Jak czyścić rolety? Podpowiadamy!

Data aktualizacji 04.04.2024

Jak czyścić rolety? Podpowiadamy!

Rolety są popularnym elementem wystroju wnętrz, zapewniając zarówno prywatność, jak i kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Pewnie wiele osób zastanawia się jak czyścić rolety, ponieważ podobnie, jak każdy inny element wyposażenia domowego, wymagają one regularnej pielęgnacji i odświeżenia. Wszystko po to, aby utrzymać je w dobrym stanie i zapewnić długotrwałą użyteczność.

Czyszczenie rolet zależy od ich rodzaju oraz zabrudzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o Twoje zabezpieczenie przed słońcem w oknie, czytaj dalej! 

Jak czyścić rolety – odświeżenie materiału w zależności od rodzaju

1 Rolety materiałowe 

Czyszczenie rolet z materiału należy rozpocząć od ich delikatnego odkurzania. Najlepiej wykonać tę czynność za pomocą nasadki od odkurzacza lub miękkiej szczotki. To pozwoli usunąć kurz, brud i inne zanieczyszczenia z powierzchni rolety. 

Kolejnym krokiem jest przygotowanie roztworu wody z łagodnym detergentem np. mydło lub płyn do mycia naczyń. Użyj ściereczki lub miękkiej gąbeczki, którą nawilżysz w przygotowanym roztworze i delikatnie przetrzesz powierzchnię rolety. Pamiętaj, aby użyć minimalnej ilość wody – jej nadmiar może doprowadzić do odkształcenia i uszkodzenia materiału. 

Po umyciu rolet pozostaw je na chwilę, aby wyschły. Jeśli chcesz przyspieszyć proces, użyj suszarki na niskiej temperaturze – wszystko po to, aby nie uszkodzić tkaniny. 

rolety w aranżacji wnętrza przykład salonu
Rolety błyszczące świeżością to godne dopełnienie przemyślanej aranżacji wnętrza.

2 Rolety dzień noc 

Czyszczenie rolety dzień-noc nie różni się praktycznie niczym od odświeżania modeli materiałowych. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić produktu, ponieważ są one wykonane z lekkiego i delikatnego materiału. 

Kurz należy usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki lub zmiotki – może być ręcznie lub za pomocą odkurzacza na niskich obrotach. Następnie należy nasączyć miękką ściereczkę w wodzie z łagodnym detergentem i przetrzeć powierzchnię rolet. Musisz być bardziej ostrożny w miejscu, gdzie roleta ma cienką siateczkę, aby nic nie uszkodzić. 

W przypadku rolet dzień-noc warto pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia lub użyć miękkiej i suchej ściereczki, aby lekko osuszyć tkaninę. 

3 Rolety plisowane 

Rolety plisowane najczęściej wykonane są z włókien syntetycznych, które są trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Według artykułu na stronie homebook.pl[1], najlepszym sposobem na ich odświeżenie, będzie włożenie ich do wanny lub prysznica z chłodną wodą i np. płynem do mycia naczyń. 

Należy wypłukać dobrze rolety plisowane, aby wszystkie zabrudzenia z nich zniknęły. Pamiętaj jednak, aby nie pocierać ich mocno, ani nie szorować. Przetrzyj je za pomocą miękkiej gąbeczki. 

4 Rolety rzymskie 

Jak czyścić rolety rzymskie, aby znowu wyglądały zjawiskowo? Najlepiej wykorzystać pralkę. Trzeba jednak pamiętać, aby ustawić idealnie dobrany do tej czynności program – niska temperatura, bez wirowania. W innym przypadku roleta po prostu się zniszczy – a tego na pewno chcesz uniknąć. 

Przed włożeniem ich do pralki, trzeba usunąć wszystkie dodatkowe elementy, które nie są materiałowe np. obciążniki lub pręty. Po wyjęciu z pralki rozwiesić je i pozostawić do wyschnięcia. Potem będą już gotowe do zawieszenia. 

