Co na okna w sypialni? 7 propozycji do każdego wnętrza
Data aktualizacji 07.06.2024

Co na okna w sypialni? Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego wybór odpowiednich osłon okiennych jest niezwykle ważny. Powinny one nie tylko zapewniać estetyczny wygląd wnętrza, ale także zaciemniać pomieszczenie tak długo, jak zamierzasz spać – zdarza się, że do południa! Osłony muszą również zabezpieczać przed wysoką temperaturą uderzającą z zewnątrz i rzecz jasna zapewniać sto procent prywatności. Poznaj 7 rozwiązań łączących estetykę i praktyczność!
Co na okna w sypialni? Wyzwania sypialni a dobór rozwiązania
Sypialnia to miejsce, w którym wypoczywamy i regenerujemy siły, dlatego niezwykle istotne jest, aby stworzyć w niej komfortowe warunki do snu. Odpowiednie osłony pomogą Ci je zapewnić.
Wyzwania sypialni to:
- nadmierne nasłonecznienie utrudniające sen po wschodzie słońca – osłony muszą być doskonale szczelne,
- wysoka temperatura, zwłaszcza w lecie – trzeba dobrać rozwiązanie zwiększające izolację,
- osłony okienne powinny możliwie chronić przed hałasem z zewnątrz, zapewniając spokojny sen nawet w domu położonym przy ruchliwej drodze.
I wreszcie – wygląd. Dobierz rozwiązanie, uwzględniając swoje estetyczne preferencje.
1 – Rolety plisowane
Rolety plisowane to eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu. Są łatwe w montażu i obsłudze, a także dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów – da się je dobrać do wszystkich stylów wnętrza. Warianty wykonane z grubego materiału doskonale radzą sobie z powstrzymywaniem słońca, nawet przy ekspozycji południowej.
W sypialniach o romantycznym charakterze, rolety plisowane wykonane z delikatnych, częściowo prześwitujących tkanin, stworzą przyjemną, miękką atmosferę. Na prześwitujące rolety zdecyduj się jednak tylko jeśli za oknem są drzewa lub zestawisz je z zasłonami, które w razie potrzeby całkowicie odgrodzą okno od świata.
Plisy dopasujesz do każdego kształtu okna, nawet trójkątnego czy okrągłego. W przypadku sypialni z niestandardowymi oknami pomoże Ci dobry producent plis okiennych, wykonujący osłony na zamówienie. Osłony na standardowe okna bez problemu kupisz w marketach budowlanych i sklepach wnętrzarskich.
2 – Rolety rzymskie
Sypialnie utrzymane w klasycznym stylu, z meblami o tradycyjnym wzornictwie i delikatnymi kolorami, będą wdzięcznie komponować się z roletami rzymskimi. Ich prostota pasuje także do stylu skandynawskiego. Jeśli wybierzesz wariant w naturalnych barwach, wpiszą się w estetykę rustykalną. Masywne płaty materiału najlepiej prezentują się na dużych oknach.
Na rynku są dostępne modele całkowicie zaciemniające, w sam raz do sypialni o ekspozycji południowej bądź zachodniej. Jeśli postawisz na takie z grubych materiałów, skutecznie odizolują od światła, wysokiej temperatury, a nawet ograniczą dźwięki z zewnątrz.
3 – Rolety dzień-noc
Rolety dzień-noc pozwalają na precyzyjną kontrolę ilości światła wpadającego do sypialni. Dzięki dwóm warstwom tkanin można dostosować rolety w zależności od pory dnia i własnych preferencji – zarówno do całkowitego zaciemnienia, jak i delikatnego przepuszczania światła.
Jeśli masz zmienne potrzeby w ciągu doby – na przykład chcesz całkowicie zaciemnić sypialnię podczas snu, ale również cieszyć się naturalnym światłem podczas czytania w dzień – rolety dzień-noc są doskonałym rozwiązaniem. Zdecyduj się na nie, gdy w sypialni spędzasz dużą część dnia.
