo pracy, możesz potrzebować dodatkowych narzędzi. Duże uszkodzenia można uzupełnić z wykorzystaniem siatki i gipsu, choć jest to pracochłonne zadanie i wymaga sporo umiejętności. Resztki po tapecie i kleju można usunąć środkiem do rozpuszczania, ale często konieczne jest do tego długotrwałe namaczanie. Z kolei duże nierówności i mankamenty powierzchni można przykryć masą kartonowo-gipsową.

Krok 3 – zabezpiecz meble i podłogę
Przed malowaniem dokładnie przygotuj pomieszczenie. Odsuń od ścian wszystkie meble na środek pokoju. Jeśli to możliwe, wynieś część z nich, a pozostałe przykryj folią malarską. Zasłoń podłogę i dodatkowo zabezpiecz taśmą klejącą. Zdejmij ze ścian lustra, obrazy i dekoracje. Odkręć osłony do kontaktów, aby wszędzie dotrzeć farbą.
Użyj taśmy malarskiej do zasłonięcia wszystkich wystających elementów, listew oraz framug drzwi. Upewnij się, że pod taśmą nie ma pęcherzyków powietrza i wygładź ją dłonią.

Krok 4 – Przygotuj ściany do malowania
Jeśli malujesz ściany po raz pierwszy – możesz pominąć ten krok. Jeżeli jednak chcesz przykryć starą farbę, musisz odpowiednio przygotować do tego ścianę. Usuń ze ścian tapety, pozostałości kleju i wszelkie nierówności. Wszelkie uszkodzenia uzupełnij gładzią i wyrównaj szpachelką. Na koniec użyj papieru ściernego, aby uzyskać idealnie równą powierzchnię pod malowanie.
Po takich czynnościach w pokoju może znajdować się pył i kurz. Koniecznie przed malowaniem posprzątaj, żeby nie dostał się on do farby. Użyj nowej gąbki oraz mydła malarskiego, żeby umyć ściany. Delikatnie pocieraj największe zabrudzenia.

Krok 5 – Zagruntuj ściany
To niezwykle ważny krok, o którym często zapomina się podczas malowania. Grunt tworzy na ścianie warstwę, dzięki czemu po nałożeniu farby uzyskasz jednolitą, równą warstwę bez smug i zacieków. To bardzo duże ułatwienie, zwłaszcza dla amatorów domowych remontów.
Pominięcie tego etapu może skutkować wyraźnymi różnicami w strukturze, prześwitami oraz wytrzymałością poszczególnych miejsc na ścianie.
Do nałożenia warstwy używa się wałka malarskiego. Odświeżone ściany i sufity można malować po ok. 4 godzinach od zagruntowania.

Krok 6 – Pomaluj ściany
Zacznij od otwarcia pojemnika z farbą. Delikatnie i dokładnie wymieszaj farbę za pomocą patyczka lub szpatułki. Wyłóż kuwetę folią – dzięki temu nie będziesz musiał szorować jej po użyciu, a jedynie wyrzucisz worek do śmieci. Wylej trochę farby, nie za dużo, ponieważ lepiej stopniowo uzupełniać pojemnik.
Nakładaj farbę na wałek obficie przy pomocy kuwety. W przypadku sufitu – rozpocznij malowanie od strony okna lub miejsca, gdzie znajdują się drzwi. Ściany maluj od miejsc trudno dostępnych. Farbę rozprowadzaj od góry ku dołowi szerokimi ruchami i nie dociskaj wałka zbyt mocno do powierzchni.
W zależności od tego, czy kładziesz farbę na jasne lub ciemne ściany, ilość warstw będzie w tym wypadku inna. Po nałożeniu jednej warstwy zaczekaj 2-4 godziny aż farba wyschnie. Dopiero wtedy możesz nakładać kolejną warstwę.

Krok 7 – Usuń taśmę malarską
Ostatni krok to pozbycie się taśmy malarskiej. Powinieneś zrobić to ok. 15 min od zakończenia malowania. Jeśli farba zbyt mocno wyschnie przy krańcach taśmy – mogą powstać nieestetyczne kreski. Zrób to energicznym, ale delikatnym ruchem.

Podsumowanie
Przedstawiliśmy ci instruktaż, jak pomalować ściany. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do całego procesu, aby w trakcie nic cię nie zaskoczyło. Zacznij od wyboru odpowiednich kolorów do twojego pomieszczenia. Następnie przygotuj ściany i pokój. Gdy to wszystko będzie gotowe – możesz zabrać się za malowanie. Przestrzeganie tych ważnych kroków zapewni ci piękny efekt bez zbędnego wysiłku.
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Zlewozmywaki z ociekaczem – funkcjonalność i estetyka w jednym
Zlewozmywaki z ociekaczem to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także elegancka opcja, która może stać się centralnym punktem każdej kuchni. Oferując wygodę, pozwalają na wygodne osuszanie naczyń oraz zapobiegają rozlewaniu wody po blacie. Wybór odpowiedniego zlewozmywaka z ociekaczem zależy od wielu czynników, takich jak styl […]
Biurko regulowane elektrycznie jako innowacyjne rozwiązanie w Twoim biurze
Nowoczesne biuro to nie tylko elegancki design i dobre oświetlenie. To przede wszystkim ergonomiczne miejsce pracy, które wspiera zdrowie, produktywność i komfort użytkownika. Jednym z najważniejszych elementów takiego środowiska jest biurko z elektryczną regulacją wysokości, które umożliwia szybką i płynną zmianę pozycji z siedzącej na […]
Co na okna w sypialni? 7 propozycji do każdego wnętrza
Co na okna w sypialni? Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego wybór odpowiednich osłon okiennych jest niezwykle ważny. Powinny one nie tylko zapewniać estetyczny wygląd wnętrza, ale także zaciemniać pomieszczenie tak długo, jak zamierzasz spać – zdarza się, że do południa! Osłony muszą również […]
Drzwi harmonijkowe- alternatywa dla tradycyjnych drzwi
Drzwi harmonijkowe, czyli inaczej drzwi składane, cieszą się coraz większą popularnością. Jakie są zalety drzwi harmonijkowych i dlaczego warto postawić na drzwi rozsuwane? Czym są drzwi harmonijkowe? Drzwi harmonijkowe, nazywane również drzwiami składanymi, to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na maksymalne otwarcie przestrzeni między wnętrzem budynku […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Co na okna w sypialni? 7 propozycji do każdego wnętrza
Co na okna w sypialni? Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego wybór odpowiednich osłon okiennych jest niezwykle ważny. Powinny one nie tylko zapewniać estetyczny wygląd wnętrza, ale także zaciemniać pomieszczenie tak długo, jak zamierzasz spać – zdarza się, że do południa! Osłony muszą również […]
Jakie prześcieradło na materac 140×200?
Jakie prześcieradło na materac 140×200 będzie najlepsze? Odpowiednia tkanina, sposób zakładania czy rozmiar mogą znacząco wpłynąć na jakość wypoczynku. Z troski o aranżację wnętrza należy również zwrócić uwagę na estetyczne walory. W artykule podpowiadamy więc, jakie materiały wybrać, jak dopasować prześcieradło do materaca o wymiarach […]