5 Rolety drewniane 

Czyszczenie rolet drewnianych jest znacznie prostsze, niż niektórym może się wydawać. Jeśli robisz to regularnie, to wystarczy przetrzeć powierzchnię za pomocą wilgotnej szmatki, aby usunąć zalegający na nich kurz. Do bardziej zaniedbanych rolet warto połączyć wodę i specjalny płyn do mycia drewna. Pomoże to pozbyć się trudniejszych w usunięciu zabrudzeń. 

6 Rolety zewnętrzne 

Proces rozpoczynamy od rozwinięcia rolety. Następnie usuwamy widoczne zabrudzenia takie, jak kurz, pajęczyny i inne zanieczyszczenia. Wszystko za pomocą ciepłej wody z delikatnym detergentem i ściereczki. 

Możesz także wykorzystać specjalny środek do czyszczenia zewnętrznych powierzchni, który jest przeznaczony do usuwania brudu z aluminium, PCV lub innych materiałów stosowanych do produkcji rolet zewnętrznych. Zawsze przeczytaj instrukcje producenta i przetestuj środek na niewidocznym obszarze, aby upewnić się, że nie spowoduje on uszkodzenia powierzchni.

Według artykułu na stronie kaercher.com[2], jeśli chcesz przeprowadzić odświeżenie rolety zewnętrznej szybciej i skuteczniej, warto użyć myjki ciśnieniowej. Usunie nawet trudniejsze zabrudzenia z powierzchni. Podczas czyszczenia rolety zwróć także uwagę na stan mechanizmu, który umożliwia jej podnoszenie i opuszczanie. Upewnij się, że jest on czysty i pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń. W razie potrzeby użyj sprężonego powietrza lub pędzla, aby usunąć nagromadzony brud.

Czyszczenie rolet w zależności od rodzaju zabrudzenia 

1 Kurz 

Wykorzystaj odkurzacz, miękką gąbeczkę lub wilgotną ściereczkę. W ten sposób szybko i łatwo pozbędziesz się kurzu, który zalega na roletach. Kurz możesz usunąć także za pomocą specjalnej szczotki do czyszczenia rolet. 

2 Owady 

Zabrudzenia po owadach najlepiej wyczyścić za pomocą miękkiej ściereczki oraz wody z mydłem. Jeśli plamy są stare lub zaschnięte, najlepiej namoczyć tkaninę i odczekać kilkanaście minut. Zabrudzenie zmięknie i będzie prostsze do usunięcia z materiału. 

wyczyszczone rolety dzień noc w aranżacji wnętrza
Pamiętaj, aby rolety czyścić regularnie. Dzięki temu będą zawsze cudownie się prezentować w oknie.

3 Pleśń 

Do usunięcia pleśni z rolet możesz przygotować kilka roztworów, które pozwolą Ci przywrócić im dawny, estetyczny wygląd. Co możesz wykorzystać? 

  • proszek do prania z płynem do mycia naczyń i wodą,
  • ocet z wodą,
  • wodę utlenioną z wodą,
  • specjalistyczny środek do usuwania pleśni.

Jeśli przygotujesz już jeden z roztworów, za pomocą miękkiej gąbeczki nałóż je na plamy i lekko pocieraj. Uważaj, aby nie uszkodzić materiału. 

4 Tłuste plamy 

Przygotuj miseczkę z ciepłą wodą. Dodaj do niej płyn do mycia naczyń. Namocz w przygotowanej miksturze miękką gąbeczkę i lekko pocieraj w miejscu tłustych plam. To wszystko! 

Regularne czyszczenie rolety jest kluczowe dla utrzymania jej w dobrym stanie i zapewnienia długotrwałej użyteczności. Bez względu na ich rodzaj, pamiętaj o delikatności podczas czyszczenia, aby uniknąć uszkodzenia powierzchni. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji Twoje rolety będą wyglądać świetnie i spełniać swoje funkcje przez wiele lat.