4 – Żaluzje z tworzywa sztucznego
Zamiast rolet preferujesz żaluzje? W porządku! Są równie praktyczne, więc o wyborze decydują przede wszystkim estetyczne gusta.
Żaluzje plastikowe są najtańszą opcją spośród dostępnych typów żaluzji, co czyni je odpowiednim rozwiązaniem dla osób o ograniczonym budżecie.
Nie pleśnieją i nie odkształcają się, nawet w przypadku regularnego kontaktu z wodą. Ta zaleta jest szczególnie istotna w przypadku sypialni usytuowanych na parterze lub w starych budynkach, gdzie wilgoć bywa poważnym problemem. Szeroki wybór kolorów i wzorów żaluzji plastikowych pozwala na dopasowanie ich do większości aranżacji, zwłaszcza tych utrzymanych w nowoczesnym stylu, który nie wymaga naturalnych materiałów.

5 – Żaluzje z bambusa
Żaluzje bambusowe wykonane są z naturalnego, ekologicznego materiału – jeśli zwracasz na to uwagę, wybierz je zamiast wariantów z tworzywa sztucznego. Bambus skutecznie izoluje od słońca i temperatury, jest też bardzo wytrzymały. Ten typ żaluzji najlepiej sprawdza się w przypadku okien o mniejszych i średnich rozmiarach – drobne lamele nie będą ich przytłaczały.
Takie żaluzje współgrają ze stylem boho, dodając pomieszczeniu naturalnego, etnicznego uroku. Ich ciepły, organiczny wygląd pasuje do kolorowych tekstyliów, egzotycznych wzorów i elementów dekoracyjnych z różnych kultur.
Bambusowe żaluzje są wręcz obowiązkowe w sypialniach urządzonych po azjatycku. Tutaj dominuje prostota form, harmonia i naturalne materiały, więc bambus jest idealnym wyborem.
6 – Drewniane żaluzje
Żaluzje z prawdziwego, ciężkiego drewna, izolują od dźwięków. Gęstość drewna skutecznie wytłumia odgłosy dochodzące z zewnątrz. Im grubsze są lamele, tym lepszą izolację akustyczną zapewniają żaluzje. Poza tym bezbłędnie radzą sobie z zaciemnianiem i izolacją termiczną, a drewno nie nagrzewa się do wysokich temperatur.
Drewno zawsze jest mile widziane w sypialni – szczególnie tej utrzymanej w stylu rustykalnym, klasycznym i kolonialnym. Dobierz lamele do elementów drewnianych już obecnych w sypialni.
Drewniane żaluzje bywają bardzo drogie (zwłaszcza na duże okna), jednak wysoki koszt zwróci się w wieloletniej trwałości osłon. W celu perfekcyjnego dopasowania żaluzji do sypialni warto zwrócić się bezpośrednio do producenta. Zamawiając osłony, można dobrać lamele odpowiadające kolorem drewnianym elementom wystroju.
7 – Zaciemniające zasłony
Zaciemniające zasłony całkowicie blokują dostęp światła słonecznego, co pozwala na stworzenie ciemnego i przytulnego wnętrza sprzyjającego odpoczynkowi. W letnie dni chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia, a w zimie pomagają utrzymać ciepło. Grube warianty skutecznie tłumią hałas z zewnątrz.
Zaciemniające zasłony mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, len, poliester czy welur. Dopasuj materiał do wystroju wnętrza. Jasne osłony okienne mogą optycznie powiększyć pomieszczenie i sprawić, że będzie wydawać się jaśniejsze i bardziej przestronne. Z kolei ciemniejsze osłony wprowadzają do sypialni poczucie intymności i przytulności.

Jasne czy ciemne osłony okien w sypialni?
Wybór jasnych lub ciemnych osłon okiennych do sypialni zależy od kilku czynników praktycznych. Oba rozwiązania mogą się sprawdzić.
- Jasne osłony optycznie powiększą małą sypialnię. Nie nagrzewają się tak jak ciemne, czyli też nie oddają gorąca do wnętrza. To dobre rozwiązanie, gdy jesteś wrażliwy na wysoką temperaturę. Jasne barwy nie blokują światła całkowicie, więc radzimy wybrać je tylko, gdy okna nie leżą na wprost łóżka.
- Ciemne osłony najskuteczniej powstrzymują promienie słoneczne. Estetycznie spisują się w dużych sypialniach – spory metraż sam w sobie nie służy intymności atmosfery. Najskuteczniej blokują światło. Przypadną do gustu osobom, które długo śpią – na pewno nie obudzi Cię żaden niesforny promień słońca wpadający do środka w południe.
Podsumowanie
Co na okna w sypialni? Zdecyduj się na nowoczesne warianty rolet i żaluzji bądź zaciemniającą zasłonę. Wymienione propozycje dobrze ochronią Twój sen przed słońcem, hałasem z zewnątrz oraz wysoką temperaturą. Uwzględnij styl aranżacji sypialni i obecne w niej kolory, by w zestawieniu z osłonami okien stworzyć perfekcyjnie zgraną kompozycję.
MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ:
Drzewko szczęścia – jak dbać?
Drzewko szczęścia, czy też, nieco mniej dźwięcznie, grubosz jajowaty, to popularna roślina afrykańskiego pochodzenia. Wyróżnia się niezwykłą estetyką, przywodzącą na myśl drzewo bonsai. Jest efektowna, a przy tym mało wymagająca. Wyjaśniamy jak zatroszczyć się o swoje drzewko szczęścia, by rosło… szczęśliwie, długo i zdrowo! Czytaj! […]
Lampy wiszące do wysokiego pokoju
W wysokim pokoju trzeba szczególnie zadbać o odpowiedni wybór oświetlenia, które zapewni nam komfort i zadowolenie na co dzień. W takim przypadku sprawdzają się nowoczesne lampy wiszące, które z powodzeniem znajdziemy w sklepie online. Czym cechują się takie lampy? Dlaczego warto je zastosować w wysokim […]
Kanapa do salonu – jak wybrać idealny model do nowoczesnego wnętrza?
Kanapa to bez wątpienia jeden z najważniejszych mebli w domu. Towarzyszy nam podczas codziennego relaksu, rodzinnych spotkań, leniwych weekendów, a czasem nawet służy jako miejsce do spania. Dobrze dobrana kanapa potrafi całkowicie odmienić charakter salonu – dodać mu elegancji, przytulności albo odrobiny ekstrawagancji. Ale jak […]
Deska myjąca – czym jest i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Coraz częściej sięgamy po najnowsze technologie, aby ułatwić sobie codzienne życie. Takie zaawansowane urządzenia możesz zamontować nie tylko w salonie czy kuchni, ale także w łazience. Mowa tu o desce myjącej, która staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w toalecie. Czym jest deska myjąca i dlaczego […]
Kategorie
Warto zobaczyć
Lustra – szykowny dodatek do aranżacji wnętrz
Czy wiesz, że lustro nie musi być jedynie praktycznym elementem, który umożliwia Ci przejrzenie się przed wyjściem z domu? Odpowiednio dopasowany model może wizualnie powiększyć pomieszczenie, wprowadzić do niego więcej światła, a nawet stanowić oryginalną ozdobę. Dodatkowo, jeśli wybierzesz lustra z funkcjami typu smart, bez […]
Drzwi harmonijkowe- alternatywa dla tradycyjnych drzwi
Drzwi harmonijkowe, czyli inaczej drzwi składane, cieszą się coraz większą popularnością. Jakie są zalety drzwi harmonijkowych i dlaczego warto postawić na drzwi rozsuwane? Czym są drzwi harmonijkowe? Drzwi harmonijkowe, nazywane również drzwiami składanymi, to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na maksymalne otwarcie przestrzeni między wnętrzem budynku […]