Bibliografia: 

  1. Homebook, Jak wyczyścić rolety? 6 sposobów na czyszczenie rolet, online: https://www.homebook.pl/artykuly/5579/jak-wyczyscic-rolety-6-sposobow-na-czyszczenie-rolet, dostęp 04.04.24. 
  2. Kaercher, Jak i czym skutecznie wyczyścić rolety, a jak żałuje, online: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/jak-i-czym-skutecznie-wyczyscic-rolety-a-jak-zaluzje.html, dostęp 04.04.24.

MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:

Jak wyczyścić szybę w kominku – poznaj sprawdzone sposoby

Porady

Jak wyczyścić szybę w kominku – poznaj sprawdzone sposoby

Szyba w kominku to nie tylko element dekoracyjny, ale także ważna część, która umożliwia obserwowanie ognia w trakcie jego palenia. Jednakże, z czasem może się zabrudzić poprzez użytkowanie, co może zmniejszyć atrakcyjność kominka oraz utrudnić podziwianie ognia.  Dlatego warto regularnie czyścić szybę w kominku, aby […]

czytaj dalej

Paproć w domu – pielęgnacja i uprawa rośliny

Porady

Paproć w domu – pielęgnacja i uprawa rośliny

Paprotka to roślina klasyk, która swoje miejsce ma w wielu polskich domach. Doskonale prezentuje się we wnętrzach w różnych stylach, a do tego można wzbogacić ją o stylową donicę lub modny kwietnik. Aby jednak paproć w domu wyglądała pięknie i zdrowo, warto dowiedzieć się, jak […]

czytaj dalej

Kompozycje brzozy w ogrodzie – jak je tworzyć i co posadzić pod brzozami?

Porady

Kompozycje brzozy w ogrodzie – jak je tworzyć i co posadzić pod brzozami?

Kompozycje brzozy w ogrodzie mogą być gwiazdami Twojej posesji. Brzoza to piękne drzewo, które może dodać uroku każdemu ogrodowi. Jej smukła sylwetka i biała kora doskonale komponują się z różnymi roślinami, co pozwala na tworzenie ciekawych aranżacji. Z tego artykułu dowiesz się, jaka trudność pojawia […]

czytaj dalej

Pościel na lato – jaka sprawdzi się najlepiej?

Do wnętrz, Porady

Pościel na lato – jaka sprawdzi się najlepiej?

Lato to pora roku, która wprowadza do sypialni wiele zmian. Wysokie temperatury sprawiają, że każdy z nas szuka rozwiązań, które zapewnią komfortowy i spokojny sen. Kluczowym elementem, który może wpłynąć na jakość odpoczynku, jest oczywiście pościel. Wybór odpowiedniego modelu nie jest prostym zadaniem. W tym […]

czytaj dalej

Kategorie

Warto zobaczyć

Porady

Jak czyścić rolety? Podpowiadamy!

Rolety są popularnym elementem wystroju wnętrz, zapewniając zarówno prywatność, jak i kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Pewnie wiele osób zastanawia się jak czyścić rolety, ponieważ podobnie, jak każdy inny element wyposażenia domowego, wymagają one regularnej pielęgnacji i odświeżenia. Wszystko po to, aby utrzymać […]

czytaj dalej

Jak czyścić rolety? Podpowiadamy!

Porady

Paproć w domu – pielęgnacja i uprawa rośliny

Paprotka to roślina klasyk, która swoje miejsce ma w wielu polskich domach. Doskonale prezentuje się we wnętrzach w różnych stylach, a do tego można wzbogacić ją o stylową donicę lub modny kwietnik. Aby jednak paproć w domu wyglądała pięknie i zdrowo, warto dowiedzieć się, jak […]

czytaj dalej

Paproć w domu – pielęgnacja i uprawa rośliny